08.05.2018 Справа № 920/127/18
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп'яненко О.Ю.,
при секретарі Середі І.Г.,
за участю представників сторін :
кредитора - ГУ ДФС у Сумській області - Притула Д.А., Ейсмонт М.О.,
боржника - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи № 920/127/18
за заявою боржника - Фізичної особи - підприємця Коваленко Наталії Геннадіївни (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) про визнання банкрутом
встановив:
Ухвалою господарського суду від 28.02.2018 року було прийнято до розгляду заяву Фізичної особи-підприємця Коваленко Н.Г.
Автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України відповідно до запиту суду на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого від 28.02.2018 року визначено арбітражного керуючого Федоренка Дмитра Володимировича (свідоцтво № 167 від 07.02.2013р., АДРЕСА_2) та ухвалою суду було зобов'язано арбітражного керуючого Федоренка Дмитра Володимировича (свідоцтво № 167 від 07.02.2013р.) надати суду заяву щодо участі у справі в якості ліквідатора із зазначенням відомостей передбачених ч.2 статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
На виконання вимог ухвали арбітражний керуючий Федоренко Д.В. надав суду заяву на участь у справі про банкрутство № 920/127/18.
Ухвалою господарського суду від 14.03.2018 року було порушено провадження у даній справі про банкрутство.
Ухвалою господарського суду від 23.04.2018 року розгляд справи призначено на 08.05.2018 року.
Боржник в судове засідання не з'явився.
Представники кредитора в судовому засіданні підтримали заяву про визнання боржника банкрутом.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення учасника судового процесу, суд становив наступне.
Відповідно до приписів статті 53 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка неспроможна задовольнити вимоги кредиторів, пов'язані із здійсненням нею підприємницької діяльності, може бути визнана банкрутом у порядку, встановленому законом.
Статті 90-92 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначають правила, які застосовуються до відносин, пов'язаних з визнанням банкрутом фізичної особи за боргами, які виникли у неї у зв'язку зі здійсненням підприємницької діяльності.
Згідно з ч. 3 статті 90 Закону Заява про порушення справи про банкрутство фізичної особи може бути подана в господарський суд фізичною особою, який є боржником, або його кредиторами.
Заяву про порушення справи про банкрутство фізичної особи можуть подати кредитори, за винятком кредиторів, вимоги яких пов'язані з зобов'язаннями, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, кредиторів, які мають вимоги щодо стягнення аліментів, а також інші вимоги особистого характеру.
Згідно частини другої статті 91 Закону за заявою фізичної особи господарський суд може відкласти розгляд справи про банкрутство не більше ніж на два місяці для проведення фізичною особою розрахунків з кредиторами чи укладення мирової угоди.
Частиною 4 статті 91 Закону передбачено, якщо у встановлений частиною другою цієї статті строк фізичною особою не подано доказів задоволення вимог кредиторів і в зазначений строк не укладено мирової угоди, господарський суд визнає фізичну особу банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.
Статтею 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено, що боржник - юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа за зобов'язаннями, які виникли у фізичної особи у зв'язку зі здійсненням нею підприємницької діяльності, неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після настання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом.
Матеріали справи свідчать, що в ході здійснення підприємницької діяльності ФОП Коваленко Н.Г. державною податковою інспекцією нарахована заборгованість з податків та обов'язкових платежів.
Так 05.05.2017 року ГУ ДФС у Сумській області винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0001921303 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму недоїмки 111 041,78 грн.
05.05.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено рішення №0001931303 про стягнення за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій в сумі 13 393,96 грн.
05.05.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено рішення №0001911303 про стягнення за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій в сумі 297,72 грн. та пені в сумі 4,47 грн.
05.05.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено податкове повідомлення-ліення №0001901303 про застосування штрафних санкцій в сумі 170,00 грн.
05.05.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено податкове повідомлення-рішення №0001971303 про стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 3 785,00 грн.
05.05.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено податкове повідомлення-рішення №0001951303 про стягнення заборгованості з податку на доходи фізичних осіб в сумі 93226,88 грн. та штрафних санкцій у сумі 23 306,72 грн.
05.05.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено податкове повідомлення-рішення №0001941303 про стягнення військового збору в сумі 7 778,57 та штрафних санкцій 1 944,64 грн.
05.05.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено податкове повідомлення-рішення №0001961303 про стягнення заборгованості з податку на додану вартість в сумі 26334,00 грн. та штрафних санкцій в сумі 31 583,50 грн.
17.06.2017 року ГУ ДФС в Сумській області винесено податкову вимогу №655-17 про стягнення заборгованості по податкових зобов'язаннях, а саме: податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 124 246,09 грн., військовий збір 10 369,10 грн., податок на додану вартість 161 032,45 грн. та адміністративні штрафи на суму 170,00 грн.
17.07.2017 року ГУ ДФС у Сумській області винесено вимогу про сплату боргу № Ф-2105-17 про стягнення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 110 630,38 грн., штрафних санкцій в сумі 13 691,68 грн. та пені в сумі 4,47 грн.
Таким чином загальна сума заборгованості ФОП Коваленко Н.Г. перед Головним управлінням ДФС в Сумській області становить 420 144,17 грн., з яких 333 823,83 грн. основний платіж, 70 696,54 грн. штрафні санкції та 15 623,80 грн. пеня.
Вказана сума заборгованості визнається заявником у повному обсязі в сумі 420 144,17 грн.
23.08.2017 року Сумським районним відділом Державної виконавчої служби відкрито виконавче провадження №54574902 з примусового виконання вимоги ГУ ДФС в Сумській області від 17.07.2017 про стягнення з ФОП Коваленко Н.Г. заборгованості зі сплати недоїмки з єдиного соціального внеску у сумі 124 326,53 грн. На даний час зобов'язання залишаються не виконаними.
Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено особливості банкрутства фізичної особи Зокрема законом врегульовано випадки та спрощений порядок визнання ФО банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Відповідно до ч. 2 ст. 90 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", підставою для визнання фізичної особи банкрутом є його нездатність задовольнити вимоги кредиторів за грошовими зобов'язаннями та/або виконати обов'язок із сплати обов'язкових платежів.
Статті 90, 91 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", регламентують особливості застосування процедури банкрутства фізичної особи, встановлюють спрощений порядок розгляду справ про банкрутство, оскільки положення зазначених статей не передбачають застосування процедур розпорядження майном боржника та санації.
Фізична особа Коваленко Наталія Геннадіївна має заборгованість перед ГУ ДФС в Сумській області, яку не має можливості погасити, окрім як через процедуру банкрутства.
Відповідно до ч. 6 статті 91 Закону у постанові про визнання фізичної особи - підприємця банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.
Згідно з абз. 1 ч. 1 статті 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Як зазначалося вище, автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України відповідно до запиту суду на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого від 28.02.2018 року визначено арбітражного керуючого Федоренка Дмитра Володимировича (свідоцтво № 167 від 07.02.2013р., АДРЕСА_2) та ухвалою суду було зобов'язано арбітражного керуючого Федоренка Дмитра Володимировича (свідоцтво № 167 від 07.02.2013р.) надати суду заяву щодо участі у справі в якості ліквідатора із зазначенням відомостей передбачених ч.2 статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
На виконання вимог ухвали арбітражний керуючий Федоренко Д.В. надав суду заяву на участь у справі про банкрутство № 920/127/18.
Також, в матеріалах справи містяться заяви арбітражних керуючих Шаматріна Є.М. (заява № 01-16/572 від 16.04.2018).
Відповідно до статті 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у разі якщо від арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначеного автоматизованою системою, не надійшла заява про згоду стати розпорядником майна в цій справі, то розпорядника майна призначає суд без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.
Під час призначення арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора) господарський суд не пов'язаний з кандидатурами арбітражних керуючих, запропонованими комітетом кредиторів, та має право призначити арбітражного керуючого самостійно.
Розглянувши заяви арбітражних керуючих Федоренко Д.В. та Шаматріна Є.М., суд надає перевагу арбітражному керуючому Федоренку Д.В., кандидатуру якого визначено автоматизованою системою на запит суду.
Відповідно до ст. 115 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.
Грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора складається з основної та додаткової грошових винагород.
Основна грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до введення господарським судом процедури санації боржника або відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень керуючого санацією або ліквідатора. Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора не може перевищувати десяти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень.
Враховуючи той факт, що банкрутом у даній справі визнано фізичну особу, яка не має керівних органів зі встановленим розміром заробітної плати, суд дійшов висновку про призначення ліквідатору банкрута основної винагороди в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором арбітражного керуючого Федоренко Д.В.
Згідно з положеннями ч. 8 статті 91 Закону, офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, із зазначенням строку пред'явлення кредиторами вимог до банкрута, який не може перевищувати двох місяців.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає за необхідне оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про визнання Фізичної особи Коваленко Наталії Геннадіївни (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) банкрутом.
Керуючись статтями 1, 37, 38, 90-91, 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статтями 234, 235 ГПК України, суд -
постановив:
1. Визнати Фізичну особу Коваленко Наталію Геннадіївни (АДРЕСА_1, ід.номер НОМЕР_1) - банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.
2. З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;
строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та, розпорядження його майном.
3. Ліквідатором банкрута призначити арбітражного керуючого Федоренка Дмитра Володимировича (свідоцтво № 167 від 07.02.2013р., АДРЕСА_2).
Затвердити ліквідатору у даній справі арбітражному керуючому Федоренку Д.В. оплату послуг в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень ліквідатора.
4. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про визнання Фізичної особи Коваленко Наталії Геннадіївни (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) банкрутом.
5. В задоволенні заяви арбітражного керуючого Шаматріна Є.М. щодо участі у справі в якості ліквідатора - відмовити.
6. Зобов'язати ліквідатора виконати ліквідаційну процедуру за результатами якої у відповідності до вимог статті 46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута.
7. Копію даної постанови суду надіслати кредитору, боржнику, ліквідатору, державному органу з питань банкрутства, органу ДВС, державному реєстратору, арбітражному керуючому Шаматріну Є.М.
Постанова набирає законної сили в моменту її прийняття та підлягає оскарженню в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.
Повний текст постанови складено 10.05.2018
Суддя О.Ю.Соп»яненко