17 травня 2018 року Чернігів Справа № 825/1478/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доДепартаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації
провизнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративний позовом до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій щодо відмови у визначенні статусу потерпілої від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії та зобов'язання відповідача визначити статус потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, відповідно ст. 9, 11, 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що вона має право на встановлення їй статусу потерпілої 4 категорії, як така, що постійно проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю та звернулась з відповідною заявою до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації. Проте їй було відмовлено через те, що з 2015 року зони посиленого радіоекологічного контролю не існує. Вказану відмову позивач вважає протиправною та такою, що не відповідає вимогам закону.
Ухвалою суду від 22.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача у встановлений судом строк надіслав відзив на позов, згідно якого з позовними вимогами не погоджується та в їх задоволенні просить відмовити в повному обсязі, оскільки документи позивачки про видачу посвідчення категорії 4 у законодавчо визначеному порядку не надходили. Департамент лише забезпечує організаційну роботу по видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 проживала на станції Головки Малинського району Житомирської області з грудня 1983 року по 25 вересня 1994 року, територія якої відносилася до зони посиленого радіоекологічного контролю, що позивач підтверджує копіями довідок Головківської сільської ради Малинського району Житомирської області від 02.08.2012 № 158 та від № 488, направлення Житомирської обласної державної адміністрації від 14.06.1994 серії ЖТ № 4216 (а.с. 10-12).
Позивач звернулась до Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації із заявою від 06.12.2017 щодо визначення їй статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії. До заяви нею було долучено копії довідок Головківської сільської ради Малинського району Житомирської області від 02.08.2012 № 158 та від № 488, направлення Житомирської обласної державної адміністрації від 14.06.1994 серії ЖТ № 4216.
Листом від 15.12.2017 відповідач надав відповідь, в якій зазначено, що питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (далі - Порядок). Пунктом 10 Порядку передбачено видачу посвідчень потерпілим та учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 538 «Про організацію роботи з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Розпорядження) Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації (далі - Департамент) забезпечує організаційну роботу по видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до Розпорядження прийом заяв та документів для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (фотографія 3x4, копія паспорту та інші документи, що підтверджують родинні зв'язки (у разі необхідності)), здійснюють районні державні адміністрації, міські, районні у місті Чернігові ради в особі управлінь соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) заявника та направляють обласній державній адміністрації в особі Департаменту для видачі посвідчень.
Надаючи правову оцінку матеріалам та обставинам справи суд зазначає наступне.
Визначення статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється відповідно до статей 9, 11 і 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ(далі - Закон №796).
Так, відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 відносяться особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (далі - Порядок).
Пунктом 10 Порядку передбачено видачу посвідчень потерпілим та учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 538 «Про організацію роботи з видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Розпорядження) Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації (далі - Департамент) забезпечує організаційну роботу по видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Розпорядження прийом заяв та документів для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (фотографія 3x4, копія паспорту та інші документи, що підтверджують родинні зв'язки (у разі необхідності)), здійснюють районні державні адміністрації, міські, районні у місті Чернігові ради в особі управлінь соціального захисту населення за місцем проживання (реєстрації) заявника та направляють обласній державній адміністрації в особі Департаменту для видачі посвідчень.
Департаментом 15.12.2017 позивачу надано відповідь за № 10- 11/11288 та роз'яснено умови і порядок подання документів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах наділених повноважень, передбачених відповідним законодавством, Департамент діяв в межах наданих йому повноважень, оскільки подання від місцевих органів виконавчої влади або місцевого самоврядування до відповідача не надходило.
За таких обставин та з урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення складено у повному обсязі 17.05.2018.
Суддя Ю. О. Скалозуб