Рішення від 07.05.2018 по справі 803/533/18

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/533/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лозовського О.А.,

при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Молчанової К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області про визнання бездіяльності щодо не внесення до ЄДР МВС відомостей щодо транспортного засобу марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 протиправною та зобов'язання внести до ЄДР МВС відомості про те, що ОСОБА_3 є власником автомобіля марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5, виданого 04.06.2014 центром ДАІ 1401.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.06.2014 позивачем на підставі довідки-рахунку був придбаний автомобіль марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску. В той же день, 04.06.2014 Центром ДАІ 1401 було проведено державну реєстрацію транспортного засобу та видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5, номерний знак НОМЕР_2.

В результаті зупинки транспортного засобу працівниками поліції встановлено, що автомобіль марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 не знаходиться в Єдиному державному реєстрі МВС України.

У зв'язку з даними обставинами Волинським НДЕКЦ МВС України проведено комплексне експертне дослідження, згідно висновку якого встановлено, що знаки маркувального позначення номера кузова «НОМЕР_1» автомобіля марки «Mercedes-Benz E270» змінам не піддавались. Бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 на вказаний транспортний засіб, виданий на ім'я ОСОБА_3, відповідає аналогічним, які знаходяться в офіційному обігу.

17.10.2017 ОСОБА_3 звернувся з заявою до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області (за місцем свого проживання) щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру МВС України про автомобіль марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5, видане 04.06.2014 центром ДАІ 1401. Однак, 15.11.2017 відповідач відмовив у внесенні відомостей до ЄДР МВС України з тих підстав, що реєстраційні дії щодо транспортного засобу марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 Сервісним центром МВС у Донецькій області не проводились, бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 значиться УДАІ ГУМВС України у Донецькій області як «загублений в зоні АТО».

Позивач вважає таку відмову незаконною та просить визнати бездіяльність Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області щодо не внесення до ЄДР МВС відомостей щодо транспортного засобу марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 протиправною та зобов'язати внести до ЄДР МВС відомості про те, що ОСОБА_3 є власником автомобіля марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5, виданого 04.06.2014 центром ДАІ 1401.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини четвертої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017, далі - КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи (а. с. 1).

В поданому представником відповідача відзиві на позовну заяву від 12.04.2018 №391/03-70-10/14 відповідач позов не визнав та просить відмовити в його задоволенні з тих підстав, згідно даних ЄДР МВС свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу марки «Mercedes-Benz E270» серії НОМЕР_5 значиться як «загублені в зоні АТО», ініціатор УДАІ ГУМВС України у Донецькій області. Згідно відповіді Регіонального сервісного центру в Донецькій області від 07.11.2017 №31/5-6302 реєстраційні операції з транспортним засобом марки «Mercedes-Benz E270» не проводились. Крім того, згідно пошуку номерний знак «НОМЕР_2» в ЄДР МВС інформація відсутня, при пошуку даних транспортного засобу за номером кузова «НОМЕР_1» в базі НАІС інформація не знайдена. Оскільки Регіональний сервісний центр у Волинській області не вчиняв первинної реєстрації чи будь-яких інших дій щодо зазначеного автомобіля позивача, тому підстави для внесення будь-яких даних в ЄДР МВС відсутні. З огляду на що в задоволенні позову просить відмовити повністю (а. с. 40-42).

Відповіді на відзив позивачем не подано.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на позицію, викладену у відзиві на позовну заяву та просиласуд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Частина 1 статті 5 КАС України визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Судом встановлено, що 04.06.2014 ОСОБА_3 на підставі довідки-рахунку, оригінал якої разом з іншими документами був поданий до центру ДАІ 1401 для державної перереєстрації, придбав автомобіль Mercedes-Benz, модель E270CDI, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_6.

З пояснень представника позивача в судовому засіданні встановлено, що 04.06.2014 Центром ДАІ 1401, який на момент реєстрації транспортного засобу знаходився в місті Донецьк, було проведено державну реєстрацію транспортного засобу та видано свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5, номерний знак НОМЕР_2.

Однак, під час зупинки транспортного засобу працівниками поліції встановлено, що автомобіль марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 не значиться в Єдиному державному реєстрі МВС України.

У зв'язку з даними обставинами, 17.10.2017 ОСОБА_3 за місцем свого проживання звернувся із заявою до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру МВС України про автомобіль марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5, видане 04.06.2014 центром ДАІ 1401.

