Справа №705/1238/18
3/705/870/18
11 травня 2018 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Мазуренко Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Жашківського відділення поліції Уманського відділу Головного управління Національної поліції в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення,
- передбаченого ст. 124 КУпАП,-
В провадженні Уманського міськрайонного суду знаходиться адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 386713 від 19.03.2018 року, ОСОБА_1 19.03.2018 року о 12.15 год. по вул. Соборній в с. Житники Жашківського району Черкаської області, керуючи автомобілем НОМЕР_1, виконуючи маневр розвороту, не надав перевагу в русі автомобілю НОМЕР_2, що рухався в зустрічному напрямку, та допустив з ним зіткнення, в результаті чого обидва транспортні засоби отримали механічні «ушкодження».
Постановою судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області Кормана О.В. від 26.03.2018 року адміністративний матеріал був повернутий до Жашківського відділу поліції Уманського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Черкаській області, для дооформлення. В постанові були зазначені виявлені недоліки та чітко зазначена невідповідність отриманих матеріалів чинному законодавству, а саме те, що у протоколі про адміністративне правопорушення не вказаний потерпілий та місце його проживання, хоча з матеріалів, долучених до протоколу вбачається, що потерпілий в даному випадку є. Також, у постанові було зазначено, що ст. 124 КУпАП передбачає настання наслідків у виді пошкодження транспортних засобів, проте, в протоколі не зазначено, які саме пошкодження були заподіяні і якому з транспортних засобів, а лише вказано, що автомобілі отримали « ушкодження», хоча диспозиція ст. 124 КУпАП такого терміну не містить. Було вказано, що відповідно до ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, а справи за ст. 124 КУпАП можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем вчинення правопорушення. Проте, з матеріалів не вбачається, чому саме матеріали були направлені до Уманського міськрайонного суду Черкаської області, а не до суду за місцем вчинення правопорушення. В матеріалах було відсутнє документальне підтвердження того, що порушник являється мешканцем м. Умані чи Уманського району Черкаської області, або ж транспортний засіб зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3 чи Уманському районі, а у протоколі про адміністративне правопорушення та у письмових поясненнях міститься належним чином не засвідчене виправлення адреси проживання правопорушника.
Після повторного надходження до суду адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 судом встановлено, що постанова судді Уманського міськрайонного суду Черкаської області Кормана О.В. від 26.03.2018 року повністю не виконана, оскільки не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з врахуванням особливостей диспозиції ст. 124 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформленні неналежним чином, у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 256 КУпАП «Зміст протоколу про адміністративне правопорушення» - у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, прізвища, адреси свідків, потерпілих, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тощо. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Також при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Суддя, вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає, що є підстави для повторного повернення їх на дооформлення оскільки, в протоколі про адміністративне правопорушення серії БД № 386713 від 26.03.2018 року не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з врахування особливостей диспозиції ст.124 КУпАП.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до положення ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому, на підставі задекларованого принципу, що міститься в ст. 7 КУпАП, кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З урахуванням викладеного, суддя позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності до того законних підстав, направити до суду, адже ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту, тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Беручи до уваги викладене, суддя вбачає підстави для повторного повернення до Жашківського відділення поліції Уманського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Черкаській області на дооформлення адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, у зв'язку з його невідповідністю вимогам чинного законодавства України.
Керуючись ст. ст. 255, 256, 268, 277, 283, 284- 285КУпАП,
Повернути до Жашківського відділення поліції Уманського відділу поліції Головного Управління Національної поліції в Черкаській області адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1, що складений за ст.124 КУпАП, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Ю.В. Мазуренко