Ухвала від 08.05.2018 по справі 914/459/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

08.05.2018 р. Справа №914/459/18

місто Львів

За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго",

до відповідача:Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації,

предмет позову: стягнення 876'089,00 грн.

СуддяОСОБА_1

Секретар судового засіданняОСОБА_2

Представники:

позивача:ОСОБА_3,

відповідача:ОСОБА_4

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго" до Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації про стягнення 876'089,00 грн. Ухвалою від 16.03.2018 позов залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків. Ухвалою Господарського суду Львівської області від 28.03.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розгляд справи призначено на 02.05.2018. Рух справи відображено в попередніх ухвалах суду.

Відповідачем подано до суду клопотання про залучення третьою особою без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області. Подане відповідачем клопотання мотивоване тим, що відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45, у разі прийняття судом рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, стягувач повинен звертатися до органу казначейства. І саме органи казначейства вживають відповідні заходи з виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, прийнятих судами.

Представник позивача повністю заперечив проти вищезазначеного клопотання відповідача з тієї підстави, що органи казначейства є лише органами, які виконують функції Державної виконавчої служби при виконанні певних видів судових рішень. Таким чином, рішення суду жодним чином не вплине на права та обов'язки органу Казначейства.

При вирішенні клопотання про залучення до участі у справі третьої особи суд узяв до уваги таке.

Відповідно до частин 1, 3 статті 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Таким чином, суд вважає за необхідне з'ясувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення у цій справі Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області наділене новими правами, чи буде покладено на нього нові обов'язки, або змінено його наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.

Предметом позову у даній справі є стягнення з відповідача (Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації) на користь позивача (товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Теплокомуненерго") 876'089,00 грн. інфляційних втрат та 3% річних у зв'язку з прострочення ним виконання рішення суду.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Таким чином, поряд з органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, виконання рішень в окремих випадках покладається на органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2015 №215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Згідно з положеннями пункту 9 «Прикінцевих та перехідних положень» Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Схоже положення закріплює пункт 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, відповідно до якого рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 4 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників встановлено повноваження органів Казначейства при виконанні судових рішень, зокрема, органи казначейства:

1) забезпечують у випадках, передбачених цим Порядком, зберігання виконавчих документів та ведення їх обліку. Після виконання у повному обсязі виконавчого документа суду або іншого органу (посадової особи) такий документ повертається до суду або іншого органу (посадової особи), який його видав з відміткою про його виконання;

2) вживають заходів до виконання виконавчих документів;

3) розглядають письмові звернення (вимоги) щодо виконання виконавчих документів осіб, які беруть участь у справі, державних виконавців, а також прокурорів - учасників виконавчого провадження.

Вищезазначені положення законодавства вказують, що органи державного казначейства як органи, що здійснюють виконання судових рішень, наділенні повноваженнями здійснювати стягнення коштів державного чи місцевих бюджетів за виконавчими документами.

Інститут третіх осіб покликаний захистити права та охоронювані законом інтереси осіб, які не є учасниками спірних матеріальних правовідносин, але знаходяться із однією зі сторін процесу у таких відносинах, які можуть змінитися в результаті ухваленого рішення. В пункті 1.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" роз'яснено, що третя особа виступає в процесі на стороні позивача або відповідача - залежно від того, з ким із них у неї існують (або існували) певні правові відносини. З огляду на зазначене необхідно констатувати, що особа може бути допущена до участі в господарському процесі третьою особою у тому випадку, коли вона доведе свій конкретний юридичний інтерес у такій справі. При чому такий інтерес опосередковується наявністю правових відносин зі стороною у справі.

Натомість відповідачем не обґрунтовано власного клопотання з урахуванням наведеного вище, а тому суд відмовляє у задоволенні його клопотання про залучення до справи третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 управління Державної казначейської служби України у Львівській області.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 50, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити в задоволенні клопотання про залучення ОСОБА_5 управління Державної казначейської служби України у Львівській області третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвала набрала законної сили 08.05.2018.

Ця ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Повний текст ухвали складено 14.05.2018.

Суддя Рим Т.Я.