Проте, 15.11.2017 Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області відмовив позивачу у внесенні відомостей до ЄДР МВС України з тих підстав, що згідно довідки Сервісного центру МВС в Донецькій області від 07.11.2017 №31/5-6302 реєстраційні дії щодо транспортного засобу марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 не проводились, бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 значиться УДАІ ГУМВС України у Донецькій області як «загублений в зоні АТО» (а. с. 10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків передбачена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 (в редакції, яка діяла на час придбання позивачем транспортного засобу) (далі - Порядок №1388).

Згідно пункту 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів передбачає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції. Порядок ведення Єдиного державного реєстру Державтоінспекції та надання інформації з нього затверджується МВС.

Пунктом 8 Порядку №1388 передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Одним з документів, який підтверджує правомірність придбання транспортних засобів є довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери.

Аналізуючи вказану норму, суд зазначає, що позивачем у відповідності до приписів Порядку до центру ДАІ 1401 було подано заяву про перереєстрацію транспортного засобу з необхідним пакетом документів, які вимагались на момент вчинення таких дій, та було проведено реєстрацію транспортного засобу, що стверджується оригіналом свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7, згідно якого ОСОБА_3 є власником автомобіля марки Mercedes-Benz, модель E270CDI, 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_6, державний номерний знак НОМЕР_3, яке було оглянуте в судовому засіданні.

Разом з тим, суд не бере до уваги твердження представника відповідача про те, що вищезазначене свідоцтво значиться як «загублені в зоні АТО», оскільки такий правовий режим не визначений чинним законодавством, а згідно висновку №19 комплексного експертного дослідження Волинського НДЕКЦ МВС України від 23.05.2017, знаки маркувального позначення номера кузова «НОМЕР_6» автомобіля «Mercedes-Benz Е270» змінам не піддавались; бланк свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 на автомобіль марки «Mercedes-Benz Е270», 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_6, заповнене на ім'я ОСОБА_3, відповідає аналогічним, які знаходяться в офіційному обігу (а. с. 12-18).

При цьому суд зазначає, що документи, які стали підставою для проведення реєстраційних дій центром ДАІ 1401 міста Донецьк в 2014 році, знаходяться на тимчасово окупованій території, а отже, витребувати їх не можливо.

Наказом МВС України від 30.11.2015 №1532 ліквідовано Департамент Державної автомобільної інспекції МВС України, Центри безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС, управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, втому числі центр ДАІ 1401.

В той же час, постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 889 утворено, як юридичні особи публічного права, територіальні органи з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ за переліком згідно з додатком. Наказом, МВС України від 29.12.2015 № 1646 затверджено «Положення про територіальний сервісний центр МВС», згідно якого Територіальний сервісний центр МВС здійснює в установленому порядку державний облік зареєстрованих транспортних засобів юридичних та фізичних осіб - власників транспортних засобів і формування Єдиного державного реєстру МВС.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем були вчинені належні дії для державної перереєстрації придбаного транспортного засобу, однак центром ДАІ 1401 не було виконано обов'язку щодо внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру Державтоінспекції.

Враховуючи, що станом на день розгляду справи центр ДАІ 1401 ліквідовано, а повноваження щодо формування ЄДР МВС віднесені до Територіального сервісного центру МВС, отже позивач правомірно, за місцем свого проживання, звернувся до Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області із заявою, в якій просив внести відповідні відомості до ЄДР МВС, в зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позов в частині зобов'язання відповідача внести до ЄДР МВС відомості про те, що позивач є власником автомобіля марки «Mercedes-Benz Е270», 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_6, номерний знак НОМЕР_3 підлягає до задоволення.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, позивач не довів протиправність бездіяльності відповідача, оскільки останній, відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_3 від 17.10.2017, діяв в межах своєї компетенції, а Порядком №1388 в редакції, чинній на момент звернення позивача з заявою про внесення відомостей до ЄДР МВС, не передбачено внесення відомостей до ЄДР МВС на підставі заяви власника вже зареєстрованого транспортного засобу, тому в частині задоволення позовних вимог про визнання бездіяльності щодо не внесення до ЄДР МВС відомостей про транспортний засіб марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 протиправною слід відмовити.

Керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС у Волинській області (43023, місто Луцьк, вулиця Гордіюк, будинок 14-б, код ЄДРПОУ 40112254) внести до Єдиного державного реєстру Міністерства внутрішніх справ України відомості про те, що ОСОБА_3 (43024, АДРЕСА_1, податковий номер НОМЕР_4) є власником транспортного засобу марки «Mercedes-Benz E270» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 номерний знак НОМЕР_2 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5, виданого 04.06.2014 центром ДАІ 1401.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.А. Лозовський

Повне судове рішення складено 14.05.2018.