ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
08 травня 2018 року № 810/4661/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., за участі секретаря судового засідання Карпенка Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач)
до Прем'єр-міністра України (далі також - відповідач)
про зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить «зобов'язати Прем'єр-міністра України вчинити дії в аспекті здійснення владних повноважень до підрозділу виконавчої гілки влади у напрямку вирішення питання про неправильно нараховану пенсію ОСОБА_1 (Закон України «Про пенсійне забезпечення» та «Про обов'язкове державне пенсійне страхування») з урахуванням, що Закон України «Про внесення деяких змін до законів України щодо підвищення пенсій» не корелює пенсії відносно цензу у 35 років особі, яка вийшла на пенсію за віком в липні 2016-го при наявних 27,5 років страхового стажу станом на 9 липня 2003-го за обов'язковим державним страхуванням».
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що станом на 09.07.2003 його страховий стаж становив 27,5 років, що є підставою для нарахування йому мінімальної, а не соціальної пенсії. Однак органами Пенсійного фонду України з посиланням на виконання доручення Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. та Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення пенсій» з жовтня 2017 року здійснено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого її розмір з 949,00 грн. збільшено до 1373,00 грн., тобто всього на 424,00 грн., тоді як таке збільшення має бути більш суттєвим.
У судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити.
Представник відповідача у письмовому відзиві на позовну заяву та в судовому засіданні щодо позову заперечив, стверджуючи про його необґрунтованість, оскільки вирішення питань щодо встановлення пенсії, визначення та перевірки її розміру, не належать до повноважень Прем'єр-міністра України.
Як вбачається з матеріалів справи, у 2016 році ОСОБА_1 вийшов на пенсію за віком та отримував пенсію, щомісячний розмір якої становив 949,00 грн. Згідно з доводами позивача з 1973 по 2003 рік його страховий стаж становить 27,5 року, які гарантують пенсійне забезпечення мінімальною пенсією.
У жовтні 2017 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області із заявою про перевірку розрахунку його пенсії з липня 2016 року та виплати йому недорахованої пенсії з урахуванням надбавки в розмірі 1% від мінімальної пенсії за кожний рік страхового стажу понад 25 років, згідно з положенням про страховий стаж, яким законодавець визначив період, упродовж якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, за який сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до законодавства, що діяло до липня 2003 року.
Листом від 20.10.2017 управління Пенсійного фонду України повідомило ОСОБА_1 про те, що за дорученням Прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. та на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законоів України щодо підвищення пенсій» здійснено перерахунок його пенсії з жовтня 2017 року. Після перерахунку його пенсія, яка раніше складала 949,00 грн., складатиме 1 373,00 грн., тобто на 424,00 грн. більше.
До Прем'єр-міністра України з будь-якими зверненнями, які стосуються питань призначення та виплати йому пенсії, позивач не звертався.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із такого.
Згідно з частиною другою статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження Прем'єр-міністра України визначені статтею 42 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», поміж яких відсутні повноваження щодо встановлення пенсії, визначення та перевірки її розміру.
Водночас згідно зі статтею 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
До основних завдань Пенсійного фонду України віднесено, поміж іншого, організацію, координацію та контроль за роботою територіальних органів щодо: здійснення контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів, за достовірністю документів, поданих для призначення пенсії, та відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, призначенням (перерахунком) і виплатою пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та іншими виплатами, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, інших джерел, визначених законодавством (абзац п'ятий підпункту 6 пункту 4 Положення).
Відповідно до підпунктів 7 та 8 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, управління Фонду призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавство, перерахунок та виплата пенсій.
Відтак, виключно до завдань управління Пенсійного фонду України належить питання призначення, перерахунку та виплата пенсій.
За таких обставин позовні вимоги, спрямовані до Прем'єр-міністра України, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 241-255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 292- 297 з урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя О.О. Власенкова