17 травня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/1817/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Роговець М.О.,
представника позивача Акуленка В.М.,
представників відповідача Куліша О.Г., Мірошниченка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частина НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 (Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сухопутних військ Збройних Сил України), військової частини НОМЕР_2 та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.03.2018 №64 пункт 3, відповідно до, якого підполковника ОСОБА_1 , командира механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 , призначено на посаду офіцера відділу координації та планування вогневого ураження оперативного управління штабу управління військової частини НОМЕР_1 , ВОС-02. Призначається на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - з ШПК «підполковник» на «майор».
2. Скасувати рішення атестаційної комісії військової частини НОМЕР_2 від 12 лютого 2018 року № 4 виражене у формі Протоколу стосовно відповідності займаної посади, а саме, доцільно перемістити на посаду з меншим обсягом роботи.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що атестація, яка проводилась у відношенні позивач та рішення атестаційної комісії військової частини НОМЕР_2 від 12 лютого 2018 року були здійснені в порушення вимог наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», Методичних рекомендацій з порядку організації і проведення атестування військовослужбовців Збройних Сил України і тому є неправомірними.
А наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.03.2018 № 64, відповідно до, якого підполковника ОСОБА_1 , командира механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 , призначено на посаду офіцера відділу координації та планування вогневого ураження оперативного управління штабу управління військової частини НОМЕР_1 , є неправомірним, оскільки був виданий на реалізацію протиправного рішення атестаційної комісії.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
В судовому засіданні представник військової частини НОМЕР_2 заявив клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з необхідністю представлення додаткових документів.
У задоволенні цього клопотання судом було відмовлено.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач є офіцером Збройних Сил України.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.03.2018 №64 (по особовому складу) пункт 27 Пункт 3 наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 10.03.2018 №43 про призначення підполковника ОСОБА_1 , командира механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 , офіцером служби ракетно-артилерійського озброєння, озброєння управління військової частини НОМЕР_1 , викладеного в такій редакції: «Пункт 3 Підполковника ОСОБА_1 , командира механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 , офіцером відділу координації та планування вогневого ураження оперативного управління штабу управління військової частини НОМЕР_1 , ВОС-02. Призначається на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - з ШПК «підполковник» на «майор».».
Вказаний наказ був виданий на реалізацію рішення атестаційної комісії військової частини НОМЕР_2 від 12 лютого 2018 року № 4 яке було виражене у формі Протоколу засідання атестаційної комісії стосовно відповідності позивача займаній посаді.
Згідно вказаного рішення позивача, доцільно перемістити на посаду з меншим обсягом роботи.
Оцінюючи спірні правовідносини у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Порядок організації і проведення атестування військовослужбовців Збройних Сил України визначені вимогами наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» (зі змінами).
Відповідно до пункту 7.5. наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170 визначено, що щорічне оцінювання проводиться в кінці навчального року протягом підготовчого періоду до нового навчального року. В особливий період оцінювання проводиться в кінці календарного року після завершення виконання завдань за призначенням.
Щорічного оцінювання службової діяльності військовослужбовців - це спостереження, вивчення і оцінювання службової діяльності військовослужбовців за визначеними критеріями діяльності і проявами якостей.
Проводиться безпосереднім начальником в кінці навчального року протягом підготовчого періоду до нового навчального року, за підсумками складається оцінна картка військовослужбовця.
В особливий період щорічне оцінювання проводиться в кінці календарного року після завершення виконання завдань за призначенням, за підсумками складається скорочена оцінна картка військовослужбовця [ п.7.1, 7.5, 7.10].
Результати щорічного оцінювання повинні відображати систематичне оцінювання результатів діяльності кожного військовослужбовця при виконанні ним функціональних обов'язків на посаді (посадах) впродовж року; метою якісної організації заходів з оцінювання військовослужбовців у кожній військовій частині від окремого батальйону, йому рівного і вище, органі військового управління, установі, закладі (далі - військова частина) відповідно до штату (штатного розпису) розробляється схема оцінювання військовослужбовців та щорічно складається план заходів з організації та проведення оцінювання (далі - План) (додаток 1). Типовий перелік заходів, що включаються до зазначеного Плану, наведено ( в додатку 2); графік проведення оцінювання (додаток 3).
Графік проведення оцінювання складаються на всіх військовослужбовців військової частини, які підлягають періодичному (перший розділ графіку) та щорічному (другий розділ графіку) оцінюванню в наступному році, з урахуванням вимог [п. 7.3, 7.4, 7.5, 7.6, 7.9]. Військовослужбовці, оцінні картки (службові характеристики) на яких складає командир військової частини, окремим проектом графіку подаються до служби персоналу вищої інстанції. Зазначені проекти графіку використовуються для складання графіків проведення оцінювання цієї інстанції.
Командир військової частини: уточнює завдання щодо організації заходів з проведення оцінювання військовослужбовців військової частини; організовує складання Плану заходів з організації та проведення оцінювання і Графіку проведення оцінювання; визначає склад атестаційної комісії та затверджує його наказом; організовує вивчення зі складом атестаційної комісії вимог керівних документів та даних Методичних рекомендацій; організовує проведення інструкторсько-методичних занять з посадовими особами, які здійснюють оцінювання військовслужбовців; розглядає результати комплексного (щорічного та незалежного) і періодичного оцінювання військовослужбовців та організовує їх подання встановленим порядком до відповідної інстанції. організовує подання копій оцінних карток і службових характеристик до вищих служб персоналу [ п.4.3, 7.20, 7.24]; здійснює підведення підсумки організації і проведення оцінювання; розглядає пропозиції щодо удосконалення переліків підкритеріїв оцінки службової діяльності військовослужбовців військової частини та подає їх встановленим порядком до відповідних органів військового управління; забезпечує реалізацію результатів атестування військовослужбовців своєї номенклатури призначення.
Індивідуальні бесіди з військовослужбовцями проводять безпосередні командири (начальники). Перша індивідуальна бесіда з військовослужбовцями проводиться не пізніше ніж за три місяці до складання оцінної картки військовослужбовця або службової характеристики (з підстав, визначених абзацами 2, 3, 4, 7, 8, 12 п.7.6 та п.7.3 Інструкції).
В зазначеній бесіді обговорюються попередні підсумки діяльності військовослужбовця за рік (визначений період), надаються рекомендації щодо підвищення якості виконання службових обов'язків за посадою та звертається увага на конкретні недоліки, які необхідно усунути.
Визначаються напрямки практичної допомоги військовослужбовцю з усунення недоліків, надаються необхідні вказівки і рекомендації з вирішення проблем у службовій діяльності, встановлюються терміни для їх усунення і порядок контролю.
Остання бесіда з військовослужбовцем проводиться безпосередньо перед складанням оцінної картки військовослужбовця або службової характеристики. У процесі бесіди командир (начальник) підбиває підсумки діяльності підлеглого за рік (визначений період) та аналізує результати роботи з усунення недоліків і зауважень, які були вказані під час попередніх бесід.
Доказів проведення безпосереднім начальником - командиром військової частини НОМЕР_2 з позивачем, суду не представлено.
В порушення п. 7.5. наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, щорічне оцінювання позивача було проведено та документально оформлено в лютому 2018 року, а саме, скорочена оцінна картка військовослужбовця складена та підписана безпосереднім начальником позивача, командиром військової частини НОМЕР_2 02.02.2018, протокол засідання атестаційної комісії складено 12.02.2018, в той же час, копія вказаного протоколу, наданого на адвокатський запит не містить взагалі жодного підпису голови та членів атестаційної комісії.
Відповідно до п.7.14. наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, під час особливого періоду щорічне оцінювання проводиться в кінці календарного року після завершення виконання завдань за призначенням у разі перебування в пунктах постійної дислокації військових частин (у визначених районах) військовослужбовців та посадових осіб, які здійснюють щорічну оцінку та які мають тримісячний строк спільної служби з військовослужбовцем, який оцінюється.
Підрозділ, в якому проходив службу позивач, механізований батальйон військової частини НОМЕР_2 , станом на кінець січня 2018 року виконував завдання за призначенням в зоні проведення АТО та прибув в пункт постійної дислокації на початку лютого 2018 року, в той же час скорочена оцінна картка військовослужбовця складена та підписана безпосереднім начальником позивача, командиром військової частини НОМЕР_2 02.02.2018.
Відповідно до п. 7.25., наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, військовослужбовець, на якого складається оцінна картка, ознайомлюється з нею після висновку та рекомендацій прямого начальника.
П. 7.28., наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, оцінна картка та службова характеристика доводиться до військовослужбовця після рішення посадової особи, яка їх затверджує, під підпис в оцінній картці та в службовій характеристиці.
Доказів того, що підполковник ОСОБА_1 з результатами скороченої оцінної картки був ознайомлений, суду не представлено.
Пунктом 7.29., наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, скарга на порушення порядку оцінювання, необ'єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці, подається не пізніше ніж через місяць після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або службовою характеристикою і розглядається в порядку, установленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.
Порушення п.7.28., наказу Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170, привело до того що відповідно до вимог п.7.29. позивач був позбавлений права щодо оскарження порядку щорічного оцінювання, змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці та в службовій характеристиці.
Порядок проведення атестації військовослужбовців, формування висновку та рекомендацій за результатами проведення такої атестації визначено додатком 12 до п. 5.5 Методичних рекомендацій з порядку організації і проведення атестування військовослужбовців Збройних Сил України.
Згідно вказаного порядку, в разі набрання військовослужбовцем кількості оціночних балів від 26 до 35 встановлюється оцінка «задовільно», оціночний висновок «займаній посаді відповідає», рекомендація безпосереднього начальника «доцільно залишити на займаній посаді» або «перемістити на рівнозначну посаду». Якщо військовослужбовець рекомендується до переміщення на рівнозначну (нижчу) посаду, необхідно зазначити причини, які визначені у п. 2 (3) ст. 82 Указу Президента України від 10.12.2008 № 1153/0228.
З матеріалів справи вбачається, що атестація позивача проводилась з приводу відповідності його займаній посаді.
За результатами атестації він набрав 33.3 бали.
При цьому оцінка, за результатами атестації, йому не виставлена.
Рішення, за результатами атестації, щодо предмету її проведення, а саме, в частині відповідності займаній посаді, не прийняте.
Натомість, замість рішення, наявна рекомендація про доцільність переміщення на посаду з меншим обсягом роботи, при цьому причини такої рекомендації, які визначені у п. 2 (3) ст. 82 Указу Президента України від 10.12.2008 № 1153/0228, у рішенні не зазначені.
Зважаючи на викладені вище обставини, які встановлені судом, оскаржуване рішення атестаційної комісії, є протиправним і підлягає скасуванню.
З огляду на те, що наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.03.2018 №64, відповідно до якого позивача було призначено на посаду офіцера відділу координації та планування вогневого ураження оперативного управління штабу управління військової частини НОМЕР_1 , ВОС-02. Призначно на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - з ШПК «підполковник» на «майор», є похідним від неправомірного рішення атестаційної комісії, то і сам наказ є протиправним і підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.03.2018 №64 пункт 3, відповідно до, якого підполковника ОСОБА_1 , командира механізованого батальйону військової частини НОМЕР_2 , призначено на посаду офіцера відділу координації та планування вогневого ураження оперативного управління штабу управління військової частини НОМЕР_1 , ВОС-02. Призначається на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - з ШПК «підполковник» на «майор».
Скасувати рішення атестаційної комісії військової частини НОМЕР_2 від 12 лютого 2018 року № 4 виражене у формі Протоколу стосовно відповідності займаної посади, а саме, доцільно перемістити на посаду з меншим обсягом роботи.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 17 травня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот