Рішення від 17.05.2018 по справі 812/1127/18

10.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

17 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1127/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду А.Г. Секірська, розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства «Лисичанська житлово - експлуатаційна контора № 1» про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

18 квітня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, ЛОВ ФСЗІ) до комунального підприємства «Лисичанська житлово - експлуатаційна контора № 1» (далі - відповідач, КП «ЛЖЕК № 1») про стягнення адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік у сумі 160 666,68 грн та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 17.04.2018 по 17.04.2018 у розмірі 89,80 грн, разом 160 756,46 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 “Про реалізацію статей 19, 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, відповідач надав Звіт про зайнятість та працевлаштування за 2017 рік за формою 10-ПІ.

19.03.2018 позивачем від державної служби зайнятості одержано відповідь на запит від 01.03.2018, з якої вбачається, що відповідач у 2017 році щомісяця подавав до служби зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, відмов підприємства у працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями за направленням центру зайнятості не було, замовлень щодо професійного навчання або підготовки не надходило від роботодавця.

Позивач вважає, що відповідач здійснив не всі можливі заходи для працевлаштування інвалідів, оскільки для виконання нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю, роботодавець має брати активну участь у заходах, що проводить державна служба зайнятості для працевлаштування осіб з інвалідністю (обов'язкові заходи для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю наведені в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов'язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”).

Враховуючи інформацію за звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік за формою 10-ПІ, згідно з якою у 2017 році відповідач не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлений статтею 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні” (далі - Закон № 875), КП «ЛЖЕК № 1» нарахована адміністративно-господарська санкція у розмірі 160 666,68 грн, яку відповідач згідно з частиною четвертою статті 20 Закону № 875 мав сплатити до 15 квітня 2018 року, про що був повідомлений позивачем листом від 27.02.2018 № 03-10/232. Оскільки адміністративно-господарські санкції у встановлений законом строк відповідачем не сплачені, позивач просить стягнути їх з відповідача разом із нарахованою пенею з 17.04.2017 в розмірі 89,80 грн.

На підставі викладеного, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 23.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк.спр. 1-2).

Ухвалою суду від 17.05.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання на підставі відповідних клопотань представників сторін (арк.спр. 219).

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву від 17.05.2018 за вх. № 11628/2018 про розгляд справи за його відсутності, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, також надав відповідь на відзив від 08.05.2018 за вх. № 10828/2018 (арк.спр. 196-199). Зокрема, зазначив про формальний підхід відповідача до виконання нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, а також те, що відповідач людям з особливими потребами він пропонує вакансії, які не вимагають високого освітньо - кваліфікаційного рівня, відповідно і заробітна плата є нижчою, що також вказує на дискримінаційні ознаки до осіб, які працевлаштовуються. Дискримінація вбачається з тексту відзиву, в якому вживається слово «інвалід», що повністю ігнорує відношення відповідача до новацій, які схвалені ВРУ та змінами до Закону України «Про ратифікацію Конвенції про права інвалідів і Факультативного протоку до неї», згідно з яким термін «інвалід» замінюється поняттям «особа з інвалідністю». Даний нормативно - правовий акт захищає права неповносправних людей, а також заохочує повагу до них.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву від 17.05.2018 за вх. № 11618/2018 про розгляд справи без його участі (арк.спр. 221), надав відзив від 05.05.2018 вх. № 10694/2018 (арк.спр. 36-39) та заперечення на відповідь на відзив (арк.спр.207-209), в яких зазначив, що згідно з поданими КП «ЛЖЕК № 1» 22.02.2018 звітом за формою № 10-ПІ середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу КП «ЛЖЕК №1» за 2017 рік становить 117 працівників; кількість штатних працівників - інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 9 Закону № 875, становить 5 чоловік. Відповідачем вимоги Закону № 875 виконано в повному обсязі. У Колективному договорі зафіксовано бронювання робочих місць, на яких може використовуватися праця інвалідів, протягом 2017 року регулярно інформували державну службу зайнятості про наявні вільні робочі місця й вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів, що підтверджується щомісячними та щоквартальними звітами форми № 3-ПН, у газеті «Новый путь» від 24.05.2017 № 21 розміщена інформація про наявність вакансій для інвалідів. Незважаючи на вжиті з боку відповідача заходи, інваліди для працевлаштування до відповідача самостійно не зверталися, фактів відмови з боку відповідача у працевлаштуванні інвалідів не було. Фактично в КП «ЛЖЕК № 1» на кінець 2017 року працювало 2 особи з інвалідністю, а на протязі 2017 року прийнято на підприємство на працювало 6 осіб з інвалідністю. В 2017 році до Лисичанського міського центру зайнятості відповідачем надавалося замовлення на професійне навчання та перепідготовку осіб з інвалідністю за професіями - муляр та покрівельник. Виходячи з норм Закону № 875 на роботодавців покладається обов'язок щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю, але ця вимога не супроводжується обов'язком займатися пошуком осіб з інвалідністю для їх працевлаштування.

