14 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/677/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити пенсію відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку, починаючи з 12.02.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 12.02.2018 звернувся до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою та підтверджуючими документами про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Листом від 23.02.2018 №1272/08-10-15 відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах з тих підстав, що в наданих документах не відображено виїзди в зону відчуження.
Позивач вважає, що відповідач необґрунтовано відмовив йому у призначенні пенсії на пільгових умовах, чим порушив його права та законні інтереси, оскільки він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідними документами, а тому відповідно до статті 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
У зв'язку з чим, просить суд визнати протиправною відмову у призначенні пенсії та зобов'язати Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити пенсію відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку, починаючи з 12.02.2018.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.04.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
08.05.2018 на адресу суду надійшов відзив Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на позовну заяву. В обгрунтування відзиву відповідачем зазначено, що у наданому позивачем військовому квитку та інших документах не зазначено вихідні дані зон відчуження, місце дислокації військових частин та не відображено дні виїзди на об'єкти та населені пункти в зоні відчуження. Також, в наданій Галузевим державним архівом Міністерства оборони України архівній довідці та військовому квитку позивача не співпадають номери військових частин. А тому, з наданих позивачем документів неможливо визначити, чи має він право на призначення вказаного виду пенсії. Оскільки позивачем не подано документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підстав для призначення пенсій немає.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких підстав.
З матеріалів справи, зокрема, копії посвідчення Серії НОМЕР_1 від 14.06.1993, виданого Волинською обласною державною адміністрацією вбачається, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 року, 2 категорії. (а.с.12)
12 лютого 2018 року позивач звернувся до Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про призначення пенсії, відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 р., 2 категорії, із зменшенням пенсійного віку на 10 років. До заяви позивачем додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорії 2, трудова книжка, військовий квиток, довідка військомату та архівні довідки.
За результатами розгляду заяви, відповідач листом від 23.02.2018 №1272/08-10-15 відмовив позивачу у призначенні такої пенсії з тих підстав, що позивачем не подані документи, що відображають виїзди в зону відчуження. (а.с.11)
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду для захисту порушеного права.
Перевіряючи наявність підстав для відмови позивачу у призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, суд виходить з наступного.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень статті 65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення “учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС”.
Відповідно до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 - до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).
У разі неможливості подання довідки №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про періоди роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства оборони.
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС, який необмежується лише довідкою форми №122, а навпаки, такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами. Довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення “Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” або “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 виданим 14.06.1993 Волинською ОДА та перереєстрованим 03.01.2017, яке є безстроковим і діє на всій території України, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до пункту 1 статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Як встановлено судом, позивачем при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 р., 2 категорії, подано посвідчення “Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС”, копію військового квитка серії НОМЕР_2 виданого 17.10.1984, трудову книжку, довідку Іваничівського районного військового комісаріату від 09.11.2016 №2683, архівну довідку Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України та архівну довідку Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №15383 від 12.05.1993, з яких вбачається, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС у період з 10.05.1986 по 20.10.1986 та з 20.10.1986 по 24.11.1986. (а.с.12-17)
Таким чином, позивач подав до Управління Пенсійного фонду всі наявні в нього документи, які в повній мірі підтверджують факт його перебування у відрядженні у зоні відчуження та є підставою для призначення пенсії відповідно до положень статті 55 Закону України “Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву в обґрунтування своїх доводів на архівну довідку Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 04.10.2016 №179/1/10027, в якій зазначено, що «…по архівних документах вузла зв'язку «Станиця» встановлено, що ОСОБА_1 (ініціали не розшифровані) приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період 10.05.1986 по 24.11.1986, дні виїзду в зони (на об'єкти, населені пункти) не відображені. Отримав дозу опромінення не відображено. Місце дислокації військової частини за вказаний період н/п Діброва, з 29.08.1986 - н/п ОСОБА_2 . Книги алфавітного обліку військовослужбовців ВЗ «Станиця» за 1986 рік, журнали обліку доз випромінювання, фінансові документи на виплату добових військовослужбовцям ВЗ «Станиця» на зберігання в архів не надходили. В наказах начальника ВЗ «Станиця» ініціали ОСОБА_1 не розшифровані.», суд вважає безпідставними, оскільки відсутність на даний час таких відомостей не спростовує відомості відображені у довідці Іваничівського районного військового комісаріату від 09.11.2016 №2683, архівній довідці Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України та архівній довідці Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №15383 від 12.05.1993.
Отже, мотиви та доводи, наведені у відзиві відповідача, суд вважає безпідставними, оскільки в ході розгляду справи підтверджено факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що дає йому право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Оскільки позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії 12.02.2018, тому пенсія повинна бути призначена саме з 12.02.2018.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій, при цьому позивачем доведено протилежне, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмову Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та зобов'язання Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із зменшенням пенсійного віку, починаючи з 12.02.2018.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 704, 80 грн., сплачений відповідно до квитанції №17 від 02.04.2018.
Керуючись статтями 243 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, м. Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7) у призначенні пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов'язати Нововолинсько-Іваничівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, м. Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) пенсію, відповідно до ст.55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, із зменшенням пенсійного віку, починаючи з 12.02.2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, м. Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя Ю.Ю. Сорока