06 березня 2018 року Справа № 808/379/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікова Н.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення від № 44 від 28.07.2017р., визначене у листі від 03.01.2018р. №541/Л-4 Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ПІН НОМЕР_1 , у призначенні пенсії за віком, зі зменшенням пенсійного віку як ліквідатору аварії на ЧАЕС,
-зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ПІН НОМЕР_1 , пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на підставі ч. 1 ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з дня звернення, тобто з 24 квітня 2017року та здійснити її виплату.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що на його звернення до відповідача про призначення йому пенсій за віком, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та на звернення щодо призначення пенсії за віком за зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС - відповідач відмовив, оскільки довідки які отримані УПФУ з Галузевого державного архіву МО України 19.05.2017 з архіву МО РФ 18.08.2017 та 27.09.2017 не підтверджують факт прийняття безпосередньої участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та не відповідають за формою затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122. Такі дії відповідача вважає протиправними, просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 05 лютого 2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження.
27.02.2018.2018 (вх. №6538) на адресу суду надійшов відзив відповідача на адміністративний позов, яким просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування відзиву послався на те, що оскільки серед наданих позивачем документів разом із заявою про призначення пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, була надана довідка військової частини 52688 від 13.07.1993 яка містить інформацію по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі військової частини №19772. У зв'язку з чим відповідачем направлено запит до архівних установ Міністерства оборони України та Російської Федерації з проханням надати необхідну інформацію. Із отриманих довідок з архіву Міністерства оборони Російської Федерації підтверджено лише вибуття позивача на об'єкти виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, однак не підтверджують прийняття участі в ліквідації наслідків аварії. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .
24.04.2017р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про призначення пенсії за віком, як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зі зменшенням пенсійного віку.
Рішенням Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №44 від 28.07.2017 року відмовлено у призначенні пенсії через відсутність довідки за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122.
20.12.2017 ОСОБА_1 , звернувся знову до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою щодо призначення пенсії за віком: зі зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, з наданням відповідних документів.
За результатами розгляду заяви отримав Рішення № 44 від 28.07.2017 та Листа від 03.01.2018 №541/Л-4, згідно з яким прийнято рішення про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС, оскільки довідки, які отримані УПФУ з Галузевого державного архіву МО України 19.05.2017р., з Архіву МО РФ 18.08.2017р. та 27.09.2017р. не підтверджують факт прийняття безпосередньої участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та не відповідають за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. № 122.
Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними у зв'язку з чим звернувся до суду із цим позовом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Так, у військовому квітку (стор. 24) зазначено, що ОСОБА_1 з жовтня І986р. по 22.03.1987р. прийняв участь в роботах по ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС. Получив дозу зовнішнього іонізуючого опромінювання 6.02 (шість десятих дві сотих БЕР).
У довідці-листі Військовий частини 52688 від 13.07.1993р. №566/8/3210 зазначено, що по архівним матеріалам в/ч 19772 сержант ОСОБА_1 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ті кілометровій зоні цій станції:
1986рік - жовтень: зона 1 - 15 днів (17-31); листопад: зона 1 - 15 днів (1-15); грудень: зона 3 - 16 днів (16-31);
1987 р. - січень: зона 3-6 днів (2,4,5,7,9,11);зона 1 - 7 днів (1,3,6,9,10,12,13);лютий: зона 3 - 1 день (11).
В архівних довідках МО РФ від 20.07.2017р. №4/85112, від 30.08.2017р. №4/94823 зазначено, що наказами командира в/ч НОМЕР_3 за жовтень 1986р. - лютий 1987р. підтверджується вибуття сержанта ОСОБА_1 на об'єкти для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: 1 зона-32 дня; 3 зона - 23 дня.
У переліку військових частин, особовий склад яких приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986-1990р.р., військова частина НОМЕР_3 значиться.
У довідці Галузевого державного архіву МО України від 11.05.2017р. зазначено, що документи військової частини НОМЕР_3 знаходяться на зберіганні у військовій частині НОМЕР_4 ( АДРЕСА_1 ).
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської районної державної адміністрації № 400 від 26.01.2018 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - 2 категорії.
У листі Бердянського об'єднаного управлінням ПФУ в Запорізькій області від 23.01.2018р. №1677/03 зазначено, що загальний стаж роботи, обчислений на підставі наданих ОСОБА_1 документів, станом на день звернення на 24.04.2017р. складає 23 роки 11 місяців 28 днів, врахований по 31.03.2017р.
Разом з тим, згідно із ст. 65 вказаного Закону учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 був затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно з п. З цього Порядку учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва навправо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації.
11.01.1994 ОСОБА_1 , було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, номер НОМЕР_5 серія А.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 7 вказаного Порядку визначено документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком. При цьому документами, які засвідчують особливий статус особи, зокрема, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як вище зазначено ОСОБА_1 , було надано до УПФУ для призначення пенсії, зокрема, була надана копія довідки військової частини НОМЕР_4 від 13.07.1993р., з якої вбачається, що ОСОБА_1 , дійсно з жовтня 1986г. по лютий 1987р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що також підтверджується довідкою Галузевого державного архіву МО України від 11.05.2017р., архівною довідкою МО РФ від 20.07.2017р. №4/85112, архівною довідкою МО РФ від 30.08.2017р. №4/94823.
Враховуючи викладене, суд вважає, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користуватися пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії, в даному конкретному випадку, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Різного роду довідки про період роботи, проживання у зоні відчуження є лише підставами для визначення у встановленому законом порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вимагаючи надання довідок про період роботи (служби) у зоні відчуження, Бердянське об'єднане управління ЛФУ в Запорізькій області фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання ОСОБА_1 , статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, яке підтверджується вище вказаним посвідченням.
Така сама правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 21 листопада 2006 року, ухвалах Вищого Адміністративного Суду України від 25.02.2015р. у справі №К/800/8387/15, від 17.09.2015р. у справі №К/800/18275/14.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Отже, враховуючи викладене суд вважає, що відмова Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від № 44 від 28.07.2017 щодо призначення ОСОБА_1 , пенсію як ліквідатору аварії на ЧАЕС зі зменшенням пенсійного віку з дня звернення, тобто з 24 квітня 2017 року є неправомірною та протиправною та підлягає скасуванню.
Згідно з ч. 1 ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Згідно з ч.1 ст.98 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Позивач звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України “Про судовий збір” №3674-VI від 08.07.2011. Оскільки позивачем судовий збір не сплачувався, необхідності в вирішенні питання щодо розподілу судових витрат не має.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд-
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71100, м.Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, код ЄДРПОУ 37963785) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення від № 44 від 28.07.2017 Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ПІН НОМЕР_1 , у призначенні пенсії за віком, зі зменшенням пенсійного віку як ліквідатору аварії на ЧАЕС,
Зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (місцезнаходження: 71100, м.Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, код ЄДРПОУ 37963785) призначити ОСОБА_1 , (місце проживання: АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію зі зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на підставі ч. 1 ст. 55 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з дня звернення, тобто з 24 квітня 2017року та здійснити її виплату.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Стрельнікова