На підставі викладеного, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини третьої статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-77 КАС України, суд дійшов наступного.

КП «ЛЖЕК №1» зареєстровано як юридична особа 10.07.1992, № запису 1 381 120 0000 000132, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 20.04.2018 за № НОМЕР_1 (арк.спр. 25-28).

Відповідно до Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, КП «ЛЖЕК № 1» зареєстровано у ЛОВ ФСЗІ 17.09.2009 за № 44/118/45, що підтверджено довідкою про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 24.09.2009 № 85 (арк.спр. 13).

На виконання вимог Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, КП «ЛЖЕК № 1» 22.02.2018 до ЛОВ ФСЗІ подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2017 рік, у якому зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) становить 117 осіб, з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) - 1; кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (осіб) - 5; фонд оплати праці штатних працівників (тис. грн) - 4699,50; середньорічна заробітна плата штатного працівника (грн) - 40166,67; сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (грн) - 160666,61 грн (арк.спр. 14).

27.02.2018 за вих. № 03-10/232 позивачем на адресу керівника КП «ЛЖЕК № 1» направлено лист з проханням своєчасно здійснити сплату адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю у 2017 році до 15 квітня 2018 року, не допускаючи нарахування пені за звернення до суду за примусовим стягненням боргу (арк.спр. 15), який отримано відповідачем 02.03.2018 (арк.спр. 16).

01.03.2018 позивач направив на адресу Лисичанського міського центру зайнятості населення запит № 04-02/285, чи надавалися КП «ЛЖЕК № 1» до Лисичанського міського центру зайнятості відомості про вільні робочі місця (вакансії), на які можливе працевлаштування осіб з інвалідністю, а також про випадки відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю, які направлялися центром зайнятості, протягом 2017 року; чи здійснювалося КП «ЛЖЕК № 1» замовлення до Лисичанського міського центру зайнятості на професійне навчання або підготовку особи з інвалідністю у разі відсутності фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості осіб з інвалідністю (арк.спр. 17).

19.03.2018 ЛОВ ФСЗІ отримано відповідь Лисичанського міського центру зайнятості від 15.03.2018 № 8/05-420 з інформацією про надання протягом 2017 року звітності за формою 3-ПН, з зазначенням того, що випадків відмови роботодавцем у працевлаштуванні осіб з інвалідністю не було, та що професії прибиральника території та двірника не потребують спеціальної підготовки, за іншими професіями, як то муляр та покрівельник від КП «ЛЖЕК № 1» у 2017 році було замовлення на навчання (арк.спр. 19).

За несвоєчасну сплату КП «ЛЖЕК № 1» адміністративно-господарських санкцій за 2017 рік ЛОВ ФСЗІ нараховано підприємству пеню в сумі 89,80 грн, про що зазначено у розрахунку суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів (арк.спр. 20).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 7 Закону № 875 законодавство про соціальну захищеність інвалідів в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Згідно із частиною першою статті 18 Закону № 875 забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про

виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з

урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 18 Закону № 875).

Статтею 18-1 Закону № 875 визначено, що особа з інвалідністю, яка не досягла пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованою у державній службі зайнятості як безробітна.

Рішення про визнання особи з інвалідністю безробітною і взяття її на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання особи з інвалідністю на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.

Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.

Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для осіб з інвалідністю, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог статті 19 Закону № 875:

- для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця(частина перша);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (частина друга);

- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону(частина третя).

Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування полягають у:

а) виділенні та створенні робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць;

б) створенні для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

в) забезпеченні інших соціально-економічних гарантії, передбачених чинним законодавством;

г) наданні державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів;

д) звітуванні Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, судом встановлено, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Такий обов'язок покладений на державну службу зайнятості.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України у постановах від 20 червня 2011 року у справі № 21-60а11 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства “Продекспорт” про стягнення адміністративно-господарських санкцій та від 26 червня 2012 року у справі № 21-105а12 за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Одеської залізниці про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Згідно з частиною першою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного

або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875).

Відповідно до частини четвертої статті 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, КП «ЛЖЕК № 1» своєчасно подало до ЛОВ ФСЗІ звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2017 рік (арк.спр. 14).

Водночас, у відповідності із Порядком подання форми звітності № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)”, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520 (в редакції, яка діяла протягом 2017 року), КП «ЛЖЕК № 1» протягом 2017 року подавало до Лисичанського міського центру зайнятості звітність форми № 3-ПН “Інформація про попит на робочу силу (вакансії)” від 03.01.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та прибиральника для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 69-70), від 27.01.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та прибиральника для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 72-74), від 08.02.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та прибиральника для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 75-77), від 23.02.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 78-80), від 28.02.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 81-83), від 21.03.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 84-86), від 28.03.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 87-89), від 03.04.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 90-92), від 28.04.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 93-95), від 10.05.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 96-98), від 29.05.2017 про наявність 1 вакансії двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 99-101), від 02.06.2017 про наявність 1 вакансії двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 102-104), від 12.06.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 105-107), від 21.06.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 108-110), від 27.06.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 111-113), від 30.06.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 114-116), від 10.07.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 117-119), від 17.07.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 120-122), від 25.07.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 123-125), від 31.07.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 126-128), від 28.08.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 129-131), від 07.09.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 132-134), від 28.09.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 134-137), від 11.10.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 138-140), від 27.10.2017 про наявність 3-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 141-143), від 01.11.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 2-х вакансій прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 144-146), від 08.11.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 147-149), від 20.11.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 150-152), від 28.11.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 153-155), від 04.12.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 156-158), від 28.12.2017 про наявність 2-х вакансій двірника та 1 вакансії прибиральника територій для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 159-161).

Зазначені обставини підтверджуються також листом Лисичанського міського центру зайнятості від 08.05.2018 № 8/05-751 «Про надання інформації», направленим на виконання вимог ухвали суду від 23.04.2018, і в якому також повідомлено, що від ЛОВ ФСЗІ протягом 2017 року до Лисичанського МЦЗ не надходило інформації про невиконання КП «ЛЖЕК № 1» нормативу щодо працевлаштування інвалідів у 2017 році. З метою укомплектування вакансій для осіб з інвалідністю центром зайнятості постійно проводиться інформаційно - роз'яснювальна робота серед роботодавців. Інформування про професійний склад осіб з інвалідністю відбувається щомісячно під час надання звітів про потребу в працівниках підприємствам, які мають вакансії для осіб з інвалідністю, під час проведення семінарів для роботодавців - 31.05.2017 КП «ЛЖЕК № 1» взяло участь у семінарі на тему: «Презентація послуг центру зайнятості, у тому числі щодо вирішення питань зайнятості осіб з інвалідністю», а також під час проведення масових заходів для осіб з інвалідністю. 01.12.2017 з нагоди міжнародного дня людей з інвалідністю Лисичанський МЦЗ проводив «День інформування» для інформування громадян щодо послуг, які надає служба зайнятості особам з обмеженими фізичними можливостями. В рамках Дня інформування відбувся ярмарок вакансій для осіб з інвалідністю, в якому КП «ЛЖЕК № 1» взяло участь. У 2017 році на підприємство працевлаштована 1 особа з групою інвалідності за направленням центру зайнятості, крім цього, центром зайнятості укладено договір з КП «ЛЖЕК № 1» на організацію громадських робіт (взяла участь 1 особа з інвалідністю) (арк.спр. 202).

