23 квітня 2018 року Справа № 804/1095/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.
при секретарі судового засідання Виноградовій Т.В.
за участю:
представника позивача Махоніної О.В.
представника відповідача Потапова О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортклуб «Вотервіль» до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
09.02.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортклуб «Вотервіль» (далі - позивач, ТОВ «Спортклуб «Вотервіль») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Дніпропетровській області), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.11.2017р. №0008501226 ГУ ДФС у Дніпропетровській області на суму 190812,54грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 16.11.2017р. №0008501226, яким визначено позивачу штраф у розмірі 190812,4грн. за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб. Водночас, спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню. Так, позивачем за 2015 та 2016 роки подано податкові декларації з орендної плати за землю за ставкою 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Проте рішеннями Дніпропетровської міської ради за 2015 - 2016 роки та ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України (в редакції з 01.01.2015р. та по теперішній час) було встановлено ставку орендної плати у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у зв'язку з чим позивачем до проведення камеральної перевірки подано до контролюючого органу уточнюючі податкові декларації з плати за землю за 2015 та 2016 роки, в яких останній визначив розмір грошового зобов'язання 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, після чого сплатив суму узгоджених грошових зобов'язань відповідно до уточнюючих податкових декларацій та штраф у розмірі 20% суми боргу за несвоєчасну сплату орендної плати за 2015 та 2016 роки. Однак, це не було враховано під час застосування санкцій до позивача спірним рішенням, оскільки нарахування штрафних санкцій здійснено відповідачем виходячи з розрахунків за звітними деклараціями, а саме: декларування орендної плати за 2015 та 2016 роки в розмірі 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, замість 3%. Крім того, позивач зазначав, що штрафні санкції за несвоєчасне погашення грошових зобов'язань за 2014 рік застосовані з порушенням строку давності, встановленого п.102.1 ст.102 ПК України.
Ухвалою суду від 14.02.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 06.03.2018 року.
01.03.2018 року представником ГУ ДФС у Дніпропетровській області надано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що при винесені оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб передбаченому нормами чинного законодавства.
06.03.2018 року оголошено перерву в підготовчому засіданні до 13.04.2018р.
13.04.2018 року оголошено перерву в підготовчому засіданні до 17.04.2018р.
17.04.2018 року оголошено перерву в підготовчому засіданні до 23.04.2018р.
23.04.2018 року за письмовою згодою представників обох сторін після закінчення підготовчого засідання у той самий день розпочато розгляд справи по суті в судовому засіданні.
Представник позивача в судовому засіданні 23.04.2018 року позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував щодо задоволення адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 27.10.2017р. відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» (код ЄДРПОУ - 35114223) з питання порушення терміну сплати (перерахування) орендної плати за землю з юридичних осіб, за результатами якої складено акт від 27.10.2017р. №18740/04-36-12-26/35114223, яким встановлено, що позивачем порушено п.287.3 ст.287 ПК України, оскільки останній несвоєчасно сплатив узгоджене податкове зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 954062,70грн. із затримкою більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати грошового зобов'язання.
16.11.2017р. відповідачем на підставі акту від 27.10.2017р. №18740/04-36-12-26/35114223 винесено податкове повідомлення-рішення №0008501226, яким позивачу визначено штраф у розмірі 20% у сумі 190812,54грн. за порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб.
Вирішуючи позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, суд зважає на наступне.
Судом встановлено, що між ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» та Дніпропетровською міською радою 02 вересня 2011 року було укладено Договір оренди землі б/н, за яким орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку по фактичному розміщенню нежитлової будівлі водноспортивної бази, яка знаходиться за адресою: по вул. Набережній Перемоги, 31-Д (Жовтневий район).
Так, в оренду передано земельну ділянку кадастровий номер 1210100000:03:149:0048, загальною площею 0,1465 га. Відповідно до п.9 цього Договору орендна плата вноситься орендарем в грошовій формі. Розмір орендної плати встановлюється у мінімальному розмірі, встановленому Податковим кодексом України для відповідної категорії земель, виду цільового призначення та функціонального використання.
