11 травня 2018 рокум. Ужгород№ 807/2160/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий - суддя Рейті С.І., судді: Гаврилко С.Є., Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - Павловій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, Міністерства юстиції України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Іршавська районна спілка споживчих товариств, Закарпатська обласна спілка споживчих товариств про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, Міністерства юстиції України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Іршавська районна спілка споживчих товариств, Закарпатська обласна спілка споживчих товариств , яким просить визнати незаконним та скасувати висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України від 10.11.2016 року за результатами розгляду скарги Закарпатської обласної спілки споживчих товариств від 21.10.2016 року; визнати незаконним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 10.11.2016 року за № 3203/5 "Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань"; скасувати проведені Міністерством юстиції України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційні дії від 06.11.2015 року за № 13131070021000029, 20.11.2015 року за № 13131070023000029 та 12.10.2016 року № 13131070026000029.
10.08.2017 року позивачем до суду подано клопотання про відкликання позовної заяви та залишення позову без розгляду.
Розглянувши вищевказане клопотання, суд дійшов висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
15.12.2017 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України в новій редакції (далі - КАС України), визначеній Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" № 2147-VIII від 03.10.2017 року.
Згідно п.10 ч.1 Розділу VII Перехідних положень, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України зазначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно з ч. 3 ст. 9 КАС України зазначено, що кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Положення наведених норм, відповідно до принципу диспозитивності, передбачають право позивача на порушення провадження в суді та право розпорядження своїми вимогами на свій розсуд. Отже, підстав для відмови у задоволенні цього клопотання про відкликання позовної заяви законодавством не передбачені, оскільки це є безумовним правом особи, яка звернулась до суду з адміністративним позовом.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що дії позивача не суперечать вимогам закону, не порушують будь-чиї права та обов'язки.
Відповідно до п. 5 ч. 1, ч.ч. 2, 5 ст. 240 КFC України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду. Заява про залишення позову без розгляду може бути подана лише до початку розгляду справи по суті.
Розглянувши подане клопотання, дослідивши необхідні для вирішення заявленого клопотання наявні в матеріалах справи доказів, суд дійшов висновку, що дане клопотання відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає задоволенню.
Керуючись п.5 ч.1 ст.240, ст.243, ст.248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Задовольнити клопотання позивача ОСОБА_2 щодо відкликання адміністративного позову та залишення позовної заяви без розгляду.
2. Залишити без розгляду адміністративний позов ОСОБА_2 до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, Міністерства юстиції України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Іршавська районна спілка споживчих товариств, Закарпатська обласна спілка споживчих товариств про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
3. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк, встановлений ст. 295 КАС України.
Судді С.І. Рейті
С.Є. Гаврилко
М.М. Луцович