Рішення від 14.05.2018 по справі 804/2974/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року Справа № 804/2974/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіІлькова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, у якому позивач просить суд:

- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Дніпропетровській області оформити нову Довідку "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії" позивачу, згідно Додатку 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, в якій вказати: ".. розмір грошового забезпечення, за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського старшого оперуповноваженого в особливо важких справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до посади на день звільнення із служби старший оперуповноважений в особливо важких справах інформаційного відділення 3-го відділу внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУБОЗ МВС України, становить:

- посадовий оклад - сума, відповідно посади старшого оперуповноваженого в особливо важких справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції, згідно Додатку 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103;

- підвищення посадового окладу (_____ відсотків) - сума, відповідно розміру грошового забезпечення посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції - згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103;

- оклад за спеціальним званням підполковник поліції - сума відповідно Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103;

- надбавки за стаж служби (______ відсотків) - сума, відповідно п.2 п.5 Постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 року № 393, п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103; надбавка за службу в умовах режимних обстежень (_____ відсотків) - сума, відповідно розміру грошового забезпечення до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції - згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103;

- інші надбавки, які мають постійний характер, відповідно розміру грошового забезпечення до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції - згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103;

- премія (____ відсотків) - сума, відповідно розміру грошового забезпечення до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції - згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103;

- усього - сума. "

У обґрунтування позову зазначено, що позивач звільнився на пенсію з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах інформаційного відділення 3-го відділу внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУ БОЗ МВС України, у званні підполковника міліції. 12.02.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області із заявою, 23.02.2018 року з інформаційним запитом про надання довідки «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», з урахуванням посади з якої він був звільнений. Згідно з відповіддю Ліквідаційної комісії № 1-Л/877Лі від 23.02.2018 року на заяву позивача та відповіддю № 1/197зі/Гр від 01.03.2018 року на запит, відповідач зазначив, що у довідці № 83/31655 від 30.05.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», яку було спрямовано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії позивачу за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах інформаційного відділення 3-го відділу внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУ БОЗ МВС України, грошове забезпечення становить: посадовий оклад - 2700,00; оклад за спец. звання підполковника поліції - 2200,00; надбавки за стаж служби - 1960,00; премія - 156,41; всього 7016,41 грн., тобто вказана додаткова надбавка за стаж служби - 1960,00; премія- 156,41 грн., при цьому не зазначено розмір надбавки за службу в умовах режимних обстежень, та надбавку за специфічні умови проходження служби, з урахуванням посади поліцейського ГУ НП в Дніпропетровській області, а не згідно відповідної посади поліцейського Управління внутрішньої безпеки в Дніпропетровській області ДВБ Національної поліції. Станом на 01.01.2016 року і до теперішнього часу відповідна посада, як зазначає позивач, з якої він звільнявся на пенсію, входить до складу Управління внутрішньої безпеки в Дніпропетровській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції МВС України, тобто до складу посад міжрегіонального органу Національної поліції, а не до складу посад ГУ НП в Дніпропетровській області. Відтак, позивач, не погодився з наданою відповіддю Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, і звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі та призначено її до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 24.04.2018 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Ухвалою суду від 27.04.2018 року провадження у справі було зупинене. 03.05.2018 року позивач звернувся з клопотанням про поновлення провадження у справі, яке було задоволене ухвалою суду від 03.05.2018 року.

14.05.2018 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого, представник відповідача просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що підстав для видачі нової довідки "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії" позивачу, згідно Додатку 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, із зазначенням розміру грошового забезпечення, за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського старшого оперуповноваженого в особливо важких справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до посади на день звільнення із служби старший оперуповноважений в особливо важких справах інформаційного відділення 3-го відділу внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУБОЗ МВС України, не має, оскільки позивач звільнявся з органів внутрішніх справ 3-відділ внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУБОЗ МВС України функціонував у структурі підрозділу підпорядкованому МВС, а не в структурі апарату МВС. Посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату Головних управлінь в області, про що свідчить грошовий атестат № 245 від 07.10.2009 року, виданий УФЗБО ГУМВС України в Дніпропетровській області для призначення пенсії позивача. Представник відповідача вважає, що вимоги позивача є необґрунтованими, а Ліквідаційна комісія при прийнятті рішення з цього питання діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.

Представник третьої особи письмові пояснення по справі не надав.

Дослідивши матеріали справи та подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив таке.

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ і на даний час є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за вислугою років.

25.08.2009 року звільнився на пенсію з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах інформаційного відділення 3-го відділу внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) Служби внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю, з 25.08.2009 року, згідно наказу Міністерства внутрішніх справ № 2021 о/с від 25.08.2009 року, у званні підполковника міліції.

12.02.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області із заявою про надання тексту довідки «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії», для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року згідно Закону України № 900-VІІІ від 23.12.2015 року, з урахуванням того, що позивач звільнився з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах 3-го відділу внутрішньої безпеки (Дніпропетровської області) СВБ ГУБОЗ МВС України, у званні підполковника міліції.

