Рішення від 11.04.2018 по справі 804/7377/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)

11 квітня 2018 року Справа № 804/7377/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Жукової Є.О.

при секретарі - Воробйовій П.В.

за участі:

представників позивача Кульбаки С.О.; Пені С.С.

представників відповідача Вільямовського Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі", в якому просила: тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється виробнича діяльність цеху з будування та ремонту човнів без проектної документації з розділом ОВНС, погодженої відповідно до вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (юридична адреса: вул. Комбрига Петрова, б.2, кв.22, м.Дніпро, 49040) до усунення порушень; тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, пов'язаної із утворенням та поводженням з відходами з порушенням вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (юридична адреса: вул. Комбрига Петрова, б.2, кв.22, м.Дніпро, 49040) до усунення порушень.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.12.2017 р. у справі № 804/7377/17 провадження, після залишення ухвалою суду від 20.11.2017 р. даної позовної заяви без руху, було відкрито та справа призначена до розгляду у порядку підготовчого провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 20.10.2017 р. по 26.10.2017 р., на підставі наказу Державної екологічної інспекції Дніпропетровської області від 10.10.2017 р. №974-П та направлення на перевірку від 11.10.2017 р. №4-7261-9-3 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Колібрі» (юридична адреса: вул. Комбрига Петрова, б.2, кв.22, м.Дніпро, 49040).

За результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «Колібрі» проведеної в період з 20.10.2017 р. по 26.10.2017 р.

В тексті акта перевірки було зазначено, що невиконаними залишились п.п.1, 13, 14 припису від 14.05.2014 р. №4-4504-12-3, що є порушенням ст.202 «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

На підставі зазначеного вище, позивач вважає за необхідне тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, під час якого здійснюється виробнича діяльність цеху з будування та ремонту човнів без проектної документації з розділом ОВНС, погодженої відповідно до вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (юридична адреса: вул. Комбрига Петрова, б.2, кв.22, м.Дніпро, 49040) до усунення порушень, та тимчасово зупинити виробництво (виготовлення) реалізацію продукції, виконання робіт, надання послуг, пов'язаної із утворенням та поводженням з відходами з порушенням вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (юридична адреса: вул. Комбрига Петрова, б.2, кв.22, м.Дніпро, 49040) до усунення порушень.

В судове засідання, призначене на 11.04.2018 р. з'явились всі сторони справи у справі.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали заявлений адміністративний позов і просили його задовольнити, посилаючись на обставини, зазначені у позові.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти пред'явлених позовних вимог, та просив суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на відзив від 07.02.2018 р., в якому зазначив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Колібрі» не відноситься до об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля, в підтвердження чого надано дозвіл №1210138100-498 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 12.05.2015 р., виданий Департаментом екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації за результатами розгляду документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел підприємства розробленими ТОВ «НТЦ Екотрейд», в резюме яких на сторінці №57 зазначено: «Перевищення встановлених нормативів граничнодоступних викидів, нормативів екологічної безпеки та гігієнічних нормативів немає».

У відзиві відповідач зазначив, що в підтвердження зазначеного, та у якості додатків, останній надає: копію листа від Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації адресований ТОВ «Колібрі» щодо інвентаризації джерел утворення відходів від 30.12.2014 р.; копію листа від Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації адресований ТОВ «Колібрі» щодо видачі дозволу від 30.05.2015 р., копію висновку/документа, у якому обґрунтовуються обсяги викидів для отримання повітря стаціонарними джерелами для ТОВ «Колібрі»; копію звіту про виробництво та реалізацію промислової продукції за 2017р.; копію договору за №9/119 від 01.12.2016 р. на надання комплексних послуг по збиранню, зберіганню для подальшого оброблення, знешкодження безпечних та небезпечних відходів; копію листа про надання інформації ТОВ «Утіліс Іннотех» керівникам підприємств про наявність ліцензії на певний вид діяльності.

При цьому, відповідач зазначає, що на момент перевірки підприємством було надано договір про надання послуг щодо поводження з відходами від 03.01.2017 р. №А-076, укладений між ТОВ «Колібі» та ТОВ «Утіліс Іннотех» щодо збирання, перевезення, зберігання відходів для подальшої їх утилізації, знешкодження, знищення або захоронення відходів згідно номенклатури в додатку (дерев'яні та тирсово-стружкові відходи, відходи полімерних матеріалів, відпрацьовані ртутвмісні лампи, обріз тканини ПВХ, тара металева використана).

З урахуванням зазначеного вище, відповідач просить суд у задоволенні пред'явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.

При цьому, суд зазначає, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2018 р. у справі №804/7377/17 клопотання повноважного представника позивача - Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про зупинення провадження у справі №804/7377/17 було задоволено. Провадження в адміністративній справі №804/7377/17 за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про зупинення провадження у справі №804/7377/17 за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" про застосування заходів реагування - зупинено до 11 квітня 2018 року до 13:00.

Так, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.04.2018 р. у справі №804/7377/17 було поновлено провадження в адміністративній справі №804/7377/17 за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" про застосування заходів реагування.

В судовому засіданні судом було поставлено на розгляд питання щодо можливості переходу до розгляду справи по суті за доказами, які наявні у матеріалах справи.

Повноважні представники як позивача так і відповідача не заперечували щодо переходу до розгляду справи по суті.

Таким чином, враховуючи зазначене вище, суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду зазначеної справи по суті, застосувавши принцип процесуальної економії та у відповідності до ст.ст.192 - 211, 217, 224 - 228 КАС України безпосередньо 11.04.2018 року.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку про те, що дана позовна заява задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області Пенею Світланою Сергіївною, стажером ОСОБА_4, на підставі наказу від 10.10.2017 р. №974-П та направлення на перевірку від 11.10.2017 р. №4-7261-9-3, у період з 20.10.2017 р. по 26.10.2017 р., було проведено позапланову перевірку щодо стану виконання припису від 14.05.2014 р. №4-4504-12-3 за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 26.10.2017 р.

Під час проведення перевірки посадовими особами Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області встановлено невиконання п.п.1, 13, 14 припису від 14.05.2014 р. №4-4504-12-3, що є порушенням ст.202 «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.8, 11 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Так, відповідно до п.1 припису від 14.05.2014 р. №4-4504-12-3 ТОВ «Колібрі» було приписано дотримуватись вимог природоохоронного законодавства України при здійсненні діяльності підприємства зі зазначенням постійного терміну виконання, що обґрунтовується ст.ст.3, 51 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища».

Відповідно до п. 13 зазначеного припису від 14.05.2014 р. №4-4504-12-3 ТОВ «Колібрі» було приписано провести ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки за адресою: вул. Матлохова, 4, м. Дніпропетровська та погодити в установленому порядку згідно чинного законодавства України договір обов'язкового страхування щодо цивільної відповідальності суб'єкта господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру із зазначенням виконання до 31.07.2014 р., що обґрунтовується ст.49 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища».

Відповідно до п.14 припису від 14.05.2014 р. №4-4504-12-3 ТОВ «Колібрі» було приписано розробити та узгодити згідно чинного законодавства плати ліквідації та локалізації аварійних ситуацій із зазначенням виконання до 31.07.2014 р., відповідно до ст.66 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища».

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної в період з 20 жовтня 2017 р. по 26 жовтня 2017 р. на ТОВ «Колібрі», було винесено припис від 31.10.2017 р. №4-7743-9-3.

Відповідно до змісту припису ТОВ «Колібрі» було приписано наступне: до 01.03.2018 р. розробити та погодити в установленому порядку проектну документацію з розділом ОВНС на влаштування цеху з будування прогулянкових та спортивних човнів, що обґрунтовується ст.ст.7, 32 ЗУ «Про екологічну експертизу»; ст.ст. 26, 27 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; до 01.12.2017 р. організовувати ведення первинного обліку у сфері охорони атмосферного повітря, що обґрунтовується ст.ст.10, 29 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»; до 01.12.2017 р. запровадити здійснення виробничого контролю за викидами в атмосферне повітря, що обґрунтовується ст.ст.10, 29 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»; до 01.03.2018 р. забезпечити здійснення розрахунку податкового зобов'язання з екологічного податку, що обґрунтовується ст.ст.10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря»; ст.24 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; до 01.12.2017 р. організовувати ведення первинного обліку у сфері охорони водних ресурсів, що обґрунтовується ст.ст.24 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»; ст.44 Водного кодексу України; до 01.04.2018 р. розробити інвентаризацію відходів відповідно до фактичного стану з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства, що обґрунтовується ст.ст.17, 26 ЗУ «Про відходи»; до 01.04.2018 р. визначити склад і властивості всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини, що обґрунтовується ст.17 ЗУ «Про відходи»; до 01.04.2018 р. розробити та погодити згідно вимог законодавства нормативи граничних показників утворення всіх видів відходів у технологічних процесах та нормативи питомих показників утворення всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства, що обґрунтовується ст.ст.7 ЗУ «Про відходи»; до 01.04.2018 р. розробити технічні паспорти відходів (ТПВ) на всі види відходів, що утворюються при діяльності підприємства та погодити згідно вимог законодавства, що обґрунтовується ст.ст.26 ЗУ «Про відходи», постанови КМУ від 01.11.99 №2034; до 01.04.2018 р. забезпечити здійснення моніторингу місць утворення і зберігання відходів, що обґрунтовується ст.29 ЗУ «Про відходи»; до 01.02.2018 р. статистичну звітність у сфері поводження з відходами складати в повному обсязі, що обґрунтовується ст.24 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.17 ЗУ «Про відходи»; до 01.12. 2017 р. забезпечити здійснення первинного обліку кількості відходів, що утворюються на підприємстві за формою 1-ВТ, що обґрунтовується ст.17 ЗУ «Про відходи»; до 01.12.2017 р. укласти договори щодо утилізації відходів реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів у відповідності до вимог законодавства, що обґрунтовується ст.ст.17, 31, 33, 34 ЗУ «Про відходи»; до 01.03.2018 р. провести ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки, що обґрунтовується ст.9 ЗУ «Про об'єкти підвищеної небезпеки»; до 01.03.2018 р. розробити та узгодити згідно чинного законодавства плани ліквідації та локалізації аварійних ситуацій, що обґрунтовується ст.66 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища».

Правовідносини сторін, що регулюють правові і організаційні основи, та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря, правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням,

знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України, правові, економічні, соціальні та організаційні основи діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, і спрямований на захист життя і здоров'я людей та довкілля від шкідливого впливу аварій на цих об'єктах шляхом запобігання їх виникненню, обмеження (локалізації) розвитку і ліквідації наслідків регулюються нормами Конституції України, Закону України «Про екологічну експертизу», Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про відходи», Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» тощо.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. При цьому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен бути утворений в порядку, визначеному Конституцією та законами України, та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.

"У межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених відповідним законом.

"У спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дій, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, відповідно до ст.86 КАС України, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини «Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд приходить до висновку про можливість винесення законного і об'єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.

При цьому, суд зауважує, що п.1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. ст.8, 9 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом частин 4 ст. 9 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд прийшов до висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст.7 ЗУ «Про екологічну експертизу», об'єктами екологічної експертизи є проекти законодавчих та інших нормативно-правових актів, документація по впровадженню нової техніки, технологій, матеріалів, речовин, продукції, генетично модифікованих організмів, реалізація яких може призвести до порушення екологічних нормативів, негативного впливу на стан навколишнього природного середовища.

Екологічній експертизі можуть підлягати екологічні ситуації, що склалися в окремих населених пунктах і регіонах, а також діючі об'єкти та комплекси, що мають значний негативний вплив на стан навколишнього природного середовища.

Військові, оборонні та інші об'єкти, інформація про які становить державну таємницю, підлягають екологічній експертизі відповідно до цього Закону та інших спеціальних законодавчих актів України.

Відповідно до ст.32 ЗУ «Про екологічну експертизу», замовники екологічної експертизи зобов'язані:1) подавати на екологічну експертизу необхідні матеріали на

об'єкти екологічної експертизи і висновки щодо попередньої оцінки їх впливу на навколишнє природне середовище; 2) сприяти суб'єктам екологічної експертизи в об'єктивному і комплексному розгляді об'єктів екологічної експертизи та їх науково обґрунтованій оцінці; 3) надавати суб'єктам екологічної експертизи необхідні додаткові відомості та матеріали; 4) своєчасно вносити до документації на об'єкти екологічної експертизи необхідні корективи і зміни, що не потребують конструктивних досліджень і розрахунків, оплачувати виконані еколого-експертні роботи згідно з договорами;5) виконувати вимоги висновків екологічної експертизи; 6) вирішувати інші питання відповідно до законодавства України.

Відповідно до ст.26 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», в Україні здійснюються державна, громадська та інші види екологічної експертизи. Порядок проведення екологічної експертизи визначається законодавством України.

Відповідно до ст.27 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», Екологічній експертизі підлягають: а) проекти схем розвитку і розміщення продуктивних сил, розвитку галузей економіки, генеральних планів населених пунктів, схем районної планіровки; в) проекти інструктивно-методичних і нормативно-технічних актів та документів, які регламентують господарську діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище; г) документація по створенню нової техніки, технології, матеріалів і речовин, у тому числі та, що закуповується за кордоном; д) матеріали, речовини, продукція, господарські рішення, системи й об'єкти, впровадження або реалізація яких може призвести до порушення норм екологічної безпеки та негативного впливу на навколишнє природне середовище; е) документація щодо генетично модифікованих організмів, що призначаються для використання у відкритій системі. Екологічній експертизі можуть підлягати екологічно небезпечні діючі об'єкти та комплекси, в тому числі військового та оборонного призначення.

Відповідно до ст.51 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», Екологічні вимоги до розміщення, проектування, будівництва, реконструкції, введення в дію та експлуатації підприємств, споруд та інших об'єктів.

При проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.

Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.

Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).

Відповідно до ст.10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного

повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих

речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення грунтів, вод та інших природних об'єктів.

Відповідно до ст.24 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря», з метою забезпечення оптимальних умов життєдіяльності людини в районах житлової забудови, масового відпочинку і оздоровлення населення при визначенні місць розміщення нових, реконструкції діючих підприємств та інших об'єктів, які впливають або можуть впливати на стан атмосферного повітря, встановлюються санітарно-захисні зони.

Якщо внаслідок порушення встановлених меж та режиму санітарно-захисних зон виникає необхідність у відселенні жителів, виведенні з цих зон об'єктів соціального призначення або здійсненні інших заходів, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування повинні вирішувати питання про фінансування необхідних робіт і заходів та строки їх реалізації.

Відповідно до ст.29 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря», виробничий контроль за охороною атмосферного повітря здійснюється підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності в процесі їх

господарської та іншої діяльності, якщо вона справляє шкідливий

вплив на стан атмосферного повітря.

Відповідно до ст.44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані: 1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; 2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; 3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; 4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; 5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; 6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; 7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; 8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод; 9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу; 10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію; 11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства; 12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень; 13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством; 14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.

Відповідно до ст.66 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», при проектуванні й експлуатації господарських та інших об'єктів, діяльність яких може шкідливо впливати на навколишнє природне середовище, розробляються і здійснюються заходи щодо запобігання аваріям, а також ліквідації їх шкідливих екологічних наслідків.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з промислової безпеки, і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії, спільно з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, систематично проводять перевірки стану екологічно небезпечних об'єктів та виконання відповідних заходів і вимог щодо їх безпечної експлуатації.

Перелік екологічно небезпечних об'єктів визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

У разі аварії, що спричинила забруднення навколишнього природного середовища, підприємства, установи, організації зобов'язані негайно приступити до ліквідації її наслідків. Одночасно посадові особи або власники підприємств, керівники установ і організацій зобов'язані повідомляти про аварію і заходи, вжиті для ліквідації її наслідків, виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, центральному органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, відповідній обласній, Київській, Севастопольській міській державній адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та населенню.

Відповідно до ст.17 ЗУ «Про відходи», Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; б) забезпечувати приймання та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари, в яких знаходилася продукція цих підприємств, установ та організацій - суб'єктів господарської діяльності, або укладати угоди з відповідними організаціями на їх збирання та утилізацію;в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь небезпечності відходів для навколишнього природного середовища та здоров'я людини відповідно до нормативно-правових актів, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та

епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються,обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; д) забезпечувати повне збирання, належне зберігання та

недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в

Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам

екологічної безпеки; е) брати участь у будівництві об'єктів поводження з відходами; є) здійснювати організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам,

установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, а також забезпечувати за власний рахунок екологічно обгрунтоване видалення тих відходів, що не підлягають

утилізації; ж) не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; і) своєчасно в установленому порядку сплачувати екологічний податок, що справляється за розміщення відходів; ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи; й) призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами; к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами; л) відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України; м) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами; н) мати ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами і/або дозвіл на транскордонне перевезення небезпечних відходів; о) мати погоджений із уповноваженими органами виконавчої влади план дій на випадок виникнення надзвичайної ситуації, пов'язаної з поводженням з небезпечними відходами; п) передбачати при укладанні угод на поставку в Україну товарної продукції утилізацію чи вивезення з України використаних пакувальних матеріалів і тари; р) здійснювати планування нового будівництва або реконструкції об'єкта поводження з відходами з дотриманням вимог законодавства про містобудування; с) мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких Пзув перевищує 1000;т) виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких Пзув від 50 до 1000, зобов'язані щороку подавати декларацію про відходи за формою та у порядку, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Суб'єкти господарювання, які в установленому порядку визначені виконавцями послуг на вивезення побутових відходів на певній території, здійснюють їх роздільне збирання.

Суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт створення відходів.

Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про відходи», державному обліку та паспортизації підлягають в обов'язковому порядку всі відходи, що утворюються на території України і на які

поширюється дія цього Закону. Державний облік та паспортизація відходів здійснюються у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Система і форми звітності, порядок надання і використання відповідної інформації про відходи, а також порядок перегляду їх номенклатури розробляються на основі державного класифікатора

відходів і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері статистики, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища та інших заінтересованих центральних

органів виконавчої влади.

Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про відходи», з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони

навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів.

Моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів є складовою єдиної системи державного моніторингу навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст.31 ЗУ «Про відходи», з метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та стимулювання впровадження маловідходних технологій Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні і місцеві органи виконавчої влади в межах своєї компетенції здійснюють: а) розроблення та впровадження науково обгрунтованих нормативів утворення відходів на одиницю продукції (сировини та

енергії), виконання робіт і надання послуг, що регламентують їх кількісний та якісний склад, відповідно до передових технологічних досягнень; б) періодичний перегляд встановлених нормативів утворення відходів, спрямований на зменшення їх обсягів, з урахуванням передового вітчизняного і зарубіжного досвіду та економічних можливостей; г) розроблення та впровадження системи поводження з пакувальними матеріалами і тарою; системи збирання, видалення, знешкодження та утилізації відпрацьованих мастил (олив); системи збирання, заготівлі та утилізації зношених шин, резинотехнічних виробів та відходів резинотехнічного виробництва; системи заготівлі та утилізації непридатних до використання транспортних засобів; системи збирання та утилізації електричного та електронного обладнання; системи збирання, видалення, знешкодження, утилізації відходів, що утворюються у процесі медичного обслуговування, ветеринарної практики, пов'язаних з ними дослідних робіт; д) розроблення загальних вимог щодо поводження з побутовими відходами; е) розроблення системи інформаційного, науково-методичного забезпечення виробників відходів відомостями про технологічні та інші можливості зменшення обсягів утворення та утилізації відходів.

Відповідно до ст.33 ЗУ «Про відходи», зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні

характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон

санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з

дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Відповідно до ст.34 ЗУ «Про відходи», усі небезпечні відходи за ступенем їх шкідливого впливу на навколишнє природне середовище та на життя і здоров'я людини поділяються на чотири класи і підлягають обліку.

Відповідний клас відходів визначається виробником відходів відповідно до нормативно-правових актів, що затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Суб'єкт господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об'єкт поводження з небезпечними відходами, зобов'язаний: забезпечити запобігання забрудненню ними навколишнього природного середовища, а у разі виникнення такого забруднення - ліквідувати забруднення та його наслідки для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; вживати заходів, направлених на запобігання аваріям,

обмеження і ліквідацію їх наслідків та захист людей і навколишнього природного середовища від їх впливу; повідомляти про аварію, що сталася на зазначеному об'єкті, і

про заходи, вжиті для ліквідації її наслідків, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та населення; забезпечувати експлуатацію зазначених об'єктів і перевезення

небезпечних відходів з додержанням вимог природоохоронного законодавства; мати ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (не підлягає ліцензуванню зберігання (накопичення) суб'єктом господарювання утворених ним небезпечних відходів, якщо протягом року з дня утворення небезпечні відходи передаються суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами); ідентифікувати об'єкти поводження з небезпечними відходами відповідно до Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" мати план локалізації та ліквідації аварії на об'єкті; мати декларацію безпеки; надавати інформацію про такі об'єкти відповідно до Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки".

У разі порушення суб'єктом господарської діяльності ліцензійних умов поводження з небезпечними відходами ліцензія анулюється у встановленому законом порядку.

До поводження з небезпечними відходами допускаються особи, які мають професійну підготовку, підтверджену свідоцтвом (сертифікатом) на право роботи з небезпечними речовинами, та не мають медичних протипоказань. Допуск працівників до роботи забезпечується відповідною посадовою особою підприємства, установи, організації.

Перевезення небезпечних відходів дозволяється лише за наявності їх паспорта та ліцензії на поводження з ними і в порядку, визначеному законодавством про перевезення небезпечних вантажів.

Перевезення небезпечних відходів здійснюється за умови обов'язкового страхування цивільної відповідальності перевізника за збитки, які можуть бути завдані ним під час перевезення, відповідно до закону.

Розміщення небезпечних відходів дозволяється лише у спеціально обладнаних місцях та здійснюється відповідно до ліцензійних умов щодо поводження з небезпечними відходами.

Провадження інших видів діяльності, не пов'язаної з поводженням з небезпечними відходами, на території, відведеній для їх розміщення, забороняється. Підприємства, установи та організації - суб'єкти господарської діяльності, на території яких зберігаються небезпечні відходи, відносяться відповідно до закону до об'єктів підвищеної небезпеки.

Відповідальність суб'єкта господарської діяльності, у власності або у користуванні якого є хоча б один об'єкт поводження з небезпечними відходами, за шкоду, яка може бути заподіяна аваріями на таких об'єктах життю, здоров'ю, майну фізичних та/або

юридичних осіб, підлягає обов'язковому страхуванню відповідно до закону.

Відповідно до ст.9 ЗУ «Про об'єкти підвищеної небезпеки», суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.

Нормативи порогової маси небезпечних речовин встановлюються

Кабінетом Міністрів України.

Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються Кабінетом Міністрів України.

На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об'єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку.

