Рішення від 15.03.2018 по справі 810/744/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2018 року № 810/744/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС,-

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить визнати бездіяльність Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області незаконною та зобов'язати провести йому перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, зазначених у довідці КП «Житлокомунсервіс» про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження від 26.07.2006 № 920.

На обґрунтування позовних вимог зазначив, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії .

Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 22.06.2006 року (справа № 2-О-74/2006) встановлено факт, що гр. ОСОБА_1 перебував у відрядженні з 01.06.1986 по 10.06.1986 включно в м. Прип'яті Київської області та м. Чорнобилі Київської області, і тривалість його робочого часу щоденно становила 22 години в зоні відчуження, із яких м. Прип'яті - 18 годин, в м. Чорнобилі Київської області - 4 години.

На підставі цього рішення суду йому було видано довідку про заробітну плату від 26.07.2006 № 920, однак відповідачем відмовлено позивачу у проведенні перерахунку із посиланням на те, що заробітна плата, вказана у наведеній довідці, не підтверджена первинними документами.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.02.2018 у даній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

До Київського окружного адміністративного суду 02.03.2018 року надійшов відзив відповідача на адміністративний позов, з якого слідує, що відповідач не погоджується з позовними вимогами, посилаючись на те, що основними документами для проведення перерахунку пенсії є первинні документи про тривалість робочого дня та місця виконання роботи, які мають підтверджувати час, місце, тривалість робочого дня та довідки підприємств, установ, організацій - про заробітну плату. При цьому, у позивача відсутні первинні документи, а проведений перерахунок на виконання рішення суду від 22.06.2006 не відповідає зобов'язальній частині.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеною до І категорії, інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 22.06.2006 року (справа № 2-О-74/2006) встановлено факт, що гр. ОСОБА_1 перебував у відрядженні з 01.06.1986 по 10.06.1986 включно в м. Прип'яті Київської області та м. Чорнобилі Київської області, і тривалість його робочого часу щоденно становила 22 години в зоні відчуження, із яких м. Прип'яті - 18 годин, в м. Чорнобилі Київської області - 4 години.

На підставі цього рішення суду йому було видано довідку про заробітну плату від 26.07.2006 № 920.

Позивач 23.01.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплати йому пенсії відповідно до довідки КП «Житлокомунсервіс» від 26.07.2006 № 920.

Листом від 08.02.2018 року відповідачем було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки, оскільки заробітна плата, вказана у довідці, не підтверджена первинними документами.

Не погоджуючись з даною відмовою, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112, був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно пп. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

За змістом статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Правилами статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Отже, суд вважає, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, установами, є підставою для перерахунку пенсії.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії з урахуванням довідки, виданої КП «Житлокомунсервіс» від 26.07.2006 № 920, є необґрунтованою та протиправною, оскільки дана довідка була видана з урахуванням рішення Сквирського районного суду Київської області від 22.06.2006 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Як слідує з матеріалів справи, позивач звернувся до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії 23.01.2018 року.

Отже, в частині позовних вимог про зобов'язання Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок позивачу пенсії з урахуванням відомостей, зазначених у довідці КП «Житлокомунсервіс» від 26.07.2006 № 920, суд вважає, що перерахунку пенсія підлягає, починаючи з 01.02.2018.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139,143, 242- 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови гр. ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести гр. ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, зазначених у довідці КП «Житлокомунсервіс» від 26.07.2006 № 920, починаючи з 01.02.2018, з урахуванням виплачених сум.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.