10 травня 2018 року Справа № 808/1657/18
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Скан Транс» (місцезнаходження: 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Халтуріна, 51, код ЄДРПОУ 39597599)
до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) (місцезнаходження: 01135, м. Київ, проспект Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправним та скасування рішення, визнання скасованими або такими, що не підлягають виконанню постанов про застосування адміністративно-господарських штрафі
Товариство з обмеженою відповідальністю «Азов Скан Транс» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт: рішення №2718/03/15-18 від 29.03.2018, підписане керівником відповідача М.Ноняк;
визнавши протиправним та скасувавши індивідуальний акт: рішення №2718/03/15-18 від 29.03.2018, підписане керівником відповідача М.Ноняк - застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів: визнати скасованими або такими, що не підлягають виконанню постанови щодо застосування до позивача адміністративно-господарських штрафів: №038709 від 04.04.2017, №038707 від 04.04.2017, №038708 від 04.04.2017, № 038710 від 04.04.2017, №038706 від 04.04.2017, № 038830 від 23.05.2017, №038831 від 23.05.2017, №038832 від 23.05.2017, № 005444 від 24.10.2017.
Пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист Частиною першою статі 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, при цьому, публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Правовим актом індивідуальної дії є виданий суб'єктом владних повноважень офіційний письмовий документ, прийнятий на виконання нормативно-правового акта, дію якого поширено на конкретних осіб та/або які стосуються конкретної ситуації і є актами одноразового застосування норм права.
Суд зазначає, що рішення №2718/03/15-18 від 29.03.2018 про результати розгляду скарги, підписане керівником відповідача М.Ноняк, за своєю суттю, змістом та формою не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, оскільки не створює для позивача юридичних прав та обов'язків.
Обов'язковою ознакою рішень суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення про результат розгляду скарги не є рішенням суб'єкта владних повноважень (нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії), а тому не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, суд вважає, що оскаржуване рішення не є актом індивідуальної дії у розумінні ч. 1 ст. 19 КАС України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд звертає увагу, що цей спір не підлягає розгляду в судовому порядку, незалежно від виду судочинства, а тому при відмові у відкритті провадженні в адміністративній справі в частині відміни рішень про результати розгляду скарг підстави для зазначення компетентного суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 4, 19, п.1 ч.1 ст.170, 256 КАС України, суддя
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Скан Транс» до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) про визнання протиправним та скасування рішення, визнання скасованими або такими, що не підлягають виконанню постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів в частині вимог щодо визнання протиправним та скасування індивідуального акту: рішення №2718/03/15-18 від 29.03.2018, підписане керівником відповідача М.Ноняк.
Розгляд заяви проводити за позовними вимогами Товариства з обмеженою відповідальністю «Азов Скан Транс» до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) про визнання скасованими або такими, що не підлягають виконанню постанов про застосування адміністративно-господарських штрафі.
Роз'яснити позивачу що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала, постановлена судом в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, у відповідності до ч.2 ст. 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В.Батрак