м. Черкаси
16 травня 2018 року Справа № 823/1892/18
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови,
11 травня 2018 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18000), відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (пр-т. Хіміків, 50, м. Черкаси, 18000), в якому просить скасувати постанову державного виконавця від 20.04.2018 про накладення штрафу, за виконавчим листом № 711/10332/17 (ВП № 56085830).
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суддя виходить з такого.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч.3 ст.27 КАС України, підсудність окремих категорій адміністративних справ визначається цим Кодексом.
Так, за приписами ч.5 ст. 287 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Вищенаведене вказує на те, що рішення, дії або бездіяльність державної виконавчої служби при виконанні судових рішень, за загальним правилом, оскаржуються до суду, який видав виконавчий документ.
Вказане кореспондується з положеннями ч.1 ст.74 Закону України “Про виконавче провадження”, згідно з якою рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
З позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що на виконанні в управлінні ДВС ГТУЮ у Черкаській області знаходиться ВП № 56085830 з виконання виконавчого листа № 711/10332/17 виданого Придніпровським районним судом м. Черкаси 27.03.2018 у справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії (головним державним виконавцем управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області встановлено, що рішення Придніпровського районного суду м. Черкаси у справі № 711/10332/17 не виконано, а тому відповідно до ч.1 ст.75 Закону України “Про виконавче провадження” останнім винесено постанову від 20.04.2018 про накладення штрафу, якою за невиконання рішення суду накладено на боржника штраф на користь держави у розмірі 5100,00 грн).
Отже, виконавчий лист, в межах виконання якого винесено оскаржувану постанову про накладення штрафу від 20.04.2018, виданий саме Придніпровським районним судом м. Черкаси.
Враховуючи те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області звернулася з адміністративним позовом, предметом якого є оскарження постанови головного державного виконавця управління ДВС ГТУЮ у Черкаській області від 17.04.2018 про накладення штрафу, яка винесена в межах ВП № 56085830 по примусовому виконанні виконавчого листа № 711/10332/17 виданого Придніпровським районним судом м. Черкаси 27.03.2018, тому дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а саме: Придніпровському районному суду м. Черкаси.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
В зв'язку з тим, що загальними положеннями КАС України не передбачено вирішення питання про повернення позовної заяви позивачу для звернення до належного суду чи передачу справи до належного адміністративного суду у разі встановлення, що справа належить до предметної юрисдикції (підсудності) іншого суду, вважаю за необхідне, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, застосувати аналогію закону, а саме: в даному випадку застосувати п. 2 ч. 1ст. 29 КАС України.
Пунктом 2 ч.1 ст.29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ч.8 ст.29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу слід передати для розгляду по суті до Придніпровського районного суду м. Черкаси.
Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови передати на розгляд до Придніпровського районного суду м. Черкаси.
Копію рішення надіслати сторонам у справі.
Роз'яснити сторонам, що передача вказаної адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.
Суддя В.П. Тимошенко