10 травня 2018 р. справа №818/853/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідачів - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/853/18 за позовом ОСОБА_1 до Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії та стягнення середнього заробітку,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Охтирської районної державної адміністрації Сумської області №2-К від 22.01.2018 “Про звільнення ОСОБА_1Г.”, зобов'язання поновити її на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Свої вимоги мотивує тим, що оскаржуваним розпорядженням вона була звільнена з посади директора «Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування» з 28.02.2018, у зв'язку з припиненням (ліквідацією) юридичної особи «Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування», за п.1 ст.40 Кодексу законів про працю України. Проте, на момент її звільнення ліквідація юридичної особи не закінчилася, її звільнення не погоджено з профспілковою організацією, розпорядження про звільнення прийнято відповідачем до закінчення двомісячного строку з моменту її попередження про звільнення. Крім того, на думку позивача, ліквідації Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування не відбувається, оскільки має місце реорганізація.
Охтирська районна державна адміністрація Сумської області та Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовують тим, що на підставі Законів України: «Про добровільне об'єднання територіальних громад»; «Про місцеве самоврядування в Україні»; «Про співробітництво територіальних громад», згідно з вимогами Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, враховуючи добровільне об'єднання чотирьох територіальних громад селища, сіл Охтирського району, а також рішення Охтирської районної ради від 21.12.2017 «Про безоплатну передачу зі спільної власності територіальних громад селища, сіл Охтирського району у комунальну власність Чернеччинської, Комишанської об'єднаних територіальних громад бюджетних установ та майна, закріпленого за ними», з метою забезпечення належного виконання власних (самоврядних) повноважень об'єднаними територіальними громадами у сфері соціального захисту населення, оптимізації мережі та зміцнення матеріально-технічної бази закладів соціального захисту населення в об'єднаних територіальних громадах, підвищення рівня доступності і якості обслуговування в них, керуючись статтями 36, 39, 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та пунктом 1.1 Положення про Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування, голова Охтирської районної державної адміністрації видав розпорядження від 22.12.2017 № 542-ОД «Про припинення юридичної особи «Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування». Вказане розпорядження стало підставою для звільнення ОСОБА_1 з посади у зв'язку з ліквідацією юридичної особи. Тому звільнення позивача з роботи відповідає вимогам чинного законодавства.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідачів ОСОБА_3 позов не визнав з підстав, викладених у письмовому відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що голова Охтирської районної державної адміністрації видав розпорядження від 22.12.2017 № 542-ОД «Про припинення юридичної особи «Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування», яким припиняється юридична особа «Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування» (далі по тексту - центр) шляхом ліквідації (а.с.58-59).
ОСОБА_1, як директор центру, 26.12.2017 була попереджена головою Охтирської районної державної адміністрації про майбутнє вивільнення (а.с.64).
Згідно розпорядження голови Охтирської районної державної адміністрації №2-К від 22.01.2018 ОСОБА_1 звільнена з посади Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування з 28.02.2018 у зв'язку з припиненням (ліквідацією) юридичної особи (а.с.11).
Повноваження, організація та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначені Законом України «Про місцеві державні адміністрації» (далі по тексту - Закон 586).
Згідно зі ст. 2 вказаного Закону місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують:
1. виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;
2. законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;
3. виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;
4. підготовку та виконання відповідних бюджетів;
5. звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;
6. взаємодію з органами місцевого самоврядування;
7. реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Місцеві державні адміністрації діють на засадах: відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність; верховенства права; законності; пріоритетності прав людини; гласності; поєднання державних і місцевих інтересів (стаття 3 Закону 586).
В галузі соціального забезпечення та соціального захисту населення місцева державна адміністрація, - згідно з пунктом 2 частини першої статті 23 Закону 586, - створює мережу, забезпечує зміцнення і розвиток матеріально-технічної бази центрів обліку бездомних осіб, закладів соціального захисту населення, підвищення рівня і якості обслуговування в них.
Водночас, відповідно до статті 18 Закону України «Про соціальні послуги» центральні та місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень організовують роботу з надання відповідних соціальних послуг та здійснюють контроль за діяльністю суб'єктів, що надають соціальні послуги.
На виконання вказаного Закону Кабінет Міністрів України постановою від 29.12.2009 №1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» затвердив Типове положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг), згідно якого вказаний центр є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає місцевий орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.
Положення про Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування (нова редакція) було затверджене розпорядженням голови Охтирської районної державної адміністрації від 24.03.2016 № 108-ОД.
Пунктом 1.1 даного Положення визначено, що територіальний центр - є бюджетною установою, рішення щодо утворення, ліквідації або реорганізації якої приймає Охтирська районна державна адміністрація.
