ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
16 травня 2018 року № 826/5549/17
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., при секретарі судового засідання Кириллові М.С. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні ВП "Державна інспекція енергетичного нагляду України"
до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця"
простягнення штрафу в розмірі 51 000,00 грн.,
представник позивача: Шургай О.В. (довіреність від 03.07.2017 за реєстр. № 287),
представник відповідача: Пахолок О.А. (довіреність від 26.10.2017 за реєстр. № 9266),
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні ВП "Державна інспекція енергетичного нагляду України" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення штрафу в розмірі 51 000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.04.2017 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
01.06.2017 суд перейшов до розгляду справи за загальними правилами, передбаченими Кодексом адміністративного судочинства України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем у встановлений чинним законодавством строк не сплачено застосований до нього постановою від 23.09.2016 № 03/01-003 штраф у розмірі 51000,00 грн. Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду письмові заперечення на адміністративний позов в яких просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що ним вживаються заходи щодо виконання припису за невиконання вимог якого було накладено штраф постановою від 23.09.2016 № 03/01-003 та він неодноразово зверталась в Держенергонагляд з листами про перенесення термінів усунення окремих пунктів припису у зв'язку з різким зменшенням обсягів перевезень та відповідно значним зменшенням надходжень коштів та зменшенням доходів, реформуванням підприємств залізничного комплексу України, скороченням централізованого постачання обладнання та матеріалів, тощо, водночас листом від 18.08.2016 № 27-01/06-1228 відмовлено у перенесенні термінів виконання рішення. Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
04.02.2016 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні на підставі статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та акта від 29.01.2016 № 03/01-002 винесено ПАТ «Укрзалізниця» приписи № 03/01-003 в якому викладено вимогу усунути порушення відповідно до наведеного в приписі переліку.
16.09.2016 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні проведено захід державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» предметом якого є перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме, припису від 04.02.2016 № 03/01-003.
За результатами перевірки складено акт (протокол) від 16.09.2016 № 03/01-004, яким встановлено ухилення від виконання вимог припису від 04.02.2016 № 03/01-003.
23.09.2016 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні за результатами розгляду акту від 16.09.2016 № 03/01-004, на підставі статті 27 Закону України "Про електроенергетику" накладено на Публічне акціонерне товариство «Укрзалізниця» штраф у розмірі 51000,00 грн.
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні ВП "Державна інспекція енергетичного нагляду України" у зв'язку з тим, що Публічним акціонерним товариством "Українська залізниця" не було сплачено штраф у розмірі 51000,00 грн. звернулось до суду з позовом про його стягнення.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої та абзацу 3 частини сьомої статті 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.
Статтею 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом. У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
Пунктами 2 та 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій. Накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право: НКРЕ; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно з пунктами 7 та 8 вказаного Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2). Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 27 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною третьою статті 12 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що у разі несплати суб'єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев'ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.
Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Факт ухилення позивача від виконання вимог припису від 04.02.2016 № 03/01-003 встановлено актом від 16.09.2016 № 03/01-004.
Відповідачем факт того, що ним припис від 04.02.2016 № 03/01-003 не було виконано у повному обсязі не заперечується, водночас він посилається на те, що ним вживаються заходи щодо виконання вказаного припису та він неодноразово зверталась в Держенергонагляд з листами про перенесення термінів усунення окремих пунктів припису у зв'язку з різким зменшенням обсягів перевезень та відповідно значним зменшенням надходжень коштів та зменшенням доходів, реформуванням підприємств залізничного комплексу України, скороченням централізованого постачання обладнання та матеріалів, тощо, водночас листом від 18.08.2016 № 27-01/06-1228 відмовлено у перенесенні термінів виконання рішення.
Доказів на підтвердження факту оскарження відмови щодо продовження термінів виконання припису від 04.02.2016 № 03/01-003 та постанови від 23.09.2016 № 03/01-003 позивачем суду надано не було, як і не було зазначено про наявність відповідного факту.
Крім того суд звертає увагу на те, що відсутність належного фінансування, різке зменшення обсягів перевезень тощо, на що посилався позивач, не може бути підставою для невжиття ним належних дій для виконання вимог припису і відповідно довготривалого та неодноразового його невиконання й не може свідчити про неправомірність накладеного на останнього штрафу, згідно постанови від 23.09.2016 № 03/01-003, адже такі дії становлять очевидну небезпеку для життя і здоров'я працівників залізниці і становлять загрозу можливих катастроф рухомого складу (потягів) залізниці.
Відповідачем факт того, що ним штраф накладений постановою від 23.09.2016 № 03/01-003 сплачено не було не заперечується.
З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Інспекції Держенергонагляду у Західному регіоні ВП "Державна інспекція енергетичного нагляду України" (79071, м. Львів, пров. 1-ий Скнилівський, 10а, код ЄДРПОУ 00100227) до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815) про стягнення штрафу в розмірі 51 000,00 грн. - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, 5, код ЄДРПОУ 40075815) штраф у розмірі 51000,00 грн. (п'ятдесят одна тисяча грн. 00 коп.) до Державного бюджету України.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов