з
26 квітня 2018 року № 810/4276/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю.,
секретар судового засідання Медвідь Х.І.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області про застосування заходів реагування,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) будівель та приміщень Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області за адресою: Київська область, Миронівський район, с. Грушів, вул. Будівельників, 1, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об'єкта до повного усунення порушень, зазначених в акті від 24.11.2017 №123.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення позапланової перевірки Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" контролюючим органом було виявлено порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки. При цьому, позивач зауважив, що подальша робота вказаного закладу з виявленими під час перевірки порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, а не усунення виявлених під час перевірки порушень впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що може спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки виявлені порушення вливають на забезпечення безпеки роботи дошкільного закладу, безпеки дітей, вихователів, співробітників, на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі, на ліквідацію її наслідків, на евакуацію людей та їх захист від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації тощо.
Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що ним було прийнято до уваги зауваження позивача, які були викладені в акті перевірки від 24.11.2017, та усунуто виявлені порушення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.01.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, та призначено судове засідання на 02.02.2018.
Протокольною ухвалою від 02.02.2018 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 05.03.2018 з метою проведення позивачем позапланової перевірки відповідача.
Протокольною ухвалою від 05.03.2018 судом було оголошено перерву в судовому засіданні до 22.03.2018.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2018 відкладено розгляд справи за клопотанням представника відповідача на 26.04.2018 для надання ним додаткових доказів.
У судове засідання, призначене на 26.04.2018, з'явились представники сторін.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відповідачем усунуто всі порушення, які були викладені в акті перевірки 24.11.2017 №123. Крім того зазначив, що відповідач звернувся до позивача із заявою про проведення перевірки.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Комунальний заклад Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області зареєстрований 30.12.1994 як юридична особа та знаходиться за адресою: 08812, Київська область, Миронівський район, с. Грушів, вул. Будівельників, 1, що підтверджується витягом з Єдиного держаного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області на виконання наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.09.2017 №509 "Про проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки" та відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.09.2017 №643-р "Деякі питання державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки" видано наказ "Про проведення позапланових перевірок" від 23.10.2017 №702, відповідно до якого у період з 23.11.2017 по 24.11.2017 вирішено провести позапланову перевірку Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області з питань додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки.
У листопаді 2017 року на підставі зазначеного наказу та посвідчення на проведення перевірки від 27.10.2017 №7153 провідним інспектором Миронівського РВ ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_3 проведено позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області, що знаходиться за адресою: Київська область, Миронівський район, с. Грушів, вул. Будівельників, 1.
За результатами проведеної перевірки складено ОСОБА_1 від 24.11.2017 №123.
Під час проведення вказаної перевірки було встановлено, що будівлі та приміщення Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області за вказаною вище адресою експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- не виконано монтаж автоматичної пожежної сигналізації (п. 1.2 глави 1 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- не приведено у відповідність до встановлених вимог забезпечення працюючого персоналу засобами колективного та індивідуального захисту згідно з номенклатурами і нормами забезпечення (ст. 20 КЦЗ України, п. 4.3 Наказу МНС від 15.08.2007 №557 "Правил ТБ", п. 1 Постанови КМУ від 19.08.2002 №1200 "Про затвердження Порядку забезпечення населення і особового складу невоєнізованих формувань засобами радіаційного та хімічного захисту");
- приміщення не забезпечені первинними засобами пожежегасінням згідно вимог (п.3.6 глави 3 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- надати графік огляду видимої частини заземлювального пристрою (п.7.5 наказу Міністерства палива та енергетики України №258 від 25.07.2006 "Про затвердження Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів");
