18 травня 2018 року м. Слов'янськ Єд. унік. № 243/4255/18
Провадження № 3/243/1477/2018
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Мінаєв І.М., розглянувши матеріали, які надійшли зі Слов'янського управління Головного управління ДФС у Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, громадянка України, працююча головним бухгалтером ПП «Торо», яка мешкає за адресою: м.Слов'янськ, провул.Аеродромний, 4,
за ч. 1 ст. 1632 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
17.05.2018 року до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області зі Слов'янського управління Головного управління ДФС у Донецькій області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1632 КУпАП, відносно ОСОБА_1 (протокол від 17.05.2018 року № 352).
Дослідивши надані матеріали про адміністративне правопорушення, вважаю, що дана справа підлягає поверненню до Слов'янського управління Головного управління ДФС у Донецькій області для належного оформлення та усунення недоліків з наступних підстав.
Відповідно до п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується питання - чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Відповідно до ч. ч. 1-2 ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення складається, у разі його оформлення, складається в двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушенні зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
В порушення вищезазначених вимог у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено місце та час вчинення адміністративного правопорушення, дата, місяць та рік народження особи, що притягається до адміністративної відповідальності, а також засоби зв'язку з нею.
Окрім того, відповідно до диспозиції ч.1 ст. 1632 КУпАП адміністративна відповідальність настає за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, у складі зазначеного правопорушення наявний спеціальний суб'єкт - посадова особа підприємств, установ та організацій.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 працює головним бухгалтером ПП «Торо».
До протоколу про адміністративне правопорушення не додані належні докази про перебування особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1, у трудових відносинах з роботодавцем, не надані відомості щодо складу її посадових обов'язків. Таким чином при складанні протоколу про адміністративне правопорушення не надано підтвердження повноважень уповноваженої особи.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 р. (з наступними змінами та доповненнями), визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ч. ч. 1-2 ст. 254, ст. 256, ст. ст. 277-278 КУпАП, -
Матеріал про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1632 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Слов'янського управління Головного управління ДФС у Донецькій області для належного оформлення та усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду ОСОБА_2