Згідно з пунктом 3.1 Положення територіальний центр утримується за рахунок коштів, які відповідно до Бюджетного кодексу України виділяються з місцевих бюджетів на соціальний захист населення та соціальне забезпечення, інших надходжень, у тому числі від діяльності його структурних підрозділів, від надання платних соціальних послуг, а також благодійних коштів громадян, підприємств, установ та організацій. Відповідно до пункту 2 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджети місцевого самоврядування - це бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (у тому числі районів у містах), бюджети об'єднаних територіальних громад. За приписами частини 5 статті 64 Бюджетного кодексу України зведений бюджет району включає показники районного бюджету, бюджетів міст районного значення, селищних та сільських бюджетів цього району. Тобто, зведений бюджет району не включає показники бюджетів об'єднаних територіальних громад, оскільки бюджети об'єднаних територіальних громад (ОТГ) мають міжбюджетні відносини з державним бюджетом і законом про державний бюджет на плановий рік цим бюджетам затверджуються обсяги міжбюджетних трансфертів. Саме за рахунок бюджетів ОТГ, крім видатків на здійснення самоврядних повноважень, фінансуватимуться видатки, які делегуються державою їм на виконання, а саме: видатки на утримання закладів бюджетної сфери - освіти, культури, охорони здоров'я, фізичної культури та спорту, соціального захисту та соціального забезпечення (перелік видатків визначено статтями 71, 89, 91 Бюджетного кодексу). Станом на 21.12.2017 на території Охтирського району утворилися чотири з п'яти, передбачених перспективним планом, об'єднаних територіальних громад: Грунська, Комишанська, Чернеччинська та Чупахівська. Тому, 21.12.2017 Охтирська районна рада сьомого скликання (вісімнадцята сесія), розглянула наданий Охтирською районної державною адміністрацією проект районного бюджету, прийняла рішення «Про районний бюджет на 2018 рік», яким визначила доходи та видатки районного бюджету, нульовий профіцит та дефіцит бюджету (копія рішення додається). Доходи районного бюджету, - згідно з додатком 1 до вказаного рішення райради, - зокрема податкові надходження, визначені згідно з бюджетним кодексом, у 2018 році складають всього 4 400 000 гривень, тоді як у районному бюджеті на 2017 рік податкові надходження складали 37 500 000 гривень - у 8,5 разів більше. Водночас, Охтирська районна рада з тих самих підстав, на цій же сесії 21.12.2017 прийняла рішення «Про безоплатну передачу зі спільної власності територіальних громад сіл, селища Охтирського району у комунальну власність Чернеччинської сільської ради бюджетних установ та майна, закріпленого за ними», яким вирішила вийти зі складу засновників комунальних організацій, установ, закладів у сфері освіти, охорони здоров'я, культури та передати Чернеччинській сільській об'єднаній територіальні громаді зазначені заклади, установи, у тому числі Чернеччинське відділення територіального центру. Аналогічні рішення Охтирська районна рада прийняла і відносно установ, закладів, розташованих на території Комишанської сільської та Чупахівської селищної об'днаних територіальних громад. Отже, розпорядження голови Охтирської районної державної адміністрації від 22.12.2017 № 542-ОД про припинення юридичної особи «Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування шляхом ліквідації було видано уповноваженою особою згідно вимог чинного законодавства. На виконання вказаного розпорядження, у встановленому законом порядку, була створена ліквідаційна комісія, яка здійснює діяльність щодо процедури ліквідації Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування. Тому твердження позивача про відсутність ліквідації територіального центру є безпідставними. Відповідно до п. 4.1. Положення про Охтирський районний територіальний центр соціального обслуговування, затвердженого розпорядженням голови Охтирської районної державної адміністрації від 24.03.2016 № 108-ОД, територіальний центр очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади в установленому порядку головою Охтирської районної державної адміністрації за погодженням з Департаментом соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації. За приписами п.1 ч.1 ст. 40 Кодексу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі, ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Частина друга ст. 40 Кодексу законів про працю України встановлює, що звільнення з підстав зазначених у п.1,2,6, ст. 40 КЗпП України допускається якщо неможливо перевести працівника за його згодою на іншу роботу. Також, відповідно до ст.49-2 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний не пізніше ніж за 2-ва місяці попередити працівника про майбутнє звільнення. З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, як директор центру, 26.12.2017 була попереджена головою Охтирської районної державної адміністрації про майбутнє вивільнення, що підтверджується відповідним попередженням (а.с.64). Стосовно можливості переведення позивача на іншу роботу відповідач зазначив, що провести таке переведення було неможливо у зв'язку з ліквідацією юридичної особи, а також у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (66 повних років), пенсіонерка, не була і не може бути державним службовцем згідно з пунктом 7 частини 1 статті 83 Закону України «Про державну службу», а інших вакантних посад, крім посад державної служби в райдержадміністрації не існує. В судовому засіданні вказані пояснення не були спростовані, а суду не надано доказів можливості переведення позивача на іншу посаду. Той факт, що розпорядження голови Охтирської районної державної адміністрації про звільнення ОСОБА_1 було видане до закінчення двомісячного строку з моменту попередження, не порушує права позивача та не є підставою для її поновлення на посаді, оскільки даним розпорядженням вона звільнена з дотриманням двомісячного строку. Посилання позивача на відсутність згоди профспілкової організації на її звільнення, як на підставу поновлення її на посаді, є необґрунтованими, оскільки відповідно до ч.1 ст.43-1 Кодексу законів про працю України звільнення керівника установи, а також звільнення у зв'язку з ліквідацією підприємства здійснюється без згоди профспілкового органу. Таким чином, у суду відсутні законні підстави для визнання протиправним та скасування розпорядження голови Охтирської районної державної адміністрації Сумської області №2-К від 22.01.2018 про звільнення ОСОБА_1 з роботи, зобов'язання поновити її на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Охтирської районної державної адміністрації Сумської області, Охтирського районного територіального центру соціального обслуговування про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Охтирської районної державної адміністрації Сумської області №2-К від 22.01.2018 «Про звільнення ОСОБА_1Г.», зобов'язання поновити на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 15.05.2018.