ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
23 квітня 2018 року 15:36 № 826/16064/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клименчук Н.М. при секретарі судового засідання Артеменко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
до третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачаФонду державного майна України Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго"
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язати вчинити дії
за участі представників сторін:
від позивача - не з'явився
від відповідача - Слущенко Р.П.
від третьої особи - Овсієнко О.І.
На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 квітня 2018 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов ОСОБА_1 до Фонду державного майна України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Публічне акціонерне товариство "Черкасиобленерго" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
В порядку, Положенням про автоматизовану систему суду, затвердженого рішенням ради суддів України № 30 від 26.11.2010 року у зв'язку з припиненням повноважень судді, в провадженні якого перебувала адміністративна справа 826/16064/16, справу розподілено між суддями повторно.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2017 року справу прийнято до провадження суддею Клименчук Н.М. та призначено до розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та додаткових письмових поясненнях.
Представником відповідача щодо задоволення позову надано заперечення з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Наказом Фонду державного майна України від 29.08.2016 року № 1613 вирішено оголосити конкурсний відбір претендентів на заміщення вакантної посади голови правління ПАТ «Черкасиобленерго», з урахуванням вимог Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 № 777 «Про проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки».
Постійній конкурсній комісії Фонду державного майна України з проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (надалі - Комісія) доручено розробити та затвердити вимоги до претендентів на заміщення вакантної посади та конкурсної пропозиції.
На виконання вимог Наказу № 1613 від 29.08.2016 року Комісією розроблено вимоги до претендентів для участі в конкурсному відборі на посаду голови правління ПАТ «Черкасиобленерго», затверджені Протоколом № 1 засідання Комісії від 07.09.2016.
Оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» та вимоги до претендентів на зайняття вакантних посад розміщено на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України.
ОСОБА_1 23.09.2016 року подано заяву про допуск до участі у конкурсному відборі на посаду голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» та пакет документів вказаний в оголошенні, опублікованому на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України.
Листом Комісії від 17.10.2016 року № 10-17-19641 позивача повідомлено, що її не допущено до участі в конкурсі у зв'язку із невідповідністю кандидата вимогам, затвердженим до претендентів щодо стажу роботи на керівних посадах.
Відмову у допуску ОСОБА_1 до участі у конкурсі затверджено Протоколом Комісії № 2 від 12.10.2016 року.
Позивач вважає таку відмову у допуску її неправомірною, оскільки вимоги щодо стажу роботи на керівних посадах не менше 5-ти років, на переконання позивача є дискримінацією у галузі праці та знань. У зв'язку із наведених, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Правові основи управління об'єктами державної власності визначені приписами Закону України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 №185-V (далі по тексту - Закон №185-V).
Пунктом 21 частини першої статті 6 Закону №185-V встановлено, що уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань організовують і проводять конкурси з визначення керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки.
Окрім того, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 51 Закону №185-V центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління об'єктами державної власності, відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, проводить відповідно до законодавства конкурси щодо визначення уповноважених осіб, яким передаються функції з управління корпоративними правами держави, що належать до сфери його управління, та укладає з ними відповідні договори.
Процедура конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки здійснюється відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2008 №777 (далі по тексту - Порядок №777), у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1180.
Згідно статті 1 Порядку №777 визначено, що він визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства). Вимоги цього Порядку поширюються на відбір кандидатур на посаду голови виконавчого органу господарських товариств, які належать до державного сектору економіки.
Підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства (далі - конкурсний відбір) є рішення (наказ) міністерства, Фонду державного майна або іншого органу, який виконує функцію з управління підприємством (далі - суб'єкт управління), із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке приймається не пізніше ніж через 10 днів після відкриття вакансії керівника підприємства (пункт 2 Порядку №777).
Згідно абзацу 1 пункту 3 Порядку №777 для проведення конкурсного відбору суб'єкт управління утворює постійно діючу комісію.
