16 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/867/18
Суддя Кіровоградського окружний адміністративний суду Притула К.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, щодо призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2016 року б/н виданої ПП "Алмаз";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при призначені пенсії за віком ОСОБА_1 застосувати довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.216 р. б/н видану ПП "Алмаз".
Позовні вимоги мотивовані тим, що працівниками Управління Пенсійного фонду безпідставно відмовлено у врахуванні наданої позивачем довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2016 року, виданої приватним підприємством «Алмаз» за період роботи з листопада 1992 року по грудень 1997 року.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 березня 2018 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
28 березня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області просить в позові відмовити.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, ОСОБА_1, після отримання права на пенсію за віком, вернувся до Управління Пенсійного фонду України з заявою та пакетом усіх необхідних документів для нарахування пенсії. Разом з необхідними для нарахування пенсії документами, позивачем надано довідку, про заробітну плату для обчислення пенсії від 10 серпня 2016 року, видану приватним підприємством «Алмаз», за період роботи з листопада 1992 року по грудень 1997 року на посаді директора приватного підприємства «Алмаз».
Працівниками Пенсійного фонду України відмовлено в прийнятті при нарахуванні пенсії довідку за час роботи ОСОБА_1 з листопада 1992 р. по грудень 1997 року на посаді директора приватного підприємства «Алмаз», так як в Управлінні Пенсійного фонду, з підстави відсутності інформації, щодо сплати позивачем внесків до Пенсійного фонду за вищевказаний період.
Не погодившись з даною відмовою, позивач звернувся до відповідача з проханням провести перевірку, щодо сплати ПП «Алмаз» страхових внесків до Пенсійного фонду України за вищевказаний період.
Судом встановлено, що відповідачем проведено перевірку, за результатами якої складено Акт від 18.12.2017 року № 1096, де зазначено, що гр. ОСОБА_1 за період роботи в ПП «Алмаз» з 01.11.1992 року по 31.12.1997 року отримував заробітну плату, що підтверджується первинними документами. В довідці про заробітну плату включені виплати, що належать до фонду оплати праці (оклад, премія, винагороди за працю, виплати за час перебування у відпустці), з яких обраховувались страхові внески.
В результаті проведеної перевірки, було зроблено висновок, що відомості, зазначені в довідці про заробітну плату від 10.08.2016 року № б/н за період роботи в ПП «Алмаз» з 01.11.1992 року по 31.12.1997 р. виданої на гр. ОСОБА_1, перевірені та відповідають перевіреним первинним документам - розбіжностей не виявлено (а.с.12).
В зв'язку з отриманням підтвердження відрахувань із заробітної плати, позивач повторно звернувся з письмовою заявою до Управління Пенсійного фонду про включення довідки від 10.08.2016 р. виданої приватним підприємством «Алмаз», при нарахуванні пенсії.
27.02.2018 року листом за № 10/4-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило про відмову.
Листом повідомлялось, стосовно довідки про заробіток б/н від 10.08.2016 р., спеціалістами управління був підготовлений запит № 1058/16 від 23.11.2017 р. до сектору контрольно-перевірочної роботи № 1 управління внутрішнього аудиту та контролю, щодо перевірки обґрунтованості та достовірності видачі довідки про заробітну плату виданої ПП «Алмаз». Згідно акту № 1096 від 18.12.2017 р. сектору контрольно-перевірочної роботи № 1 відомості, зазначені в довідці, перевірені та відповідають первинним документам - розбіжностей не виявлено. Але, відповідно до ст..40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески.
Суд зазначає, що частиною 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, однак із змісту ст. 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до зазначеного порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. А отже, особові рахунки визнані тими первинними документами, на підставі яких може бути видана довідка про заробітну плату для призначення пенсії.
Згідно ч.1 ст.58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Кошти Пенсійного Фонду використовуються на виплату пенсій, передбачених цим Законом, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 в період роботи в ПП «Алмаз» з 01.11.1992 року по 31.12.1997 року отримував заробітну плату. В довідці наданій позивачем для призначення пенсії включені виплати, що належать до фонду оплати праці (оклад, премія, винагороди за працю, виплати за час перебування у відпустці), з яких обраховувались страхові внески, що підтверджується Актом від 18.12.2017 року № 1096, перевірки здійсненої відповідачем.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає безпідставною та протиправною відмову Управління Пенсійного фонду врахувати для обчислення пенсії ОСОБА_1, довідку про заробітну плату від 10 серпня 2016 року, видану приватним підприємством «Алмаз» за період роботи з листопада 1992 року по грудень 1997 року.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., які підлягають присудженню на користь останнього.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а), про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, щодо призначення пенсії за віком ОСОБА_1 з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.2016 року б/н виданої ПП «Алмаз».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при призначені пенсії за віком ОСОБА_1 застосувати довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.08.216 р. б/н видану ПП "Алмаз".
Присудити на користь ОСОБА_1 а з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судовий збір у сумі 704,80 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула