Рішення від 17.05.2018 по справі 825/1470/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 року Чернігів Справа № 825/1470/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

прозобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов'язання з21.12.2017 провести перерахунок та виплату призначеної пенсії виходячи з 68% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допоміг на вирішення соціально-побутових питань, допоміг на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, щомісячних додаткових грошових винагород, одноразових премій, винагород АТО, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.02.2018 № 131.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він проходив службу на посаді начальника штабу - першого заступника командира бригадної артилерійської групи окремої танкової бригади оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та наказом командувача Сухопутних військ Збройних сил України від 12.12.2017 № 483 звільнений з військової служби в запас за пунктом «а» (в зв'язку з закінченням контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 20.12.2017 виключений зі списків особового складу частини.

З 21.12.2017 відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області позивачу була призначена пенсія за вислугу років. Однак, на думку позивача нарахування пенсії здійснюється не вірно, оскільки при її обчисленні не включені всі додаткові види грошового забезпечення, з якого сплачувався збір на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На звернення позивача про перерахунок пенсії включаючи всі види додаткового грошового забезпечення, відповідачем було відмовлено.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач, не погоджуючись з позивними вимогами, надав суду відзив проти позову в якому зазначив, що пенсія позивачу призначена згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Обчислення пенсії позивача здійснювалося органом Пенсійного фонду відповідно до ч. 3 ст. 43 вищезгаданого Закону, яка визначає заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій військовослужбовців та зазначає, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Види виплат, вказані у долучених копіях особових карток грошового забезпечення, а саме: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога для оздоровлення, індексація грошового забезпечення, винагорода за тривалість безперервної військової служби, одноразові премії за наказами, не передбачені вказаною постановою, так як не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, виплати, що не належать до надбавок, доплат, підвищень, премій, а також виплати, що не мають постійного характеру (одноразові) не можуть бути враховані при обчисленні пенсії за Законом № 2262-ХІІ.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.

Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді начальника штабу - першого заступника командира бригадної артилерійської групи окремої танкової бригади оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та наказом командувача Сухопутних військ Збройних сил України від 12.12.2017 № 483 звільнений з військової служби в запас за пунктом «а» (в зв'язку з закінченням контракту) ч. 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 20.12.2017 № 165 виключений зі списків особового складу частини.

З огляду на матеріали справи позивачу з 21.12.2017 призначена пенсія за вислугу років в розмірі 68% грошового забезпечення в розмірі 5221,54 грн.

Позивач вважаючи, що його розмір пенсії обчислений не зі всіх видів його додаткового грошового забезпечення звернувся до відповідача із заявою від 14.02.2018 про перерахунок його пенсії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.02.2018 № 131, в якій зазначені види його грошового забезпечення, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Розглянувши заяву позивача щодо перерахунку пенсії, листом від 27.02.2018 року №1468 відповідач повідомив позивача про те, що підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням одноразових виплат немає (а.с. 14-17).

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року визначено:

"Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням."

Пунктом 1 Постанови КМ України від 22.09.2010 № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" установлена щомісячна додаткова грошова винагорода.

З Постанови КМ України від 22.09.2010 № 889, якою вирішено питання грошового забезпечення військовослужбовців, вбачається, що передбачена ними винагорода є додатковим видом грошового забезпечення та носить щомісячний характер, а тому, згідно ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992, повинна ураховуватись при обчисленні пенсії.

Щодо премії разової, то урахування премії при обчислені пенсії передбачено ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року незалежно від того носить вона разовий чи постійний характер.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" №158 від 04.06.2014, Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" №24 від 31.01.2015, встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО), яка виплачується особам, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях, або під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах, розраховується за місяць, виплачується у відсотках до місячного грошового забезпечення, тобто для вказаних осіб носить постійний характер, а відповідно є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення.

Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Вказаним Законом також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, визначені Постановою КМУ №1294 від 07.11.2007 (зі змінами і доповненнями) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби від 20.05.2008 № 425.

Абзацом 3 пункту 14 ст. 10-1 вказаного Закону передбачено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

Враховуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку відноситься до грошового забезпечення військовослужбовця з якого обчислюється пенсія.

Таким чином, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, щомісячні додаткові грошові винагороди, одноразові премії, винагороди АТО входять до складу грошового забезпечення військовослужбовців та повинні враховуватись при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за умови сплати з них єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі № 335/2071/15-а та №346/2949/17, що є обов'язковою для врахування при прийнятті судом рішення.

Згідно дослідженим доказам, з виплачених позивачу матеріальних допоміг на вирішення соціально-побутових питань, допоміг на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, щомісячних додаткових грошових винагород, одноразових премій, винагород АТО був сплачений єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідачем протиправно відмовлено у проведенні перерахунку призначеної пенсії з урахуванням вказаних видів грошового забезпечення, відображених в довідці військової частини НОМЕР_2 від 13.02.2018 № 131.

Відповідно до ч.2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

В даному випадку обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача, виникли з моменту звернення його до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням даних довідки військової частини НОМЕР_1 , тобто з 14.02.2018 року, у зв'язку з чим має право на проведення перерахунку пенсії з 01.03.2018 року.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно частин першої третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи часткове задоволення позову та приписи ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 352,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) провести з 01 березня 2018 року перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , код НОМЕР_3 ) пенсії виходячи з 68% грошового забезпечення з урахуванням матеріальних допоміг на вирішення соціально-побутових питань, допоміг на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, щомісячних додаткових грошових винагород, одноразових премій, винагород АТО, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.02.2018 № 131.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 352,40 грн понесених ним судових витрат, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення складено у повному обсязі 17.05.2018.

Суддя Ю. О. Скалозуб