Рішення від 10.05.2018 по справі 638/19333/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

10 травня 2018 р. № 638/19333/17

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Харківська область, місто Харків, пл. Свободи, буд.№5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся 18.12.2017р. до Дзержинського районного суду м.Харкова з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд: - визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку призначеної пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року»; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року» починаючи з 01.01.2016р. без обмеження граничного розмірі і включенням до сум грошового забезпечення: посадового окладу за посадою командир батальйону міліції -2850.00 грн., окладу за спеціальне звання «підполковник поліції» - 2200.00 грн., надбавки за вислугу років-2020.00 грн., премії -95.45 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням у розмірі 1528.08 грн., що входять до розрахунку пенсії; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 «у справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України положення другого речення частини сьомої ст..43, першого речення частини першої ст..54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», - встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 27.02.2018 року справу в порядку ст.ст.20,29,248 КАС України передано в провадження Харківського окружного адміністративного суду.

Справа надійшла до суду 05.04.2018 року та ухвалою від 10.04.2018 року адміністративний позов прийнятий у провадження та призначений до розгляду у спрощеному провадженні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення норм діючого законодавства не проведено перерахунку розміру пенсії, внаслідок підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських, чим порушено його права.

Відповідач надав через канцелярію суду відзив, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв'язку з тим, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.108 року, якою визначено порядок здійснення перерахунку та виплати пенсій; виплати пенсії без обмеження розміру є неможливою внаслідок дії ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668, якої передбачено тимчасове обмеження у період з 01.01.2016 року по 31.01.2016 року максимального розміру пенсії 10740 грн.; крім того відповідач послався на відсутність повноважень включити до сум грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням, оскільки останні не включені до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини. Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, йому призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Харківській області довідку (згідно додатку 2 Порядку № 45) № 100/31495-2003006152 від 19.06.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення позивача за аналогічною посадою складає 7165.45 грн. (що складається з посадового окладу, окладу за спец. звання майор поліції, надбавки за вислугу років, премії). Проте перерахунку пенсії відповідачем здійснено не було, що обумовило звернення до суду

Перевіряючи оскаржувані рішення, дії відповідача на відповідність положенням ч.2.ст.2 КАС України, враховуючи правову позицію, викладену в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 р. по справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії військовим пенсіонерам відбувається відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом Порядок №45), відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007 р. №3-1) або за повідомленням органів проходження публічної служби (органів видачі довідок про розмір грошового забезпечення) або власними письмовими заявою пенсіонера.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію"зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900V-III), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14.

Суд зауважує, що ст.102 Закону України "Про Національну поліцію"передбачено,що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно зі статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Оскільки, Постанова КМУ № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

На момент звернення до суду перерахунок пенсії проведено не було.

Проте, після ухвалення Кабінетом Міністрів України постанови "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, Департаментом пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України листом від 03.03.2018 року за вих. №7111/02-23 було надіслано начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях для використання в роботі лист Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 №2900/05/22-2018 щодо відсутності підстав для використання довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, для проведення перерахунку пенсії.

Зазначеним листом Міністерство внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року.

На підставі нової довідки про грошове забезпечення позивача по справі відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією розрахунку перерахованої пенсії (пенсійна справа 2003006152-МВС), розмір якої складає 3888.50 грн.

Таким чином, порядок проведення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року на момент вирішення справи дотримано, а відтак позовні вимоги в частині визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року задоволенню не підлягають.

Згідно з абз. 2 п. 3 Постанови №103 від 21.02.2018 р. "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі за текстом - Постанова №103) виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Отже, обов'язок здійснення платежів на погашення утворених різниць в пенсії виникає у відповідача з 01.01.2019 р., проте не раніше від виділення коштів на їх фінансування.

Відповідачем по справі не надно суду доказів на підтвердження здійснення нарахування та виплати позивачеві різниці недоотриманої суми пенсії з 01.01.2016 року.

Отже, враховуючи рішення Верховного Суду від 15.02.2018 р. по справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), рішення Європейського суду з прав людини у справах "Кечко проти України" (заява № 63134/00), "Серков проти України" (заява № 39766/05), "Щокін проти України" (заяви № 23759/03 та № 37943/06), які відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" підлягають застосуванню судами як джерела права, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах з 24.02.2018 р. суд приходить до висновку, що в цьому випадку має місце втручання у право особи на мирне володіння майном у розумінні ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, суд, вважає за необхідне обтяжити владний суб'єкт обов'язком провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням вже переданих у власність громадянина коштів як платежів за пенсією у спірний період.

Щодо вимоги здійснення перерахунку пенсії із включенням до сум грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням, то суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

За змістом положень пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року відповідач не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює її нарахування на підставі наданих довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Отже, Головне управління керується показниками грошового забезпечення позивача, які надані ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківський області та не може визначити і врахувати будь-які інші, окрім тих, що були включені до відповідної довідки.

Із долученої до матеріалів справи довідки №100/31495-2003006152 від 24.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, яка видана Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області та подана для перерахунку розміру пенсії, містить показника середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України), суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України

Керуючись ст. ст. 257- 258, 246, 255, 295 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, Харківська область, місто Харків, пл. Свободи, буд.№5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код НОМЕР_1) недоотриману суму пенсії з 01.01.2016 року.

В іншій частині вимог позов задоволенню не підлягає.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.