Постанова від 02.05.2018 по справі 334/8747/16-п

Дата документу 02.05.2018

Справа № 334/8747/16-п

Провадження № 3/334/635/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Гнатюк О.М., за участю представника ОСОБА_1 митниці ДФС ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал за фактом порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ст. 472 Митного кодексу України, -

встановив:

15.11.2016 року на митний пост «Запоріжжя-центральний» ОСОБА_1 митниці ДФС представником ТОВ «МАСТЕРТОРГ» ОСОБА_3 до митного оформлення подано ЕМД типу ІМ 40 ДЕ (Імпорт, випуск для вільного обігу) №112050000/2016/021163 на товар №11 - «1.Готові клеї розфасовані для роздрібної торгівлі,не містять в своєму складі прекурсорів на основі вуглеводних полімерів:клей для пістолета-2500шт.Торговельна марка: нема данних. Виробник: HK HONGJI IMPORT & EXPORT CO., LTD. Країна виробництва: CN». Отримувач товару ТОВ "МАСТЕРТОРГ" (01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд.2), відправник товару «HK HONGJI IMPORT & EXPORT CO., LTD., CHINA).

Загальна вага брутто товару №11 «Готові клеї розфасовані для роздрібної торгівлі, заявлених до митного оформлення, відповідно до наданих документів, становить 2 580 кг., а вага нетто 2 494 кг.

Загальна вартість товару № 11 «Готові клеї розфасовані для роздрібної торгівлі, заявлених до митного оформлення, відповідно до наданих документів, за ЕМД від 18.07.2016 №112050000/2016/021163 становить 3100 Доларів США.

За результатами застосування системи управління ризиками за ЕМД від 15.11.2016 №112050000/2016/021163 згенеровано форму контролю за кодом 203-1 «Проведення повного митного огляду - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу, з метою перевірки відповідності кількості та опису товарів і транспортних засобів даним, зазначеним у митній декларації».

За результатами здійснення митного огляду (акт митного огляду від 18.11.2016 №112050000/2016/021163 вантажного відсіку транспортного засобу BH9642CO/BH2470XT (контейнер TCKU9971029) було виявлено, що фактична кількість товару №11 «Готові клеї розфасовані для роздрібної торгівлі,не містять в своєму складі прекурсорів на основі вуглеводних полімерів:клей для пістолета-2500шт.» не відповідає даним, наведеним в графі 31 (Вантажні місця та опис товару), а саме становить 85 403 шт. в 100 картонних коробках.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Відповідно до ст. 69 МК України, у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів орган доходів і зборів має право самостійно класифікувати такі товари. Рішення органів доходів і зборів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими. Такі рішення оприлюднюються у встановленому законодавством порядку. Висновки інших органів, установ та організацій щодо визначення кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД при митному оформленні мають інформаційний або довідковий характер.

Частиною 2 ст. 266 МК України визначено, що перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу органу доходів і зборів здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів.

Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 266 МК України, у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант. Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.

Згідно з розділом II Заповнення граф митних декларацій Наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 651 «Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа» в графі 54 «Місце та дата» зазначаються дані про місцезнаходження особи, відомості про яку зазначені в графі 14 МД, та фізичну особу, яка безпосередньо склала МД: прізвище, ініціали, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта та особистий підпис. В графі 14 «Декларант/Представник» наводяться відомості про: декларанта, якщо товари декларуються декларантом та уповноважену особу, якщо товари декларуються особою, уповноваженою на це декларантом.

В графі 54 митної декларації від 18.07.2016 №112050000/2016/021163 фізичною особою, яка безпосередньо склала митну декларацію та несе відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі, зазначений ОСОБА_3

Таким чином, декларант ОСОБА_3 не задекларував за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товар, тим самим вчинив адміністративне правопорушення за ознаками, передбаченими ст. 472 МК України «Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення».

18.11.2016 року предмети порушення митних правил - готові клеї…, загальною кількістю 82 903 шт., вилучені протоколом про тимчасове вилучення товарів в справі про ПМП № 0310/11205/16 та з 21.11.2016 зберігаються на складі ОСОБА_1 митниці ДФС.

У відповідності до висновку СЛЕД ДФС від 12.12.2016 №142005901-2893, вартість предметів правопорушення складає 405 395,67 грн.

Згідно вимог ч. 1 ст. 520, ст. 541 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладання стягнення.

Згідно до вимог ст. 491 МК України, підставами для порушення справи про порушення митних правил є: безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил; офіційні письмові повідомлення про вчинення особою порушення митних правил, отримані від правоохоронних органів, а також органів, що здійснюють види контролю, зазначені у частині першій статті 319 цього Кодексу; офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних та правоохоронних органів іноземних держав, а також від міжнародних організацій.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

ОСОБА_1 митниці ДФС від 22.12.2016 № 1425/94/08-70-20-38 справа про порушення митних правил № 0310/11205/16 була направлена до Ленінського районного суду м. Запоріжжя по суті.

У зв'язку з тим, що протокол про порушення митних правил щодо ОСОБА_3 складено з порушенням вимог ст. 494 та ст. 498 Митного кодексу України, адміністративну справу № 0310/11205/16 повернуто до ОСОБА_1 митниці ДФС для проведення додаткової перевірки, про що винесено постанову від 27.04.2017.

Матеріали справи про порушення митних правил № 0310/11205/16 для проведення додаткової перевірки передані ОСОБА_1 митниці ДФС 29.06.2017.

