Рішення від 07.05.2018 по справі 806/1793/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 року м.Житомир справа № 806/1793/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Капинос О.В.,

секретар судового засідання Недашківська Н.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 , представника позивача - Паламарчука С.В. ,

представника відповідача Алексійчук В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити та виплачувати пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

-Визнати протиправними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

-Зобов"язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 10.08.2017.

Підставою для звернення до суду із зазначеними вимогами є неправомірна, на думку позивача, відмова у призначенні пенсії зі зниженням віку на підставі норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", незважаючи на подані ним необхідні документи, передбачені Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказує, що є учасником наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 17.05.1987 по 01.07.1987, що підтверджується відповідними документами, тому відповідно до статті 55 Закону України ''Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'' має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років. Однак, відповідач необґрунтовано відмовив йому у призначенні пенсії на пільгових умовах, чим порушив його права та законні інтереси.

Ухвалою від 06.04.2018 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 07.05.2018.

В судове засідання з"явився позивач та його представник, позов підтримали, просили задовольнити його у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві. В обґрунтування заперечень зазначив, що основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка форми № 122, яка видається на підставі первинних документів лише підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. З наданих позивачем документів неможливо визначити, чи має він право на призначення вказаного виду пенсії і з якого віку виникне це право у нього. Зокрема, довідка, видана галузевим Державним архівом МОУ зазначає, що по архівних документах в/ч 43187 ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 17.05.1987 по 01.07.1987. Проте, згідно з ліквідаційним актом в/ч 43187, накази командира по стройовій частині з виїздами за період з 01.01.2987 по 04.12.1987 були вилучені Головною військовою прокуратурою м.Москви в жовтні 1989. В даній архівній довідці зазначено, що дні виїзду ОСОБА_1 на об"єкти в зону ЧАЕС не вказані, місце дислокації в/ч НОМЕР_1 в зазначений період не визначено. Тобто, первинних документів для підтвердження даних довідок не існує, тому взяти їх до уваги неможливо. Враховуючи викладене, оскільки позивачем не надано первинних документів для призначення пенсії, позов безпідставний.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 р. категорія 2, що підтверджується копією посвідчення від 06.02.1992, виданого Житомирською обласною державною адміністрацією. (а.с.4)

09.08.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за норами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1987, 2 категорії із зменшенням пенсійного віку на 8 років.

За результатами розгляду заяви, Бердичівське об"єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області прийнято рішення від 22.09.2017 №206 про відмову у призначенні такої пенсії. При визначенні права на призначення пенсії відповідачем не врахована архівна довідка №24/12079 від 14.04.1993, видана управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу, тому що відповідно до архівної довідки №179/1/7655 від 24.04.2017, яка видана Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, за період роботи в зоні відчуження з 17.05.1987 по 01.08.1987 встановлено, що дні виїзду в зону відчуження не відображені, в архівних документах та накази командира по стройовій частині з виїздами за період з 01.01.2987 по 04.12.1987 були вилучені Головною військовою прокуратурою м.Москви в жовтні 1989. Отже, надані документи не є первинними, тому визначити кількість відпрацьованих днів та населений пункт в зоні відчуження, де брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС неможливо. (а.с.23-24)

Листом Бердичівського ОУПФУ від 25.09.2017 позивача повідомлено про прийняте рішення та про відмову у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку за норами ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . (а.с.25-26)

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду для захисту порушеного права.

Перевіряючи наявність підстав для відмови позивачу у призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку стало те, що з наданих до заяви довідок неможливо визначити кількість відпрацьованих днів та населений пункт в зоні відчуження, де брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС .

Суд не може погодитися з такими доводами відповідача з огляду на наступне.

Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, передбачено зменшення віку на 8 років.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до положень статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС".

Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 - до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

У разі неможливості подання довідки № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про періоди роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства оборони.

Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми №122, а навпаки, такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами. Довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Матеріали справи свідчать, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням виданим 06.02.1992 Житомирською ОДА (перереєстроване), яке є безстроковим і діє на всій території України, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до пункту 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказане посвідчення є чинним, ніким не скасоване.

Окрім даного посвідчення позивачем надано копію архівної довідки №24/12079 від 14.04.1993, виданою управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу за період роботи в зоні відчуження з 17.05.1987 по 01.07.1987. У вказаній довідці зазначено, що ОСОБА_1 виконував задачі по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження з 17.05.1987 по 01.07.1987. Пром.зона ЧАЕС: 02.06.-10.06, 13.06, 16.06-19.06, 21.06.-28.06.(а.с.28)

Також, згідно довідки Бердичівського об"єднаного міського військового комісаріату Житомирської області від 15.06.2017 №321 ОСОБА_1 був призваний на військову службу та з 17.05.21987 по 01.07.1987 приймав участь в ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження. (а.с.29)

Згідно військового квитка № НОМЕР_2 , ОСОБА_1 у період з 17.05.1987 по 01.07.1987 виконував обов"язки по ліквідації наслідків аварії в 30 км. зоні Чорнобильської АЕС. Вказаний період зараховується до трудового стажу та стажу, що дає право на пільгову пенсію. (а.с.30)

З наданої позивачем архівної довідки Міністерства оборони України від 24.07.2017 слідує, що з архівних документів військової частини № НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 17.05.1987 (наказ №136) по 01.07.1987 (наказ №10).

При цьому, доводи відповідача щодо відсутності підстав для призначення позивачу пенсії у зв"язку з не можливістю підтвердити дні виїзду в зону відчуження з підстав вилучення наказів командира військової частини №136 та №10 прокуратурою м.Москви суд вважає безпідставними, оскільки Міністерство оборони підтвердило факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧЕАС у зазначений період

Окрім того, судом досліджені надані позивачем документи, які в повній мірі підтверджують його перебування у відрядженні у зоні відчуження, а тому є підставою для призначення пенсії відповідно до положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а надані ним довідки є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей, поданими ним документами підтверджено період роботи та населений пункт, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини першої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За таких обставин, та беручи до уваги встановлене судом право позивача на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", така пенсія повинна бути призначена позивачу з 10.08.2017.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи те, відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, при цьому позивачем доведено протилежне, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Бердичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Л. Карастаянової,29, м.Бердичів, Житомирська область, 13312, код ЄДРПОУ 37752900) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов"язати Бердичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Л. Карастаянової,29, м.Бердичів, Житомирська область, 13312, код ЄДРПОУ 37752900) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 10.08.2017.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Капинос

Повне судове рішення складене 14 травня 2018 року