Рішення від 10.05.2018 по справі 805/2451/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 р. Справа№805/2451/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2018 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (надалі - Красноармійське ОУПФУ, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 5 грудня 2017 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язання Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу період роботи в радгоспі «Красноармієць» з 31 серпня 1987 року по 22 жовтня 1994 року, зобов'язання Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи в радгоспі «Красноармієць» з 31 серпня 1987 року по 22 жовтня 1994 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу при призначенні пенсії за віком не зараховано до страхового стажу період роботи в радгоспі «Красноармієць» з 31 серпня 1987 року по 22 жовтня 1994 року, у зв'язку з чим, 1 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05 грудня 2017 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи в радгоспі «Красноармієць» з 31 серпня 1987 року по 22 жовтня 1994 року, що стало підставою для його звернення до суду. Позивач зазначає, що його робота у спірний період підтверджується записами у трудовій книжці та архівною довідкою, тому позивач вважає прийняте рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним та таким, що підлягає скасуванню у судовому порядку.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року відкрито провадження у справі № 805/2451/18-а, за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення осіб (виклику) учасників справи. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

02 травня 2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідачем було прийнято рішення не враховувати стаж та заробітну плату згідно архівних довідок, наданих Першотравневою сільською радою від 23.10.2017 року №02-32/042, №02-032/043, оскільки в довідках вказано посилання на первинні документи, в яких зазначено не вірне та скорочене ім'я та по-батькові позивача «ОСОБА_1 Аф.», а тому підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсіонер, перебуває на обліку в Красноармійському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за віком, у зв'язку з чим було видано пенсійне посвідчення серії ААІ № 683671 (а.с. 5, 58-60).

Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 31 серпня 2017 року при розгляді заяви позивача про призначення пенсії за віком не зараховано до страхового стажу період роботи в радгоспі «Красноармієць» з 31.08.1987 року по 22.10.1994 року до надання додаткових документів (а.с. 6).

01 листопада 2017 року позивач звернувся до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про перерахунок пенсії згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви позивач додав архівні довідки, надані Першотравневою сільською радою від 23.10.2017 року №02-32/042, №02-032/043.

Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05.12.2017 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з урахуванням стажу роботи та заробітної плати в КСП «Красноармієць» з вересня 1987 року по жовтень 1994 року згідно архівних довідок, наданих Першотравневою сільською радою від 23.10.2017 року №02-32/042, №02-032/043, так як в довідках вказано посилання на первинні документи, в яких зазначено не вірне та скорочене ім'я та по-батькові заявника (ОСОБА_1 Аф.) (а.с. 8).

При цьому, як вбачається з трудової книжки від 22.08.1980 року АТ-ІІ №9347374, виданої на ім'я ОСОБА_1, зокрема, вказані періоди роботи: з 31.08.1987 року по 14.01.1991 року позивач працював на посаді електрослюсарем 4 р отд. 3, з 14.01.1991 року по 22.10.1994 року на посаді електрослюсаря отд. 5 в КСП «Красноармієць» (а.с. 9-10).

19 березня 2018 року позивачу була видана архівна довідка Першотравневої сільської ради № 02-32/001 в тому, що він значиться в документах архівного фонду КСП «Красноармієць» та має відомості про трудовий стаж з січня по грудень за 1987 - 1994 роки. Довідка видана на підставі табелів нарахування заробітної плати за 1987-1994 роки з посиланням на особу - «ОСОБА_1 Аф.» (а. с. 11-57).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірними є питання підтвердження та зарахування до стажу позивача період роботи в КСП «Красноармієць» з вересня 1987 року по жовтень 1994 року.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з такого.

За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом - Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону 1058 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 43 Закону 1058 зазначається, що - перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.

За ст.1, п. 1 ст. 24 Закону 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески. Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі за текстом - Закон 1788) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, зазначені у цих Списках обов'язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконаної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним Фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

На підставі п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній Постановою Правління Пенсійного фонду від 10.11.2006 року №18-1 затверджений Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або вислугу років. Вказаний Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

Таким чином, основним документом, якій підтверджує стаж роботи на підприємстві є трудова книжка.

З трудової книжки позивача, наданої довідки та табелів нарахування заробітної плати за 1987-1994 роки з посиланням на особу у вигляді ОСОБА_2 (а.с. 11-57) вбачається, що він протягом 31.08.1987 року по 14.01.1991 року працював на посаді електрослюсарем 4 р отд. 3, та з 14.01.1991 року по 22.10.1994 року на посаді електрослюсаря отд. 5 в КСП «Красноармієць», а отже юридичний факт роботи позивача протягом вказаних періодів часу на вказаних посадах та підприємстві є підтвердженим належними та допустимими доказами.

Суд не приймає доводів відповідача про неможливість підтвердження стажу роботи позивача з 31.08.1987 року по 22.10.1994 року у зв'язку з посиланням на те, що в архівних довідках, наданих Першотравневою сільською радою від 23.10.2017 року №02-32/042, №02-032/043 вказано посилання на первинні документи, в яких зазначено не вірне та скорочене ім'я та по-батькові позивача «ОСОБА_1 Аф.», оскільки наданими документами та довідками підтверджується спірний період роботи позивача в КСП «Красноармієць», та як встановлено судом вище, трудова книжка ОСОБА_1 містить записи, що підтверджують період виконуваної роботи з посилання на відповідні накази як на підставу внесення записів, вони завірені підписом повноважної особи та печаткою, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином, що не викликає сумніву (а.с. 9-10).

Таким чином суд приходить до висновку, що стаж роботи позивача в період часу з 31.08.1987 року по 22.10.1994 року підтверджено записами у трудовій книжці, архівною довідкою № 02-32/001 від 19.03.2018 року та табелями нарахування заробітної плати за 1987-1994 роки.

Окрім визначеного, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до п. 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2. Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Крім того, відповідно до ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається значний обсяг прав та обов'язків в органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.

Таким чином, у спірних правовідносинах, на думку суду, відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.

А отже, спірне рішення від 05.12.2017 року не відповідає обставинам справи та нормам матеріального права, а тому є незаконним, необґрунтованим і підлягає скасуванню.

Додатково до наведеного суд також вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.

Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн., наведена сума відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань.

На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05.12.2017 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

3. Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Центральна, буд. 154, код ЄДРПОУ 37869345) провести перерахунок пенсії за віком згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 (місце проживання: 85306, Донецька область, м. Покровськ, вул. Кошевого, 41, РНОКПП НОМЕР_1) з зарахуванням до стажу період роботи з 31.08.1987 року по 22.10.1994 року в КСП «Красноармієць».

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Центральна, буд. 154, код ЄДРПОУ 37869345) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 85306, Донецька область, м. Покровськ, вул. Кошевого, 41, РНОКПП НОМЕР_1) понесені судові витрати з судового збору у розмірі 704,80 грн.

Повне судове рішення складено 10 травня 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Чучко В.М.