Відповідно до п.288.1. ст. 288. Податкового кодексу України (далі - ПК України) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Під час укладання вищевказаного договору оренди землі розмір орендної плати становив 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Аналогічний розмір орендної плати становив і у 2014 році, оскільки відповідно до пп.288.5.1. п.288.5 ст. 288 ПК України (в редакції станом на 01.01.2014р.) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно зі ст. 279 ПК України (в редакції станом на 01.01.2014р.) ставка податку за земельні ділянки, передані у власність або надані в користування на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення (крім сільськогосподарських угідь та лісових земель), нормативну грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Відповідно до п. в) пп.288.5.2. п.288.5 ст. 288 ПК України (в редакції станом на 01.01.2014р.) річна сума платежу не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.286.2. ст.286 ПК України (в редакції станом на 01.01.2014р. дійсна до сьогодні) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
На виконання вищевказаної статті ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» було подано декларацію з плати за землю за 2014 рік від 12.02.2014р., де було задекларовано орендну плату за ставкою 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки з річною сумою 272 127, 14грн. та з щомісячним платежем 22 677,26 грн.
Відповідно до пп. 265.1.3 п.265.1. ст.265 ПК України (в редакції станом на 01.01.2015р., чинній на теперішній час) плата за землю входить до складу податку на майно.
Згідно з пп.10.1.1. п. 10.1. ст. 10 ПК України (в редакції станом на 01.01.2015р., чинній на теперішній час) податок на майно належить до місцевих податків.
Статтею 284 ПК України в п.284.1. встановлено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Так, відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради №7/60 від 28.01.2015р. про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010р. №5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста», прийнятого на виконання Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», викладено в новій редакції п.3.3. рішення міської ради від 27.12.2010р. №5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста» та визначено: об'єкт оподаткування, платників податку, податковий період, пільги щодо сплати, особливості оподаткування та інші обов'язкові елементи плати за землю визначаються згідно п. 12.3.5. та ст. 46-49, 269-271, 273, 281-289 Податкового кодексу України.
При цьому п.274.1 ст.274 ПК України (в редакції станом на 01.01.2015 року) визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки. Також, пп.288.5.1. п.288.5 ст.288 ПК України (в редакції станом на 01.01.2015р.) встановлено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Таким чином, розмір орендної плати за вищевказаним договором оренди землі від 02.09.2011р. станом на початок 2015 року становить 3% нормативної грошової оцінки.
Разом з тим ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» подано податкову декларацію з плати за землю за 2015 рік за ставкою 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки з річною сумою платежу 339 888, 20 грн. з щомісячним платежем в розмірі суми 28 324,02 грн.
Відповідно до п.50.1 ст. 50. ПК України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку.
З урахуванням вищевказаної статті, ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» подано уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2015 рік від 23.10.2017р., в якій було усунуто виявлене завищення розміру орендної плати за землю, а саме: визначено орендну плату в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки з річною сумою платежу 84971,17грн. з щомісячним платежем в розмірі 7080,93грн., що відповідає податковому законодавству.
При цьому, позивачем було сплачено уточнену суму орендної плати за 2015 рік в повному обсязі через касу ПАТ КБ «Приватбанк», що підтверджується квитанцією №0.0.879648089.1 від 25.10.2017р. на суму 84871,17грн. та квитанцією №0.0.879805732.1 від 25.10.2017р. на суму 100,00 грн.
Крім того, позивач самостійно нарахував та сплатив штраф в розмірі 20% суми боргу за несвоєчасну сплату орендної плати за 2015 рік в розмірі суми 16994,23грн., що підтверджується квитанцією №0.0.880184641.1 від 26.10.2017р.
Додатком 2 відповідно до пп.4.2 п.4 рішення міської ради від 27.12.2010р. №5/6 «Про місцеві податки і збори на території міста» (в редакції рішення міської ради від 15.07.2015 року №3/65) визначено ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку.
Відповідно до п.1.5 цього додатку податок за земельні ділянки на територіях та об'єктах природоохоронного, оздоровчого та рекреаційного призначення становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки, при цьому п.4.1. цього додатку також визначає, що річна сума орендної плати у відсотках від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які надано в користування, становить 3%.
Таким чином, розмір орендної плати за договором оренди землі станом на початок 2016 року становить 3% нормативної грошової оцінки.