Пунктом 4 Порядку №777 визначені обов'язки комісії, зокрема, комісія:
оприлюднює на офіційному сайті суб'єкта управління не пізніше ніж протягом 10 днів після прийняття рішення (наказу), зазначеного у пункті 2 цього Порядку, оголошення про проведення конкурсного відбору на посаду керівника підприємства, яка стала вакантною (далі - оголошення), та результати конкурсного відбору не пізніше ніж протягом трьох днів з дати його завершення;
приймає, реєструє та перевіряє на відповідність вимогам цього Порядку документи, подані претендентами;
ухвалює рішення про допуск претендентів до конкурсного відбору або відхилення їх кандидатур;
приймає і реєструє пропозиції, внесені учасниками конкурсного відбору;
забезпечує відкритість конкурсного відбору та за результатами розгляду зазначених пропозицій визначає його переможця;
розробляє та затверджує вимоги до претендентів;
надсилає разом із згодою на обробку персональних даних претендентів запит до МВС стосовно надання інформації щодо відсутності (наявності) у них судимості, заборони займати відповідні посади або займатися певними видами діяльності.
Як вбачається із наданих суду доказів, вимоги до претендентів для участі в конкурсному відборі на посаду голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» затверджено Протоколом Комісії № 1 від 07.09.2016 року, серед яких, окрім іншого, вимоги щодо стажу роботи - загальний досвід роботи не менше 10 років, у тому числі досвід роботи на керівних посадах не менше 5 років.
Позивач не відповідає вказаній вимозі в частині досвіду роботи на керівних посадах не менше 5 років.
Зазначена обставина позивачем не заперечуються, однак, на її переконання, ця вимога дискримінує її у сфері праці.
Суд не погоджується з такими висновками позивача з огляду на наступне.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав і свобод людини та громадянина визначено Законом України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні » (надалі - Закон № 5207-VI ).
Відповідно до статті 1 Закону № 5207-VI дискримінація, це- ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними. Непряма дискримінація - ситуація, за якої внаслідок реалізації чи застосування формально нейтральних правових норм, критеріїв оцінки, правил, вимог чи практики для особи та/або групи осіб за їх певними ознаками виникають менш сприятливі умови або становище порівняно з іншими особами та/або групами осіб, крім випадків, коли їх реалізація чи застосування має правомірну, об'єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону № 5207-VI, не вважаються дискримінацією дії, які не обмежують права та свободи інших осіб і не створюють перешкод для їх реалізації, а також не надають необґрунтованих переваг особам та/або групам осіб за їх певними ознаками, стосовно яких застосовуються позитивні дії, а саме: спеціальний захист з боку держави окремих категорій осіб, які потребують такого захисту; здійснення заходів, спрямованих на збереження ідентичності окремих груп осіб, якщо такі заходи є необхідними; надання пільг та компенсацій окремим категоріям осіб у випадках, передбачених законом; встановлення державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян; особливі вимоги, передбачені законом, щодо реалізації окремих прав осіб.
Водночас, вимоги до претендентів для участі в конкурсному відборі на посаду голови правління «Черкасиобленерго» є однаковими для сіх бажаючи зайняти вакантну посаду, в тому числі вимоги щодо стажу роботи.
Вимоги до претендентів для участі в конкурсному відборі не ставляться в залежність від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану або будь-яких інших ознак, визначених Законом N 5207-VI, жодному із претендентів, згідно з встановленими вимогами, не надано окремих, відмінних від інших, привілеїв.
Відтак, вимоги, встановлені до претендентів для участі в конкурсному відборі на посаду голови правління «Черкасиобленерго», зокрема, вимоги щодо загального досвіду роботи не менше 10 років, у тому числі досвід роботи на керівних посадах не менше 5 років - не є дискримінаційними.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи надані докази а також норми чинного законодавства суд приходить до переконання про необґрунтованість позовних вимог, а тому позов не підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Н.М. Клименчук