- не надано проектну документацію щодо реконструкції будівлі (п. 21 розділу ІІ ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- наказом не призначено відповідального за зберігання, вмістом і постійною готовністю до дії первинних засобів пожежегасіння (п. 15 розділу VІ ППБ для навчальних закладів та установ системи освіти України № 974 від 15.08.2016);
- не проведено перевірку системи блискавкозахисту (п. 1.21 глави 1 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- не поновлені написи на пожежному щиті (п. 3.12 глави 3 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- пожежний щит не укомплектований засобами пожежогасінням, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 м х 2м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. (п.3.11 глави 3 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- не забезпечено об'єкт протипожежним водопостачанням згідно ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі" (п. 2.1 глави 2 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- не поновлено план - схему евакуацію людей на випадок пожежі (п. 5 розділу ІІ ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- перед початком опалювального сезону не здійснено перевірку котельні. Результати перевірки не фіксуються у спеціальному журналі (п. 2.1 глави 2 розділу ІV ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- не розроблено і не затверджено план евакуації та порядок оповіщення людей, який встановлює обов'язки і дії працівників закладу на випадок виникнення пожежі (п. 3.8 розділу 3 наказу № 348/70 від 30.09.1998 "Про затвердження Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України");
- шляхи евакуації тримаються в захаращеному стані (п. 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- допускається улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж (п. 1.8 глави 1 розділу ІV ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- не нанесено на корпуси вогнегасників облікові номери за прийнятою на об'єкті системою нумерації (п. 3.18 глави 3 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- заборонити експлуатацію котельні в приміщенні НВК (п. 4.9 ДБН В.2.5-77:2014);
- електричні розетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на горючу основу (конструкцію) (п. 1.17 глави 1 розділу ІV ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- розподільчі коробки не обладнано захисними кришками з негорючого або важкогорючого матеріалу (п. 1.7 глави І розділу ІV ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- допускається експлуатацію електроламп зі знятими ковпаками (п. 1.17 глави 1 розділу ІV ППБУ №1417 від 30.12.2014);
- відсутній на об'єкті журнал обліку вогнегасників (п. 3.5 розділу ІІІ наказу №152 від 02.04.2004 "Про затвердження Правил експлуатації вогнегасників");
- демонтувати на шляхах евакуації горючі матеріали (п. 2.37 глави 2 розділу ІІІ ППБУ №1417 від 30.12.2014, п. 4.2.24 глави 4.2 розділу 4 наказу №348/70 від 30.09.1998 "Про затвердження Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України");
- електрощитові, групові електрощитки не обладнані план - схемами підключення споживачів (п. 1.16 глави 1 розділу ІV ППБУ №1417 від 30.12.2014).
Вказані правопорушення, які зазначені в ОСОБА_1 перевірки від 24.11.2017 №123, підписані директором відповідача без зауважень.
Враховуючи те, що під час проведення позапланової перевірки відповідача було виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся з позовом до суду щодо застосування заходів реагування.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697.
Згідно статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина 4 статті 4 Закону №877-V).
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Таким чином, Головне управління ДСНС України у Київській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно з частиною 2 цієї статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно з частиною другою статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до пунктів 26, 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Суд зазначає, що в контексті вищенаведених норм настання реальної загрози життю та здоров'ю людей слід пов'язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.
Враховуючи те, що заходи реагування застосовуються судом за позовом органу державного нагляду, останній повинен обґрунтувати наявність підстав для цього, тобто вказати та довести, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а також необхідність застосування конкретного заходу реагування залежно від характеру порушень та ступеню їх небезпеки.
У той же час, при прийнятті рішення у даній справі суд враховує наведені відповідачем твердження щодо вжиття ним необхідних заходів, спрямованих на дотримання пожежної безпеки в Комунальному закладі Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області та усунення порушень, виявлених перевіркою.
