Рішення від 07.05.2018 по справі 161/10261/17

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2018 року ЛуцькСправа № 161/10261/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Іванчук М. І.,

за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача Карпука А. С,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

05.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовом до Луцького міського відділу Управління державної міграційної служби у Волинській області про визнання протиправною відмову у реєстрації позивача за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язання здійснити реєстрацію за місцем проживання позивача, а саме: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.10.2017 року дану адміністративну справу передано за підсудністю на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького міського відділу Управління державної міграційної служби у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду на підставі пункту 9 частини першої статті 155 КАС України.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 року ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 07.11.2017 року про залишення позовної заяви без розгляду скасовано, справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Дана адміністративна справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду 01.03.2018 року. Ухвалою суду від 05.03.2018 року вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 року замінено первісного відповідача у даній справі - Луцький міський відділ Управління державної міграційної служби у Волинській області на належного - Виконавчий комітет Луцької міської ради, та відкладено розгляд справи на 15:00 11.04.2018 року.

У заяві від 11.04.2018 року представник позивача змінив позовні вимоги та просив суд визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Виконавчого комітету Луцької міської ради, що полягають у відмові проведення реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , та зобов'язати відповідача утриматись від відмови проведення реєстрації місця проживання. Ухвалою суду від 20.04.2018 року було поновлено процесуальний строк для звернення із зазначеною заявою.

Протокольною ухвалою суду від 20.04.2018 року клопотання представника позивача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ОСОБА_2 , залишено без розгляду.

У зв'язку з неявкою у судове засідання позивача та його представника розгляд справи неодноразово (13.04.2018 року, 20.04.2018 року, 02.05.2018 року) було відкладено.

На обґрунтування позовних вимог до Виконавчого комітету Луцької міської ради позивачем та його представником не надано жодного письмового пояснення.

У судовому засіданні 07.05.2018 року представник позивача надав усні пояснення, посилався на те, що Виконавчим комітетом Луцької міської ради було протиправно відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2 про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , вважає що ОСОБА_2 , звертаючись до відповідача з заявою від 28.04.2017 року надала усі необхідні для реєстрації місця проживання її сина документи. Позивач зазначає, що відповідач, відмовляючи у реєстрації місця проживання, порушив вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали уточнені позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Відповідач - Виконавчий комітет Луцької міської ради у відзиві на позовну заяву та представник відповідача у судовому засіданні 02.05.2018 року позовних вимог не визнали, просили у задоволенні позову відмовити повністю, посилаючись на те, що позивач самостійно не звертався до органу реєстрації із заявою про реєстрацію місця проживання за формами, наведеними у додатках до Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, а тому йому не було відмовлено у проведенні реєстрації місця проживання. Також відповідач зазначає, що при зверненні із заявою від 28.04.2017 року мати позивача - ОСОБА_2 не надала ордер на вселення до гуртожитку ОСОБА_1 , ордер на вселення ОСОБА_2 у відособлене приміщення та згоди власника гуртожитку на вселення позивача. У заяві від 05.05.2018 року представник відповідача просила розгляд справи здійснювати за її відсутності.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

28.04.2017 року ОСОБА_2 звернулась із заявою, адресованою заступнику міського голови, керуючому справами виконкому ОСОБА_3 , у якій зазначила, що проживає в АДРЕСА_2 (гуртожиток) з 1989 року по даний час, має сина - ОСОБА_1 , 1997 року народження, який не зареєстрований; просить приписати її сина за адресою АДРЕСА_2 . До заяви ОСОБА_2 додала ордер та свідоцтво про народження.

11.05.2017 року Виконавчим комітетом Луцької міської ради на звернення ОСОБА_2 від 28.04.2017 року було надіслано лист, у якому відповідач зазначив про неможливість здійснення реєстрації ОСОБА_1 за адресою, вказаною у зверненні, у зв'язку з відсутністю ордера на вселення його до гуртожитку, відсутністю ордера на вселення ОСОБА_2 у відособлене приміщення та згоди власника гуртожитку. Також у листі від 11.05.2017 року зазначено, що ордер, який ОСОБА_2 додала до заяви, видано за спільним рішенням адміністрації, профспілкового комітету та комітету комсомолу Луцького консервного заводу у 1989 році з терміном дії на 30 днів, даний ордер видано на 1 місце в гуртожитку по АДРЕСА_1 , у складі сім'ї зазначено 1 особу - ОСОБА_2 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступне.

Правові відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Згідно з абзацами 7, 11, та 12 статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Реєстр територіальної громади - база даних, призначена для зберігання, обробки, використання визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації для обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації здійснює: формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження: 1) формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Пунктом 3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, передбачено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності, посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник).

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):

письмову заяву;

документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

У разі подання заяви представником особи додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі).

Відповідно до ч. 1 статті 30 Цивільного кодексу України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Частиною 2 ст. 34 цього кодексу встановлено, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Згідно ч. 1 ст. 242 кодексу батьки (усиновлювачі) є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

З паспорту ОСОБА_1 вбачається, що він народжений 02.04.1997 року, а отже, станом на 28.04.2017 року (дата звернення з заявою ОСОБА_2 ) був повнолітнім. Разом з тим до Виконавчого комітету Луцької міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 звернулася його матір - ОСОБА_2 . Однак, жодного документу, згідно якого позивач уповноважив ОСОБА_2 на представництво своїх інтересів в органах реєстрації ні до заяви від 28.04.2017 року, ні до матеріалів позовної заяви ОСОБА_1 не додано.

Згідно з 18 Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків / одного з батьків або законного представника/представників);

право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:

документ, що посвідчує особу представника;

документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).

Як вбачається з матеріалів справи, всупереч наведеному позивач із заявою про реєстрацію встановленої форми та вищенаведеним переліком документів до Виконавчого комітету Луцької міської ради не звертався. Доказів на спростування даної обставини ні позивачем, ні його представником суду не надано.

Також суд звертає увагу на те, що ОСОБА_2 при зверненні до відповідача надала ордер, у якому адресу проживання зазначено АДРЕСА_3 , а у зверненні про реєстрацію місця проживання свого сина вказала адресу АДРЕСА_2 . Разом з тим жодного документу, який би підтверджував право на користування житлом за адресою АДРЕСА_2 ні Виконавчому комітету, ні при розгляді справи судом позивачем і його представником не надано.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що Виконавчий комітет Луцької міської ради, відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_2 від 28.04.2017 року про здійснення реєстрації ОСОБА_4 , діяв відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правил реєстрації місця проживання, відтак позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Керуючись статтями 243 ч. 3, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко

Рішення суду у повному обсязі складено 14 травня 2018 року.