ОСОБА_1 митниці ДФС від 14.03.2018 № 328/94/08-70-20-38 (вх. № 6905/18 від 14.03.2018 Ленінського районного суду м. Запоріжжя) справа про порушення митних правил № 0310/11200/16 на підставі ст. 522 МК України була направлена до Ленінського районного суду м. Запоріжжя для розгляду по суті.

ОСОБА_1 митницею ДФС у відповідності з Митним кодексом України здійснено ряд заходів доопрацювання адміністративного матеріалу. А саме: щодо того, що в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні дані понятих про число, місяць та рік їх народження - відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 31.05.2012 № 652 «Про затвердження форм процесуальних документів у справах про порушення митних правил» затверджена форма бланку протоколу про порушення митних правил, в якому не передбачено зазначення відомостей про число, місяць та рік народження понятих; з приводу посилання суду на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано час вчинення адміністративного правопорушення - в протоколі про порушення митних правил № 0310/11205/16 від 18.11.2016 зазначено, що правопорушення було вчинено гр. ОСОБА_3 15.11.2016 року на м/п «Запоріжжя-центральний» ОСОБА_1 митниці ДФС; стосовно того, що в матеріалах справи не містяться дані про те, коли і саме хто отримав копію примірника протоколу про порушення митних правил. Згідно ч. 1 ст. 494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів. Міністерством юстиції України 20 червня 2012 р. за N 1015/21327 затверджено та зареєстровано форми процесуальних документів у справах про порушення митних правил, у тому числі протокол про порушення митних правил. Протокол про порушення митних правил є основним джерелом доказів. Проте він може бути визнаний таким лише за умов: по-перше, коли протокол складений уповноваженою посадовою особою митних органів; по-друге, складений не пізніше термінів, передбачених для накладення адміністративного стягнення; по-третє, зміст протоколу відповідає усім вимогам, передбаченим ст. 494 МК України.

Протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані:

1) дату і місце його складення;

2) посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол;

3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено;

4) місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил;

5) посилання на статтю Митного Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення;

6) прізвища та адреси свідків, якщо вони є;

7) відомості щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 Митного Кодексу;

8) інші необхідні для вирішення справи відомості.

Протокол підписується посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків - і свідками.

Якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Власноручно викладені цією особою пояснення додаються до протоколу, про що до протоколу вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення.

Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.

У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою (місце проживання або фактичного перебування). Протокол вважається врученим навіть у разі, якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, не перебувала за повідомленою нею адресою або місце проживання чи фактичного перебування, назване нею, є недостовірним.

Протокол про порушення митних правил № 0310/11205/16 було складено у відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності - гр. ОСОБА_3 В матеріалах адміністративної справи № 0310/11205/16 наявний фіскальний чек № 6904105272653 про направлення протоколу про порушення митних правил № 0310/11205/16 на адресу проживання ОСОБА_3 (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 31).

В матеріалах справи про порушення митних правил № 0310/11205/16 наявна посвідчена копія висновку СЛЕД ДФС № 142005901-2893 від 12.12.2016 з написом: «Згідно з оригіналом начальник відділу ОСОБА_4 підпис 2016». У висновку № 142005901-2893 від 12.12.2016 зазначено, що експертом проведено дослідження товару з метою визначення їх вартості.

У зв'язку з тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440, ринкова вартість - вартість, за яку можливе відчуження об'єкта оцінки на ринку подібного майна на дату оцінки за угодою, укладеною між покупцем та продавцем, після проведення відповідного маркетингу за умови, що кожна із сторін діяла із знанням справи, розсудливо і без примусу, визначити ринкову вартість станом на 15.11.2016 (дату подання митної декларації) не видається можливим. Загальна вартість безпосередніх предметів порушення митних правил, зазначених у постанові про призначення експертизи від 28.11.2016 в справі про порушення митних правил № 0310/11205/16, станом на дату оцінки, становить 405 395,67 грн.

Крім того, ОСОБА_1 митниця ДФС долучає до матеріалів адміністративної справи № 0310/11205/16 протокол про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів у справі про порушення митних правил № 0310/11205/16 від 18.11.2016 з підписами понятих та зазначенням їх місця проживання.

У зв'язку з вищевикладеним, а також на підставі ч. 2 ст. 522, ст. 472, 527 МК України Представник ОСОБА_1 митниці ДФС України просить суд розглянути справу про порушення митних правил № 0310/11200/16 та прийняти рішення щодо притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності, яка передбачена Митним кодексом України.

В судове засідання ОСОБА_3 повідомлений належним чином про час і місце слухання справи не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Представник митниці протокол про вчинення адміністративного правопорушення підтримала.

Вислухавши думку представника ОСОБА_1 митниці, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Згідно ч. 2 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477-485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.

Відповідно до п.7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що 18.11.2016 року ОСОБА_1 митницею ДФС відносно ОСОБА_3 складено протокол про порушення митних правил № 0310/11200/16 за ст. 472 МК України, 15.11.2016 року на митний пост «Запоріжжя-центральний» ОСОБА_1 митниці ДФС представником ТОВ «МАСТЕРТОРГ» ОСОБА_3 до митного оформлення подано ЕМД типу ІМ 40 ДЕ (Імпорт, випуск для вільного обігу) №112050000/2016/021163 на товар в асортименті, тобто подія мала місце 15.11.2016 року, а відтак з моменту вчинення правопорушення минуло більше шести місяців.

Таким чином, провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, підлягає закриттю, в зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст. 472, 467 МК України, ст. 247 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.М. Гнатюк