Так, відповідач представив суду докази, з яких вбачається, що він усунув виявлені перевіркою порушення правил пожежної та техногенної безпеки, а саме:
- заведено журнал контролю стану первинних засобів пожежогасіння;
- видано наказ від 01.09.2017 №26 про призначення відповідальних за вогнегасники;
- заведено журнал обліку вогнегасників на об'єкті;
- заведено журнал реєстрації інструктажів з питань пожежної безпеки;
- видано наказ від 14.08.2017 №31 про заходи щодо безпечної роботи шкільних гідродинамічних нагрівачів ТЕК в 2017/2018 році, згідно з яким наказано: посилити контроль за роботою шкільних гідродинамічних нагрівачів ТЕК; посилити контроль за роботою відповідальних осіб за електричне обладнання котельні; розробити та затвердити графіки роботи чергового персоналу; відображати роботу устаткування в оперативних журналах; провести протиаварійні тренування з працівниками шкільних електроустановок, про що скласти відповідні акти; провести позапланові інструктажі з охорони праці та пожежної безпеки для працівників шкільних електроустановок з відповідними записами в журналах інструктажів; поновити інструкції з охорони праці та пожежної безпеки й ознайомити з ними працівників під підпис; розробити принципові схеми електричного та теплового обладнання з присвоєнням номерів обладнанню та вказанням напряму руху; розробити згідно схем електричного обладнання інструкції по пуску, експлуатації та аварійній зупинці обладнання шкільних електроустановок й ознайомити з ними працівників під підпис; пронумерувати згідно схем запірну арматуру та обладнання котельні й нанести білі стрілки напрямку руху теплоносія на трубопроводах; облаштувати таблички з технічними характеристиками на водонагрівачах; перевірити та в разі необхідності привести в справний стан електромережу та електроустановок; заборонити зберігання відпрацьованих обтиральних матеріалів та сушіння їх на обладнанні шкільних електроустановок; суворо заборонити паління на робочому місці працівникам шкільних електроустановок; контролювати дотримання працівниками шкільних електроустановок правил внутрішнього розпорядку; суворо заборонити знаходитися на робочому місці працівниками шкільних електроустановок в стані алкогольного сп'яніння, під час прийому ліків, які викликають сонливість тощо; заборонити спалювання сміття та виробничих відходів поблизу приміщення шкільних електроустановок;
- здійснено перевірку знань основних нормативно-правових і законодавчих актів з охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної та техногенної безпеки, електробезпеки, радіаційної безпеки, ЦО, гігієни праці, виробничої санітарії, правил надання першої долікарської допомоги працівників закладу, що підтверджується протоколами №1 від 15.08.2017;
- видано наказ від 14.12.2017 №44 про навчання персоналу школи з технічної та пожежної безпеки, відповідно до якого направлено на навчання директора НВК та заступника з НВР;
- видано наказ від 14.12.2017 №43 про призначення відповідальних за обслуговування гідродинамічних нагрівачів;
- укладено договір з ТОВ "НВК "Вектор" про надання платних послуг від 14.12.2017 №222-2017, відповідно до якого ТОВ "НВК "Вектор" бере на себе зобов'язання по наданню послуг з навчання техногенної та пожежної безпеки;
- ТОВ "НВК "Вектор" надано позивачу послуги по навчанню з техногенної та пожежної безпеки, що підтверджується ОСОБА_1 надання послуг №416 від 14.12.2017;
- надано посвідчення, з яких вбачається, що оператори котельні пройшли в ТОВ "НВК "Вектор" перевірку знань з охорони праці, з технології робіт та правил пожежної безпеки;
- розроблено плани евакуації І та ІІ поверху та вивішено на кожному поверсі;
- вивішено інформаційні стенди з питань пожежної безпеки;
- вивішено розподільчі коробки (відриті) з захисними залізними кришками;
- укомплектовано пожежний щит засобами пожежегасінням, а саме: вогнегасники - 3 шт., гаки - 3 шт., покривало - 1 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт., ящик з піском - 1 шт.;
- вивішено опис обладнання пожежного щита;
- установлено пульт автоматичної пожежної сигналізації;
- вивішено таблички "вихід", "пожежа" та установлено вмикач/вимикач;
- установлено пожежну сигналізацію на стелі;
- укладено договір №35 від 19.12.2017 на виконання робіт по розробці робочого проекту, експертизи робочого проекту, монтажу та узаконенню системи автоматичної пожежної сигналізації в приміщеннях Грушівського НВК;
- укладено договір №258 на виконання робіт по електротехнічному вимірюванню та ремонту грозозахисних пристроїв;
- отримано технічний звіт на проведені лабораторні роботи по електричним вимірюванням котельні Грушівського НВК;
- надано матеріали по електричним установкам, які здійснюють нагрівання та перекачування нагрітої води у систему обігріву школи;
- установлено блок автоматичного керування гідродинамічних насосів ТЕК;
- установлено гідродинамічні нагрівачі ТЕК у кількості 2 шт.;
- надано характеристику гідродинамічних нагрівачів для опалення;
- здійснено перевірку обладнання, що підтверджується відповідним актом.
