Рішення від 16.05.2018 по справі 806/1005/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2018 року м. Житомир

справа № 806/1005/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання нарахувати та проводити виплату пенсії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та проводити виплату пенсії, відповідно до рішення Богунського районного суду м.Житомира від 25 вересня 2017 року в адміністративній справі №295/9374/17, у повному обсязі, без обмежень максимальним розміром, з урахуванням розміру пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, як було призначено при звільненні в запас 31 травня 2012 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". За результатами виконання постанови Богунського районного суду м.Житомира у справі №295/9374/17, органом Пенсійного фонду позивачу перераховано пенсію та як наслідок зменшено розмір пенсії, замість встановленого на час звільнення в 2012 році - 80% відповідних сум грошового забезпечення, зменшено до 70% відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія позивачу.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, в якій просив встановити розмір пенсії 80% відповідних сум грошового забезпечення, як було встановлено під час її призначення. Відповідачем надано відповідь, в якій повідомлено, що перерахунок пенсії на виконання судового рішення у справі №295/9374/17 відповідачем проведено в повному обсязі, також вказано, що перерахунок пенсії здійснено на підставі положень ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку.

Не погодившись із відмовою органу Пенсійного фонду України, позивач звернувся до суду за захистом свого права.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ухвалою суду від 16.04.2018 справу призначено розгляду у відкритому судовому засіданні на 11.05.2018.

У визначений день та час представник позивача та відповідача прибули до суду, проте перед початком судового засідання, через канцелярію суду, подали клопотання про від 11.05.2018 за вх.№№9770/18 та вх.№9771/18, відповідно, про розгляд справи у порядку письмового провадження.

04 квітня 2018 року відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву за вх.№7156/18, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Також зазначає, що орган Пенсійний фонду провів перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 25.09.2017 у справі №295/9374/17, перерахунок пенсії проведено за нормами ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чинними на момент проведення перерахунку пенсії.

Зважаючи на подані представниками сторін клопотання та керуючись приписами ч.9 ст.205 та ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд переходить до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.258 КАС України - не пізніше закінчення строків розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 31.05.2012 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови Богунського районного суду м.Житомира від 25.09.2017 у справі №295/9374/17, яка набрала законної сили, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с.31-32, 33-34).

Після проведеного відповідачем перерахунку зменшено розмір пенсії позивача до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.

Згідно із довідкою від 26.12.2015, виданою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивач отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основний розмір пенсії ОСОБА_1 становив 80% відповідних сум грошового забезпечення грошового забезпечення (а.с.29).

26 січня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, як було встановлено під час її призначення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у листі №Х-622 від 09.02.2018 повідомило позивача, що перерахунок пенсії здійснено на виконання постанови Богунського районного суду м.Житомир від 25.09.2017 у справі №295/9374/17, відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунку) за якою максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (а.с.21).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на 31.05.2012, на момент призначення позивачу пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII внесено зміни у частину другу статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

У даній справі предметом спірних правовідносин є наявність підстав у органу Пенсійного фонду України для застосування при здійсненні перерахунку пенсії позивача змін, внесених до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які не були чинними на момент призначення пенсії, та стосуються обмежень розміру максимальної пенсії у відсотковому відношенні від відповідних сум грошового забезпечення.

Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, зміни внесені до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення максимального розміру пенсії за вислугою років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду по справі №686/12623/17 (провадження №К/9901/849/17).

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про те, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотковому відношенні від суми грошового забезпечення, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VІІ зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугою років у розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Вказане порушення було допущено відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивача на виконання постанови Богунського районного суду міста Житомира від 25.09.2017 у справі №№295/9374/17, а тому суд вважає, що відповідачу необхідно здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вказаного судового рішення, з урахуванням розміру пенсії - 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром суд зазначає, що права позивача в частині виплати йому пенсії з обмеженням максимального розміру на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для часткового задоволення позову.

В силу приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області пропорційно до розміру задоволених позовних вимог

Керуючись статтями 4, 6, 7, 8, 9, 32, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 250, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідн.код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд.7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про зобов'язання нарахувати та проводити виплату пенсії, - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідн.код НОМЕР_1) виходячи із розміру пенсії за вислугою років 80% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням постанови Богунського районного суду м.Житомира від 25.09.2017 у справі №295/9374/17.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341) на користь ОСОБА_1 (ідн. код НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 352 (триста п"ятдесят дві) грн 40 (сорок) коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко