Рішення від 10.05.2018 по справі 806/1861/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1861/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнанння відмови неправомірною, зобов"язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову у призначення пенсії та зобов'язання призначити пенсію.

Позивач зазначає, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи і має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років на підставі статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З цих підстав у зв'язку із досягненням 11.02.2018року 54 річного віку Позивач звернувся до Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про таке призначення пенсії. На підтвердження свого права Позивачем було надано посвідчення особи, потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про постійне проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю. На думку Позивача, Відповідач протиправно з підстав, викладених в листі від 26.02.2018року, відмовив йому в призначенні такої пенсії.

В судове засідання Позивач не прибув, в позові зазначив про проведення судового засідання за правилами спрощеного провадження.

Ухвалою суду від 17.04.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

10.05.2018року представником Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Відповідача по справі, подано відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи без його участі. Як зазначено у відзиві, Позивачу посвідчення особи потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС видано із порушеннями вимог чинного законодавства, а тому не підлягає врахуванню і правомірно відмовлено у призначенні пенсії.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення пенсії, в тому числі зі зниженням пенсійного віку, регулюються правовими нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV (надалі-Закон N 1058-IV), що були чинні на день виникнення таких відносин.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами.

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 26 Закону N 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017року.

Відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII ( надалі - Закон N 796-XII) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, початково на 2 роки та додаткового 1 рік за три роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки понад передбачений цією статтею.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік понад передбачений цією статтею.

Саме у відповідності до вказаних правових норм було зумовлено звернення Позивача до Відповідача щодо призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років.

За результатами розгляду вказаного звернення Позивача Відповідачем було прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні такої пенсії, викладене в листі від 26.02.2018року (а.с.17-18).

Алгоритм дій Відповідача щодо розгляду звернення Позивача врегульований правовими нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (надалі - Порядок N 22-1).

Як зазначено в оскаржуваному листі Відповідача від 26.02.2018року, Відповідачем визнається наявність у Позивача стажу роботи (15років і 1 день) з шкідливими та важкими умовами праці та факт роботи Позивача на Іршанському гірничо-збагачувальному комбінаті з 22.01.1987року по даний час.

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності у Позивача права на отримання пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку на шість років відповідно до вимог статті 55 Закону N 796-XII.

Судом встановлено та визнається Відповідачем, що відповідно до паспорта громадянина України Позивач, ОСОБА_1, народився 11.02.1964року, тобто станом на день ухвалення судового рішення є особою, якій виповнилося 54роки.

Судом встановлено, що Позивачем на підтвердження права на таке призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років були надані слідуючі документи:

- "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р.", (категорія 4), серія НОМЕР_2, видане 25.10.1993року Володарсько-Волинською районною державною адміністрацією Житомирської області (а.с.14);

- довідку "ЦНАП" Іршанської селищної ради Хорошівського району Житомирської області від 13.03.2018року про те, що ОСОБА_1 проживає в смт.Іршанськ з 21.01.1987р. по даний час, яке згідно постанови КМ України №106 від 23.07.1991року віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю (4-та зона).

Згідно з положеннями ст. 65 Закону N 796-XII посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Таким чином, єдиним документом, що підтверджує статус Позивача як потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р."

Суд частково погоджується із доводами Відповідача, що відповідно до вимог ч.4 ст.65 Закону N 796-XII та постанови КМ України №51 від 20.01.1997року видача посвідчень особам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Одночасно суд зазначає, що в розумінні вимог пункту 4.2 цього ж Порядку N 22-1 Відповідач не наділений жодними повноваженнями щодо визнання незаконними подані документи та їх скасування. Відповідач, як орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Разом з тим, "посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р.", (категорія 4), серія НОМЕР_3, видане 28.02.1994року Позивачу Коростенською районною державною адміністрацією Житомирської області в установленому порядку не скасоване, не відмінене та не визнавалося недійсним.

Враховуючи те, що для призначення пенсії Позивачу із зниженням пенсійного віку, як особі, що постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю у 1986-93р., були наявні всі необхідні для документи для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на 6 років, суд робить висновок про наявність правових підстав для задоволення позову в цій частині.

Наявність у Позивача стажу роботи більше 30 років та стажу роботи (15років і 1 день) з шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість на яких повний робочий час дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого постановою КМ України від 24.06.2016року №461, Відповідачем визнається і перед судом не оспорюється.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 11.02.2018року ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на шість років відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 704,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись вимогами ст.ст.2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, зобов'язати Хорошівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити з 11.02.2018року ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на шість років відповідно до вимог статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Судові витрати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІНПП НОМЕР_1) у вигляді судового збору в сумі 704,80грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (12301, смт.Хорошів Житомирської області, вул.Перемоги,1, ЄДРПОУ 41246794).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя М.Ф. Нагірняк