Згідно відповіді Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області № 1-Л/877Лі від 23.02.2018 року на заяву ОСОБА_2, відповідачем було повідомлено про те, шо довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області супровідним листом № 19/918 від 16.06.2017 року, а також надано повний текст довідки: «Довідка № 83/31655 від 30.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 про те, що відповідно до частини третьої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою старший оперуповноважений в особливо важливих справах інформаційного відділення 3-го відділу внутрішньої безпеки (у Дніпропетровській області) Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, яку позивач займав на день звільнення зі служби становить:

- посадовий оклад - 2700,00 грн.;

- оклад за звання підполковник міліції - 2200,00 грн.;

- надбавка за стаж служби 40% - 1960,00 грн.;

- премія 2,28% - 156,41 грн.;

- всього 7016,41 грн.» (а.с.20).

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 неодноразово звертався до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області із інформаційними запитами, в яких просив надати достовірну, точну, повну та обґрунтовану інформацію щодо розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно займаної посади, враховуючи діюче Законодавство, а саме:

- розмір надбавки за специфічні умови проходження служби;

- розмір надбавки за службу в умовах режимних обстежень;

- розмір премії, при цьому посилюючись на Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 887 «Про утворення територіального органу національної поліції», якою було утворено як юридичну особу публічного права Департамент внутрішньої безпеки як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.

Проте, у своїх відповідях на інформаційні запити ОСОБА_2 відповідач посилається на те, що позивач був звільнений з органів внутрішніх справ у званні підполковника міліції, з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах 3-відділу внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУБОЗ МВС України, що функціонував у структурі підрозділу підпорядкованому МВС, а не в структурі апарату МВС. Посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату Головних управлінь в області, про що свідчить грошовий атестат №245 від 07.10.2009 року, виданий УФЗБО ГУ МВС України в Дніпропетровській області для призначення позивачу пенсії. За даними грошового атестату посадовий оклад встановлений та виплачувався згідно з додатком до наказу МВС України від 31.12.2007 року №499 «Про впорядкування структури умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» за відповідною посадою «старший оперуповноважений особливо важливих справах» у розмірі 950 гривень.

Не погодившись із вищезазначеним та відмовою Ліквідаційної комісії надати довідку "Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії", згідно Додатку 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, із зазначенням розміру грошового забезпечення, за нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського старшого оперуповноваженого в особливо важких справах Дніпропетровського Управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до посади на день звільнення із служби старший оперуповноважений в особливо важких справах інформаційного відділення 3-го відділу внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУБОЗ МВС України, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Досліджуючи правомірність довідки №83/31655 від 30.05.2017 року «Про грошове забезпечення та перерахунок пенсії ОСОБА_2.», суд встановив таке.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» було доповнено новою частиною «перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

11 листопада 2015 року була прийнята постанова КМУ № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою були встановлені види грошового забезпечення поліцейських.

Таким чином, зазначеною постановою Кабінету Міністрів України було встановлено види грошового забезпечення поліцейських.

У зв'язку із прийняттям Закону України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений постановою Кабінету Міністрів від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 зазначеного Порядку № 45 встановлено: «Перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством».

На підставі зазначеного, в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фон; України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з момент надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведена перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії які підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки з формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строї подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

В лютому 2017 року МВС України повідомило Пенсійний фонду Україні про підстави перерахунку пенсій, в свою чергу Пенсійний фонд повідомив свої головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та пре необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, останні надіслали до УМВС України в Дніпропетровській області відповідні списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Дніпропетровській області було підготовлено та направлено, у строки встановлені чинним законодавством, до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за посадою прирівняною до посади поліцейських відповідно до Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівняються посадам поліцейських затвердженому наказом МВС України №138 від 17.02.2017 року, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 15.03.2017 року №348/30216 (далі - Наказ №138).

У відповідності до Наказу №138 посада старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах інформаційного відділення 3 -го відділу внутрішньої безпеки СВБ ГУБОЗ МВС України прирівняна до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах в ГУНП.

Відповідно до довідки № 1042 від 15.03.2018 року поліцейським ГУНА в Дніпропетровській області, які займали посади старших оперуповноважених в особливо важливих справах, у січні 2016 року надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції та премія не встановлювались.

У вказаній довідці зазначено, що за нормами чинними на 01 січня 2016 року грошове забезпечення на відповідній посаді включає, крім посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавка за стаж служби 40%, премію у розмірі 2,28 %.

При цьому, довідка № 83/31655 від 30 травня 2017 року не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань та надбавки за службу в умовах режимних обмежень, інші надбавки.

Будь-яка інформація щодо зміни алгоритму перерахунку призначених пенсій та/або умов грошового забезпечення поліцейських та інші списки для підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з органів Пенсійного фонду України до УМВС України в Дніпропетровській області не надходила. Відповідач не може на власний розсуд, без наявності встановлених законом підстав, готувати документи для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (видавати довідки про відповідність розмірів грошового забезпечення працівників міліції розміру грошового забезпечення працівників поліції).

Позивач вважає, що у довідці неправомірно не відображена надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за специфічні умови проходження служби, а розрахунок виплат (премії, посадового окладу, оклад за спеціальне звання підполковника поліції), здійснено не вірно, оскільки посаду старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах ГУ НП в Дніпропетровській області не можна прирівнювати до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Управління внутрішньої безпеки в Дніпропетровській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції, а пунктом 21 розділу 7 Наказу МВС від 17 лютого 2017 року № 138 не можна керуватися при прирівнювані посад, оскільки посада позивача на його думку входила до складу ГУ боротьби з організованою злочинністю Апарату МВС України, і не входила до складу Апарату Головних Управлінь, Управлінь МВС в АРК, областях, м. Севастополі та на залізницях.

Відповідно до п. 5 постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

До таких надбавок належить:

надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби;

підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу;

премія.

Абзацом 7 пункту 5 Постанови 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому, відповідно до абзацу 4 пункту 5 вказаного порядку інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

УМВС України в Дніпропетровській області не уповноважено самостійно визначати середні розміри додаткових видів грошового забезпечення.

Така інформація надійшла до УМВС України в Дніпропетровській області від уповноваженого органу, а саме МВС України, у якому серед додатків була інформація із визначенням середніх розмірів грошового забезпечення, які мають бути включені до довідок на перерахунок пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України.

Середній розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений уповноваженим органом і був включений до довідки для перерахунку пенсії позивачеві.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність не зазначення МВС у довідці надбавки за службу в умовах режимних обмежень та надбавки за специфічні умови проходження служби.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що згідно з довідкою № 1042 від 15.03.2018 року, надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність з моменту втрати чинності ЗУ «Про міліцію», тобто з 07.11.2015 року не виплачуються. При цьому, вказані надбавки також не передбачені і Постановою КМУ від 11.11.2015 року №988.

Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992р. додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Що узгоджується із правовою позицією викладеною у зразковому рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року встановленому у типовій справі № Пз/9901/1/18.

Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Щодо посилання позивача на те, що розрахунок довідки № 83/31655 від 30.05.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2» не відповідає чинному законодавству, здійснений без врахування положень Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, суд зазначає таке.

Позивач звільнявся з органів внутрішніх справ 3-відділ внутрішньої безпеки (в Дніпропетровській області) СВБ ГУБОЗ МВС України функціонував у структурі підрозділу підпорядкованому МВС, а не в структурі апарату МВС. Посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату Головних управлінь в області, про що свідчить грошовий атестат № 245 від 07.10.2009 року, виданий УФЗБО ГУМВС України в Дніпропетровській області для призначення пенсії позивача.

За даними грошового атестату посадовий оклад встановлений та виплачувався згідно з додатком до Наказу МВС України від 31.12.2007 №499 «Про впорядкування структури умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» за відповідною посадою «старший оперуповноважений в особливо важливих справах» у розмірі 950 гривень.

У відповідності до наказу № 138 від 17.02.2017 року посада, яку обіймав позивач на момент звільнення на пенсію прирівняна до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах в ГУНП.

Грошове забезпечення для обчислення пенсії визначається ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військові служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 року №393.

Грошове забезпечення перерахунку призначеної пенсії з 01 січня 2016 року визначається згідно з пунктом 5 Порядку, зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Відповідно до п.5 постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до п.3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Крім цього, вказаною постановою №103 внесені зміни в постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", а також постанову Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зокрема, згідно із внесеними змінами, п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, викладено в новій редакції, а саме абзац другий: "Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., №96, ст.3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУМВС підготовлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №83/31655 від 17.03.2018 року, яка додатково оформлена та подана до ГУ ПФУ супровідним листом ГУ МВС від 21.03.2018 року № 18702 відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Отже, ГУ УМВС здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України.

За інформацією УФЗБО ГУНП в Дніпропетровській області станом на 01.01.2016 р. поліцейським ГУНП в Дніпропетровській області за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах грошове забезпечення встановлювалось відповідно до вимог чинного законодавства, а саме Постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Складовими частинами грошового забезпечення на вказану дату були посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за стаж служби в поліції та премія. Згідно даних фінансового обліку ГУНП в Дніпропетровській області поліцейським за посадою старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах в ГУНП інші надбавки та доплати на встановлювались та не виплачувались.

Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу містить аналогічні складові, а саме посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавку за стаж служби в поліції, розміри яких були визначені у відповідності до Постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». З додаткових видів грошового забезпечення виплачувалась тільки премія, середній розмір якої по України визначений Міністерством внутрішніх справ України та включений до розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Така позиція відображена у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Враховуючи вище викладене, доводи позивача, суд вважає необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, основними засадами (принципами) адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Частиною 2 ст.2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати відшкодуванню на користь позивача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (49069, АДРЕСА_1, код ОКПП НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області (49101, м. Дніпро, вул. Троїцька площа, 20а, код ЄДРПОУ 40108866), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В Ільков