Крім того, судом встановлено, що у лютому 2018 року позивачем була проведена позапланова перевірка Комунального закладу Грушівського навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І - ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Миронівської районної ради Київської області щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: Київська область, Миронівський район, с. Грушів, вул. Будівельників, 1, за результатами якої складено акт перевірки від 28.02.2018 №26.
Слід зазначити, що під час вказаної позапланової перевірки з'ясовувалися лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для її здійснення, тобто, перевірено, чи усунуті ті порушення, що були виявлені в ході позапланової перевірки, яка здійснювалась у листопаді 2017 року.
З акта перевірки від 28.02.2018 №26 вбачається, що відповідачем усунуто 22 (двадцять два) виявлених порушення, які були зафіксовані в акті від 24.11.2017 №123.
Перевіркою встановлено, що залишились не усунутими лише одне порушення, а саме: територія, будівля та приміщення не забезпечено зовнішнім протипожежним водопостачанням для цілей пожежогасіння (п. 2.1 глави 2 розділу V ППБУ №1417 від 30.12.2014).
Під час розгляду справи відповідачем надано суду докази щодо забезпечення території, будівлі та приміщення зовнішнім протипожежним водопостачанням для цілей пожежогасіння, що підтверджується наступним.
Так, 12.03.2018 між ПП "Дорбудпроект" (Виконавець) та Відділом освіти Миронівської РДА (Замовник) укладено договір про надання послуг №1, відповідно до умов якого виконавець зобов'язується за завданням замовника надати послуги по улаштуванню протипожежного водозабезпечення Грушівського НВК.
На виконання вказаного договору ПП "Дорбудпроект" виконано роботи з улаштування протипожежного водозабезпечення Грушівського НВК за адресою: Київська область, Миронівський район, с. Грушів, вул. Будівельників, 1, у відповідності до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, НАПБ Б.06.044-97 "Перелік однотипних за призначенням об'єктів, які підлягають обладнанню установки пожежогасіння та пожежної сигналізації", ДБН В.2.5.-56-2010 "Система протипожежного захисту", що підтверджується ОСОБА_1 прийому виконаних робіт від 14.04.2018.
Крім того, відповідачем надано суду фотокартки, з яких вбачається, як здійснювалась доставка цистерни для протипожежного водозабезпечення, її розвантаження та улаштування на території Грушівського НВК.
Отже, наведене свідчить, що відповідачем виконано вимоги контролюючого органу та усунуто порушення пожежної безпеки, які були зазначені в актах від 24.11.2017 №123 та від 28.02.2018 №26.
Таким чином, у процесі розгляду справи судом встановлено, що обставини, які стали підставою для звернення до суду з позовом щодо застосування заходів реагування перестали існувати та усунуті, що підтверджується відповідними доказами, копії яких наявні в матеріалах справи.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.
Оскільки станом на час прийняття рішення у даній справі відповідачем усунено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд дійшов висновку, що підстави для застосування заходів реагування відсутні, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 73-78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області в задоволенні позовних вимог.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 07 травня 2018 р.