Разом з тим, ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» було подано декларацію з плати за землю за 2016 рік від 21.02.2016р. за ставкою 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки з річною сумою платежу 487110,16грн. та з щомісячним платежем в розмірі 40 592,51 грн.
З огляду на означене, ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» також подано уточнюючу декларацію з плати за землю за 2016 рік від 23.10.2017р., в якій було усунуто виявлене завищення розміру орендної плати, а саме: визначено орендну плату в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з річною сумою платежу 129070,09 грн. та з щомісячним платежем 10 755,84грн.
При цьому, позивачем сплачено зазначену суму орендної плати за 2016 рік в повному обсязі через касу ПАТ КБ «Приватбанк», що підтверджується квитанцією №0.0.879651227 від 25.10.2017р. на суму 129070,09грн.
Крім того, позивач самостійно нарахував та сплатив штраф в розмірі 20% суми боргу за несвоєчасну сплату орендної плати за 2016 рік в розмірі суми 25814,02грн., що підтверджується квитанцією №0.0.879660000.1 від 25.10.2017р.
Як слідує з акту перевірки №18747/04-36-12-26/35114223 від 27.10.2017р., контролюючим органом прийняті уточнюючі декларації з плати за землю за 2015 та 2016 роки та враховано в рахунок погашення узгодженої суми грошового податкового зобов'язання.
Відповідно до пп. 16.1.4. п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Разом з тим, відповідач в акті перевірки №18747/04-36-12-26/35114223 від 27.10.2017р. прийшов до висновку що позивач у 2015 та 2016 роках повинен був сплачувати орендну плату в розмірі 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що суперечить приписам ПК України та рішенням Дніпропетровської міської ради, якими встановлено ставку орендної плати у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2015 та 2016 рік.
Таким чином, контролюючим органом під час проведення камеральної перевірки невірно визначено узгоджену суму грошового податкового зобов'язання з плати за землю.
Відповідно до пп.14.1.156. п.14.1. ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Таким чином, сума коштів, яку ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» мало сплачувати в рахунок орендної плати за користування земельною ділянкою у 2015 та у 2016 році становить 3% нормативної грошової оцінки земельної, що позивачем і було сплачено до бюджету та штраф у розмірі 20% суму боргу за несвоєчасну сплату орендної плати за 2015 та 2016 роки.
Відповідно до пп.191.1.2. п.191.1 ст.191 ПК України контролюючі органи відповідно до покладених на них функцій контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Відповідно до пп.20.1.4., 20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Отже, на момент проведення перевірки ТОВ «Спортклуб «Вотервіль» 27.10.2017 року вже були уточнені податкові зобов'язання з плати за землю за 2015 та 2016 роки, проте це не було враховано під час застосування санкцій до платника податків, і нарахування штрафних санкцій було здійснено виходячи з розрахунків за звітними деклараціями, що не відповідає дійсним обставинам та податковому законодавству, оскільки контролюючий орган має функцію контролю за достовірністю нарахування платежів, однак своєчасно не виявив факту невідповідності нарахування сум орендної плати чинному податковому законодавству, а саме: декларування орендної плати за 2015 та 2016 роки в розмірі 12% нормативної грошової оцінки земельної ділянки, замість 3%.
Відповідно п.76.3 ст.76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 102.1 статті 102 ПК України, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Оскільки пункт 102.1 статті 102 ПК України пов'язує втрату права контролюючого органу для нарахування податкових зобов'язань закінченням 1095-денного терміну, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, суд приходить до висновку про безпідставне нарахування суми штрафу при несвоєчасній сплаті орендної плати за землю на загальну суму 54341,19грн., визначених самостійно платником податків в декларації за 2014 рік, із граничним терміном подання декларації до 20 лютого 2014 року, оскільки такий термін сплинув 20 лютого 2017 року, а оскаржуване повідомлення-рішення прийнято 16 листопада 2017 року.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 16.11.2017р. №0008501226 є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, тому судові витрати в розмірі 1762,00 грн. підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Спортклуб "Вотервіль" (адреса: вул.Січових Стрільців, 1, м.Дніпро, 49054; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 35114223) до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області (адреса: вул. Сімферопольська, 17А, м.Дніпро, 49600; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 16.11.2017 року №0008501226.
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спортклуб "Вотервіль" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 1762 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі виготовлено 03 травня 2018 року.
Суддя М.В. Бондар