Крім того, у колективному договорі між адміністрацією та профспілковим комітетом КП «ЛЖЕК № 1», затвердженому на профспілкових зборах трудового колективу КП «ЛЖЕК № 1» протоколом від 27.12.2010 № 7, визначено обов'язок забронювати робочі місця для працевлаштування осіб, які потребують додаткових гарантій соціального захисту (арк.спр. 40-41), на підприємстві затверджено Інструкцію про робоче місце інваліда (арк.спр. 42-45), наказами від 03.01.2017 № 1, від 01.02.2017 № 6, від 04.05.2017 № 31, від 03.07.2017 № 42 виділялися робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю (арк.спр. 46-49).

Протягом 2017 року на підприємстві було працевлаштовано 6 осіб з інвалідністю - ОСОБА_1 з 01.04.2014 по 30.04.2017, ОСОБА_2 з 08.06.2016 по 08.06.2017, ОСОБА_3 з 01.11.2017 по 31.01.2017, ОСОБА_4 з 29.05.2017 по 30.06.2017, та станом на 31.12.2017 працювали ОСОБА_5 з 01.11.2017 та ОСОБА_6 з 02.11.2017, на підтвердження чого відповідачем надано накази та повідомлення підприємству, установі, організації про результати огляду МСЕК, витяг з книги руху трудових книжок КП «ЛЖЕК № 1» (арк.спр. 50-68).

Також судом установлено, що КП «ЛЖЕК № 1» вживалися інші заходи щодо працевлаштування інвалідів, а саме:

- до Лисичанського міського центру зайнятості направлялося замовлення на професійне навчання та перепідготовку осіб з інвалідністю у зв'язку з відсутністю фахівців з потрібними професіями серед зареєстрованих у державній службі зайнятості, а саме - малярів та покрівельників (арк.спр. 19);

- участь у Ярмарку вакансій для осіб з інвалідністю 01.12.2017, який проводився Лисичанським міським центром зайнятості (арк.спр. 202, 206);

- в газеті «Новий путь» від 24.05.2017 № 21 (14935) розміщувалася інформація про прийняття відповідачем на роботу осіб з інвалідністю (арк.спр. 162).

Вищезазначене свідчить, що відповідачем вживалися залежні від нього заходи щодо працевлаштування інвалідів на вакантні посади у підприємстві. Фактів відмови у працевлаштуванні інвалідів при розгляді справи судом не встановлено.

Твердження представника позивача про невжиття відповідачем протягом 2017 року всіх обов'язкових заходів для роботодавців при виконанні нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, наведених в листі Державної служби зайнятості від 14.09.2016 № ДЦ-01-6415/0/616 “Щодо обов'язковості подання форми № 3-ПН та заходів з працевлаштування інвалідів”, суд при вирішенні адміністративної справи не враховує, оскільки відповідальність, визначена статтею 20 Закону № 875, настає для роботодавців за не створення у необхідній кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не за невжиття заходів по пошуку інвалідів для працевлаштування, про які йдеться у зазначеному листі.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Згідно із статтею 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Отже, для стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності підприємства складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Зважаючи на вжиття КП «ЛЖЕК № 1» усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, суд вважає, що позивач намагається покласти на відповідача відповідальність у вигляді фінансових санкцій та пені за відсутність у населеному пункті за місцем знаходження підприємства інвалідів, які бажають працевлаштуватись, що є неприпустимим.

Щодо посилань позивача на формальність підходу КП «ЛЖЕК № 1» до виконання обов'язку щодо працевлаштування осіб з інвалідністю через створення вакансій некваліфікованих професій, суд зауважує, що Закон № 875 не містить вимог щодо обов'язку створення роботодавцем робочих місць з конкретно визначеними кваліфікаційними характеристиками. Доводи позивача щодо застосування відповідачем у відзиві поняття «інвалід» замість «особи з інвалідністю» не впливають на вирішення даного спору.

З урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що позовні вимоги є необґрунтованими та у їх задоволенні слід відмовити повністю.

Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (93011, Луганська область, м. Рубіжне, вул. 30 років Перемоги, 5, ідентифікаційний код юридичної особи 13396264) до комунального підприємства «Лисичанська житлово - експлуатаційна контора № 1» (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Сосюри, 328, ідентифікаційний код юридичної особи 03363677) про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя ОСОБА_7