Ухвала від 10.05.2018 по справі 804/2504/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

10 травня 2018 р. Справа №804/2504/18

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Рябчук О.С. розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову до відповідача-1: Верховної Ради України, відповідача-2: Кабінету міністрів України, відповідача-3: Міністерства освіти і науки України, відповідача-4: Міністерства фінансів України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до відповідача-1: Верховної Ради України, відповідача-2: Кабінету Міністрів України, відповідача-3: Міністерства освіти і науки України, відповідача-4: Міністерства фінансів України з вимогами про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Адміністративний позов зареєстровано в суді та присвоєно номер адміністративної справи №804/2504/18.

Разом із адміністративним позовом позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року адміністративний позов було залишено без руху, судом запропоновано позивачу надати до суду докази на підтвердження усунення недоліків адміністративного позову, а саме:

-надати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору за подачу позовної заяви в розмірі 2819,20грн.

На виконання вимог ухвали суду, позивачем 07 травня 2018 року надано заяву про звільнення від сплати судового збору.

В обгрунтування заявленого клопотання позивачем зазначено, що він є малозабезпеченою особою та отримує в місяць дохід у розмірі 2300 грн. та не має змоги сплатити судовий збір.

На підтвердження зазначених відомостей позивачем надано довідку від органу Пенсійного фонду України про розмір фактично нарахованої та отриманої пенсії.

Дослідивши матеріали клопотання, враховуючи матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Частиною 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161 цього Кодексу.

Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлений процесуальний порядок звернення до суду та вичерпний перелік вимог до позовної заяви.

За правилами ч.3 ст.161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Порядок обчислення та справляння судового збору визначений Законом України «Про судовий збір».

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №1774-VIII від 06.12.2016 р. (який набрав чинності з 01.01.2017 р.), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» №2246-19 від 07.12.2017 р. визначено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року встановлено на рівні 1762 гривень.

За подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 704,80 грн.

Відповідно ч.ч. 1-2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з ч.1 ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Такі положення Кодексу адміністративного судочинства України кореспондуються з положенням ч. 1 ст. 8 Закону України Закон України «Про судовий збір».

Так, згідно з чч.1,2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Враховуючи викладені норми, а також доводи позивача в обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд вважає за необхідне задовольнити його та звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 132, 133, 194 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 2, 3, 6, 8 Закону України «Про судовий збір», суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору- задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову до відповідача-1: Верховної Ради України, відповідача-2: Кабінету міністрів України, відповідача-3: Міністерства освіти і науки України, відповідача-4: Міністерства фінансів України.

Ухвала не може бути оскаржена окремо, але заперечення проти неї можуть бути включені до скарги на судове рішення, ухвалене за результатами розгляду даної справи.

Суддя (підпис) О.С. Рябчук

З оригіналом згідно

О.С.Рябчук

Суддя