11 травня 2018 р.м. ХерсонСправа № 821/643/18
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши у спрощеному провадженні в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі по тексту - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З січня 2016 року у позивача право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських. Постановою Херсонського міського суду Херсонської області по справі № 766/21230/17 від 11.12.2017 р. зобов'язано відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року № 1280/19/01-2017 починаючи з 01 січня 2016 року.
У березні 2018 року відповідач здійснив позивачу перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з суми грошового забезпечення, вказаного в довідці УМВС України в Херсонській області. Однак, всупереч вимогам чинного законодавства, відповідач сплатив пенсію в розмірі 70% суми грошового забезпечення, замість раніше призначених 82% грошового забезпечення. На звернення позивача відповідач повідомив, що розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діють на дату, з якої переглядається її розмір. Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 % відповідних ум грошових зобов'язань.
Вказані дії відповідача вважає протиправними та просить:
- визнати дії ГУПФ України в Херсонській області по перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі 70% суми грошового забезпечення у березні 2018 року - протиправними;
- зобов'язати ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 82% суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 №1280/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Ухвалою суду від 06 квітня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. Позивач недоліки позовної заяви не усунув.
16 квітня 2018 року у справі відкрито спрощене провадження.
27 квітня 2018 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відзив обґрунтовано тим, що максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Також відповідач звертає увагу, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" не внесено жодних змін до видаткової частини бюджету, спрямованої на фінансове забезпечення перерахунку пенсій вказаній категорії громадян. Вказане, на думку відповідача, є підставами для повної відмови в задоволенні позовних вимог.
04 травня 2018 від позивача надійшла відповідь на відзив.
Позивач в судове засідання не з'явився.
10 травня 2018 року від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 10 травня 2018 року суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи, дослідивши адміністративний позов та документи покладені в його основу, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, суд приходить до наступного: ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України.
З 03 листопада 2005 року позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була призначена пенсія в розмірі 82% відповідного грошового забезпечення.
У зв'язку із внесенням змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме, ч. 3 ст. 63, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, 15.05.2017 року ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача, який прирівняний до грошового забезпечення поліцейських та направлена до ГУПФ України в Херсонській області.
ОСОБА_1 звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області по справі № 766/21230/17 визнано дії по відмові ГУПФ України в Херсонській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року № 1280/19/01-2017 протиправними та зобов'язано ГУПФ України в Херсонській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з розміру грошового забезпечення вказаного у довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 року № 1280/19/01-2017 починаючи з 01 січня 2016 року. Рішення набрало законної сили.
Листом від 26 березня 2018 року № 3388/03-16 від 26.03.2018 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повідомило представника позивача, що на виконання постанови Херсонського міського суду Херсонської області по справі № 766/21230/17 та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 р. №1280/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року. Розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, які діють на дату, з якої переглядається їх розмір. Розмір пенсії станом на 01.03.2018 р. становить 5930,35 грн. (70% грошового забезпечення 8471,93 грн.).
З посиланням на ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідач зазначив, що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне: ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналізуючи вказане, суд робить висновок, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, вказаними нормами Закону прямо передбачений перерахунок пенсії особам, які отримують пенсію на умовах нього Закону з урахуванням видів грошового забезпечення в розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988, на ім'я позивача видано довідку від 15.05.2017 р. №1280/19/01-2017 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
Суд звертає увагу, що вказана Постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 набрала чинності з 02.12.2015 року та установлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.
При цьому факт введення (зміни) Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
Отже, ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер МВС України, набув право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 р. № 988.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Пунктом 1 вказаного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових - видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Суд зазначає, що посилання відповідача про відсутність фінансування на проведення таких виплат, здійснення перерахунку пенсії не можуть бути враховані в якості доказу правомірності дій ГУ ПФУ в Херсонській області, оскільки Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачає такої підстави для відмови у приведенні пенсійних виплат у відповідність до Закону за вказаних обставин.
Частинами 3, 4 ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції № 900-VIIІ від 23.12.2015 року) позивачу гарантоване право на перерахунок пенсії. При цьому, вказане право законодавством жодним чином не пов'язане з виділенням додаткових коштів на перерахунок пенсії, а обов'язок по перерахунку пенсії прямо випливає з вимог ч. 3, 4 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Європейський Суд з прав людини у рішення по справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувані своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для нього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 "Бурдов проти Росії"). Таким чином, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Таким чином, відсутності бюджетних коштів на перерахунок пенсії не є підставою для невиконання вимог ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо обов'язку по перерахунку та сплаті пенсії.
Зважаючи на вказане, суд приходить до висновку про задоволення позовної вимоги про визнання дій ГУПФ України в Херсонській області по перерахунку і виплаті ОСОБА_1 пенсії в розмірі 70% суми грошового забезпечення у березні 2018 року протиправними.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 82% суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 №1280/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року суд зазначає, що ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з моменту набрання чинності ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, яким статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" доповнено частиною 3.
Розділом ІІ ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Вказаний Закон було опубліковано у газеті Верховної Ради України "Голос України" від 28.12.2015 № 247. Отже, датою набрання чинності Закону є 29.12.2015, тобто наступна дата за днем опублікування.
Отже, суд приходить до висновку, що права позивача порушені з 01.01.2016 року, оскільки це є дата першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
На думку суду, посилання відповідача на ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є помилковою, оскільки дана норма регулює питання саме призначення пенсії за вислугу років, а не її перерахунку.
В ході розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років 03.11.2005 р., тому спірні правовідносини пов'язані з перерахунком раніше призначеної пенсії та врегульовані ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На підставі вказаного, суд робить висновок щодо наявності підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання ГУПФ України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 82% суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 15.05.2017 №1280/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не надав достатньо належних та допустимих доказів щодо підтвердження правомірності своїх дій.
Суд, аналізуючи викладене робить висновок, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілено відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі 70% суми грошового забезпечення у березні 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 82% суми грошового забезпечення, вказаної в довідці УМВС України в Херсонській області від 15.02.2017 №1280/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) судові витрати в сумі 704 грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії,6) шляхом безспірного списання з рахунків органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.2.4