03 травня 2018 року м. Житомир
справа № 279/1749/17
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
за участю секретаря судового засідання Демчук О.М.,
за участю:
позивач - не з"явився;
представник відповідача - (комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області) - не з"явився;
представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - Рибченка О.О. (за довіреністю від 02.01.2018),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, заяву ОСОБА_2 про заміну первісного відповідача належним відповідачем у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
26 квітня 2018 року на адресу суду від позивача надійшла заява (за вх. №8849/18) в якій просить замінити відповідача по справі - комісію з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області на її правонаступника - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції. Заява обґрунтована тим, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції" від 18.05.2016 №343, ліквідовано Державну пенітенціарну службу, поклавши на Міністерство юстиції України завдання і функції по реалізації державної політики у сфері виконання покарань та пробації, а Міністерство юстиції визначено правонаступником Державної пенітенціарної служби в частині реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про ліквідацію територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції" від 18.05.2016 №348 (далі - Постанова №348) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції - міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації. Відповідно до п.3 Постанови №348 управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області реорганізоване в Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
В судове засідання 03.05.2018 позивач не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 26.04.2018 надіслав до суду заяву за вх.№8848/18 про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача - комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області в судове засідання не з"явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак 20.04.2018 на адресу суду повернувся конверт із відміткою працівника відділення поштового зв"язку про причини невручення поштового відправлення: "Інші причини, ліквідовані".
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судовому засіданні не заперечував проти заміни відповідача.
Заслухавши в судовому засіданні думку представника відповідача, розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про ліквідацію територіальних органів Державної пенітенціарної служби та утворення територіальних органів Міністерства юстиції" від 18 травня 2016 року за №348 (далі - Постанова №348) ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи управління Державної пенітенціарної служби за переліком згідно з додатком 1, згідно з яким ліквідовано Управління Державної пенітенціарної служби в Житомирській області.
Пунктом 2 Постанови №348 визначено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції - міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації за переліком згідно з додатком 2, відповідно до вказаного додатку утворено Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
Згідно з п.3 Постанови №348 територіальні органи управління Державної пенітенціарної служби, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, підпорядковуються Міністерству юстиції до прийняття ним рішення щодо здійснення міжрегіональними управліннями з питань виконання кримінальних покарань та пробації, утвореними відповідно до пункту 2 цієї постанови, повноважень та функцій зазначених територіальних органів управління. територіальні органи управління Державної пенітенціарної служби, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до утворення міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
Міжрегіональні управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, є правонаступниками територіальних органів управління Державної пенітенціарної служби, які ліквідуються, зокрема, Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (м. Київ) - управління Державної пенітенціарної служби в Житомирській області; управління Державної пенітенціарної служби в м. Києві та Київській області; управління Державної пенітенціарної служби в Черкаській області; управління Державної пенітенціарної служби в Чернігівській області.
Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Однак, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 03.05.2018 управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області перебуває у стані припинення з 06.10.2016.
Жодних доказів внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи - управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області станом на 03.05.2018, суду не надано.
З огляду на викладене, суд вважає, що заява позивача про заміну відповідача - комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області на її правонаступника є передчасною, оскільки запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не внесено.
Проте суд зазначає, що поштова кореспонденція яка направляється судом відповідачу - комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області, на адресу: вул. Михайла Грушевського, буд.91, м. Житомир, 10029, повертається без вручення адресату, із зазначенням причини повернення: "Інші причини, ліквідовані".
Відповідно до ч.3 та 4 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
З огляду на викладене, з метою повного, всебічного та об"єктивного з"ясування обставин справи суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви позивача та необхідність залучення, як відповідача по справі - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3 статті 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже, суд приходить до висновку, що для повного, всебічного та об"єктивного з"ясування обставин справи необхідно витребувати докази по справі у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 173 КАС України завданням підготовчого провадження є, зокрема, остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Частиною 4 статті 173 КАС України визначено, що підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Зважаючи на необхідність витребування додаткових доказів по справі та залученням відповідача, суд вважає за можливе продовжити підготовче провадження на 30 днів з власної ініціативи.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у разі залучення співвідповідача.
Керуючись статтями 48, 52, 72, 80, 173, 180, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
ухвалив:
1. Заяву ОСОБА_2 про заміну первісного відповідача належним відповідачем у адміністративній справі за його позовом до комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
2. Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_2 до комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, як відповідача - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (вул. Воздвиженська, буд.2, м.Київ, 04071).
3. Встановити Центральному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом п"ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.
Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
4. Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати суду до наступного судового засідання у справі:
- заяву позивача, на яку було надано відповідь від 10.03.2017 №408/К-11.
5. Продовжити підготовче провадження по справі на 30 днів.
6. Відкласти підготовче засідання в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Житомирській області, Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії на 20 червня 2018 року о 12:00, про що повідомити учасників справи.
7. Копію ухвали направити позивачу та відповідачам.
8. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя А.В. Горовенко
Ухвала складена у повному обсязі 08 травня 2018 року