Як встановлено в судовому засіданні, та підтверджено матеріалами справи, відповідачем у якості належних та допустимих доказів, в розумінні ст.ст.73, 74 КАС України було надано копії документів, в підтвердження виконання пунктів 1-15 сформованого відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «КОЛІБРІ» припису від 31.10.2017 р.№4-7743-9-3, а саме: дозвіл №1210138100-498 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 12.05.2015 р.; лист Департаменту екології та природних ресурсів від 30.05.2015 р. щодо видачі дозволу; договір №9/119 від 01.12.2016 р. на надання комплексних послуг по збиранню, зберіганню для подальшого оброблення, знешкодження безпечних та небезпечних відходів; протокол погодження договірної ціни на надання послуг із зберігання та зберігання для оброблення, знешкодження відходів за договором №9/119 від 01.12.2016 р.; звіт про виробництво та реалізацію промислової продукції за 2017 р.; договір №1 від 02.06.2014 р.; додаткова угода до договору №1 від 1.01.2018 р.; журнал ПОД-1; лист від 06.04.2018 р. за вих.№77 про ведення первинного обліку у сфері охорони атмосферного повітря з заведенням журналу ПОД-1; декларація екологічного податку за I квартал 2018 р., що підтверджується копією квитанції №1, 2; розрахунок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, до податкової декларації екологічного податку за I квартал 2018 р., що підтверджується копією квитанції №1, 2; журнали контролю цільності тари та упакування відходів, паспорт місць зберігання відходів; журнали обліку водопостачання (водовідведення) водовимірювальними приладами та обладнанням; договір №15/03 з проведення процедури ідентифікації об'єкту підвищеної небезпеки; договір №512028 від 27.02.2018 р. на створення (передачу) науково-дослідної продукції; специфікацію на запит та технічне завдання щодо проведення санітарно-хімічних досліджень відходів підприємства згідно «Кошторису» ДЗ «ДМА МОЗ України» на проведення санітарно-хімічних та токсиколого-гігієнічних досліджень промислових відходів, ґрунтів, вод» до договору №512028 від 27.02.2018 р.; протокол домовленості про ціну на науково-технічну продукцію по договору №512028 від 27.02.2018 р.; технічне завдання на виконання роботи «Токсиколого-гігієнічні дослідження промислових відходів з визначенням класу токсичності» до договору №512028 від 27.02.2018 р.; договір №А-076 від 03.01.2017 р. про надання послуг щодо поводження з відходами; договір №21 від 01.03.2018 р. про надання послуг утилізації; договір поставки №20 від 28.02.2018 р.; специфікація до договору поставки №20 від 28.02.2018 р.; акт про походження брухту кольорових чорних металів; акт приймання брухту та відходів кольорових металів №00БУ-000251.

Зазначені докази прямо свідчать про усунення з боку ТОВ «Колібрі» порушень, наведених в приписі від 31.10.2017 р. №4-7743-9-3, щодо яких вжито необхідні заходи для їх усунення, а отже, зазначені порушення, не можуть бути прийняті до уваги судом у якості підстав для задоволення заявленої позовної заяви.

Отже, суд не може погодитись з доводами позивача відносно того, що встановлені останнім під час проведення перевірки ТОВ «Колібрі» порушення вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами на небезпечними хімічними речовинами є такими, що забороняються законом та мають наслідком тимчасове зупинення виробництва (виготовлення) реалізації продукції, виконанню робіт, наданню послуг, під час якого здійснюється виробнича діяльність цеху з будування та ремонту човнів без проектної документації з розділом ОВНС, погодженої відповідно до вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (юридична адреса: вул. Комбрига Петрова, б.2, кв.22, м.Дніпро, 49040), та тимчасовому зупиненню виробництва (виготовлення) реалізації продукції, виконанню робіт, наданню послуг, пов'язаних із утворенням та поводженням з відходами з порушенням вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі» (юридична адреса: вул. Комбрига Петрова, б.2, кв.22, м.Дніпро, 49040).

Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення позовної заяви, з якою Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Товариства з обмеженою відповідальністю «Колібрі», оскільки керівництвом відповідача було усунуто порушення, визначені приписом від 31.10.2017 р. №4-7743-9-3, що підтверджується відповідними документами, копії яких містяться в матеріалах справи.

Вирішуючи питання про сплату судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, у зв'язку з відмовою у задоволенні позовної заяви Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" про застосування заходів реагування, суд не вбачає правових підставі і для присудження всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат у розмірі 1 600 грн.

Керуючись ст.ст.242-244, 246, 250, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колібрі" про застосування заходів реагування - відмовити у повному обсязі.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 20 квітня 2018 р.

Суддя Є.О. Жукова