Рішення від 08.05.2018 по справі 805/1946/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 р. Справа№805/1946/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Кірієнка В.О.

при секретарі Кіксель В.П.

за участю

представника позивача Жданової І.М.,

представника відповідача Ярової С.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Селидівська" (вул. Миру, 34, м. Селидове, Донецька обл., 85400) до Головного управління ДФС у Донецькій області (вул. 130-ї Таганрозької дівізії, 114, м. Маріуполь, 87526) про скасування вимоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 16.01.2018 року № Ю-2542-25 на суму 1 394 476, 55грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вимога відповідача про сплату боргу від 16.01.2018 року № Ю-2542-25 є необґрунтованою та підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", якими платники єдиного внеску звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених статтею 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Крім того, позивач зазначає, що ним були сплачені суми ЄСВ за періоди, що вказані в спірній вимозі.

Просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. В матеріалах справи наявний відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що у зв'язку із існуванням податкового боргу у розмірі 1 394 476, 55грн. контролюючим органом відповідно до вимог ч.4ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі Закон №2464) винесено податкову вимогу. Посилання на вимоги Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" є хибними, з огляду на те, що зміни до Закону №2464 щодо звільнення від виконання обов'язків платника податку єдиного внеску втратили чинність згідно із Законом №911.

Просив в позовних вимогах відмовити повністю.

Ухвалою суду від 11.04.2018 року провадження за даною справою було відкрито та призначено підготовче засідання на 08.05.2018 року.

Ухвалою суду від 08.05.2018року було закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд адміністративної справи № 805/1513/18-а по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, встановивши яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Селидівська" (код ЄДРПОУ 31714629, вул. Миру, 34, м. Селидове, Донецька обл., 85400) зареєстровано в якості юридичної особи 28.11.2001року (а.с.13).

16 січня 2018 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-2542-25, за якою вимагається від ТОВ "Центральна збагачувальна фабрика "Селидівська " сплатити суми недоїмки зі сплати єдиного внеску станом на 31.12.2017року в розмірі 1 394 479, 55грн. (а.с.10).

Відповідно до розрахунку вимоги від 16 січня 2018 року № Ю-2542-25 станом на 31.12.2017року недоїмка в розмірі 1 394 476, 55грн. складається з сум нарахування єдиного соціального внеску за період: серпень 2017року - 220497,10грн., вересень 2017року - 359998,50грн., жовтень 2017року - 415686,28грн., листопад 2017року - 398 294,67грн. (т.1 а.с.44).

Суд зазначає, що позивач не згоден з вимогою відповідача про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску в сумі 1 394 476, 55грн., оскільки відповідно до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" позивач звільнений від виконання обов'язків, щодо сплати єдиного внеску.

В матеріалах справи наявна заява №633 від 06.11.2014 ТОВ "Центральна збагачувальна фабрика "Селидівська" до контролюючого органу, в якій позивач просив звільнити його від виконання обов'язків, визначених відповідно до вимог Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (а.с.9).

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, зокрема частиною восьмою зазначеної статті передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" № 1669-VII від 02.09.2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає серед іншого тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону №2464-VІ, а саме підпункт б) розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" було доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

"9-4. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".

Суд звертає увагу відповідача на той факт, що саме перебування платників єдиного внеску на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, де проводилася антитерористична операція є підставою для зупинення застосування до таких платників заходів впливу та стягнення і відповідальності за порушення Закону.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням юридичної особи ТОВ "Центральна збагачувальна фабрика "Селидівська» є Донецька обл., місто Селидове, а на обліку позивач перебуває в Селидівському відділенні Красноармійської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області.

Населений пункт Селидове входить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України 2 грудня 2015 року № 1275-р.

З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

Як вбачається з матеріалів справи спірна вимога сформована 16 січня 2018 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 16 січня 2018 року.

Таким чином, спірна вимога про сплату недоїмки є протиправною на момент її формування та підлягає скасуванню.

Разом з цим, суд зазначає, що Закон № 1669 не скасовує обов'язків платника податків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.

Крім того, судом досліджені надані позивачем платіжні доручення про сплату ЄСВ за період з серпня 2017року по січень 2018року (т.2 а.с.80-132 ), які були враховані відповідачем та зменшено суму боргу з ЄСВ за попередні податкові періоди, що підтверджується інтегрованою карткою платника податків (т.1 а.с.45-250, т.2 а.с.1-76).

Так, згідно п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Також, суд зазначає, що пункт 9-4 розділу VIII Закону №2464-VІ є діючим на теперішній час, зміни безпосередньо до Закону № 2464-VІ щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону внесено не було, що спростовує доводи відповідача щодо втрати чинності цього пункту.

З вищевказаних мотивів суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень є таким, що вчинено без урахування вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно вимог п.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Селидівська" (ЄДРПОУ 31714629, вул. Миру, 34, м. Селидове, Донецька обл., 85400) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028, місцезнаходження: 85612, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114,) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 16.01.2018 року № Ю-2542-25 на суму 1 394 476, 55грн. - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату (боргу) недоїмки з єдиного внеску від 16.01.2018 року № Ю-2542-25 на суму 1 394 476, 55грн.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Центральна збагачувальна фабрика "Селидівська" (код ЄДРПОУ 31714629, вул. Миру, 34, м. Селидове, Донецька обл., 85400) судовий збір у розмірі 20 917, 15грн.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15.05.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кірієнко В.О.