07 травня 2018 року Справа № 804/1779/18
Дніпропетровській окружний адміністративний суд у складі судді Рябчук О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії,-
07 березня 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 грудня 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він є особою, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи та отримує пенсію за віком з врахуванням ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали від Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796). Вважаючи неправомірним обчислення розміру пенсії без її збільшення на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, 17.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області з листом, в якому просив здійснити перерахунок розміру пенсії. Відповідач надіслав лист-відповідь №380/П від 30.11.2018 року, яким відмовив в перерахунку пенсії. Позивач просить визнати цю відмову протиправною та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату призначеної пенсії за віком з урахуванням ч.2 ст.56 Закону №796, починаючи з 01 грудня 2017 року.
Ухвалою суду від 12.03.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня отримання копії ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування.
04.04.2018 року до суду від відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому осатнній не погоджується з позовнимим вимогами з огляду на те, що позивачу пенсію призначено за ч.1, а не ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то у позивача відсутнє право на застосування стосовно нього п.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зі вступом у дію Закону України №2148-УІІ від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» згідно з п.2 п.п.3 розділу І якого норму ч.2 ст.56 Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами «у разі призначення пенсії на умовах ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії згідно до норм чинного законодавства. Розмір пенсії позивача до проведеного перерахунку становив 1825,77 грн., а після перерахунку склав 3798,83 грн. Зазначив, що розрахунок та підвищення до пенсії позивача за понаднормовий стаж проведено на підставі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За таких обставин, просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
Розглянувши в письмовому провадженні позовну заяву та відзив, повно і всебічно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши в сукупності наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач є особою, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із зниженням пенсійного віку згідно із ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
17.11.2017 року позивач звернувся до Криворізького північного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою, в якій просив, здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років. (а.с.9).
30.11.2017 року Криворізьке північне об'єднання управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області листом №380/П на заяву позивача від 17.11.2017 року в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовило. Одночасно цим же листом повідомило позивача, що його загальний трудовий стаж становить 39 років 4 місяці та 14 днів, в тому числі період з 04.10.1986 року по 10.11.1986 року зараховано в кратному обчисленні відповідно до довідки Міністерства оборони від 10.11.1986 року № 9819 (03 місяці 21 день) згідно чю2 ст.56 Закону України «Про стутус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсійний фонд в листі також зазначив наступне:
«Для розрахунку пенсії позивач надав довідку про заробітну плату за період роботи з 01.01.1990 по 31.12.1994 р.р., яка з урахуванням даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.05.2009 р.р. для обчислення склала 2772,42грн (коефіцієнт 2,54607).
Коефіцієнт страхового стажу визначається згідно зі ст.25 Закону, за формулою: Кс = См х Вс/100% х 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу.
Коефіцієнт страхового стажу позивача до 01.10.2017 складав 0,53100 (коефіцієнт стажу за 472 місяців). Загальний стаж складає 39р.04міс.14дн. -(роки переводимо у місяці 39р.х12=472міс. (468міс.+ 04міс.=472міс).
Кс = 0,39333
Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 складає 0,53100 (0,39333 х 1,35).
Відповідно до ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком до 01.10.2017 становив: 2770,75грн. (заробітна плата) х 0,53100 (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35) = 1471,27грн.
Відповідно до статті 28 Закону мінімальний розмір пенсії за віком (призначених до 01.10.2011) за наявності у чоловіків 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам, пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини (на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб).
За матеріалами пенсійної справи загальний стаж позивача становив 39р. 04 міс.14 дн.; понаднормативний стаж - 14 років ((39р. - 25р.) = 24р.) і доплата за понаднормовий стаж відповідно складала до 01.10.2017 183,68 грн. (1312,00 грн. (прожитковий мінімум для непрацездатних з 01.05.2017) х 14%).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112) особам, що належать до ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії передбачена виплата щомісячної додаткової пенсії у розмірі 170,82 грн.
З 11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким з 01.10.2017 передбачено осучаснення (перерахунок) призначених раніше пенсій з урахуванням середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.) та величини оцінки страхового стажу в розмірі 1 %.
Збільшення розміру пенсії у зв'язку з її осучасненням у кожного пенсіонера індивідуальне, оскільки визначається з коефіцієнта заробітку, тривалості страхового стажу кожного пенсіонера та року, коли йому призначалась пенсія.
З 01.10.2017 року заробітна плата позивача для розрахунку склала 8707,02грн = 3764,40 грн. (середня заробітна плата за 2016 рік) х 2,31299.
Відповідно до ст.25 Закону коефіцієнт страхового стажу з 01.10.2017 склав 0,39333 (коефіцієнт стажу з величиною оцінки страхового стажу у розмірі 1% за 472 місяці).
Розрахунок пенсії з 01.10.2017 року: 3764,40 грн. (середня заробітна плата за 2016 рік) х 2,31299 (індивідуальний коефіцієнт заробітку) = 8707,02 грн. (заробітна плата для обчислення) х 0,31333 (коефіцієнт стажу за 472 міс.) = 3424,73 грн. (розмір пенсії за віком) + 203,28 грн. (доплата за понаднормативний стаж 14 років (1452,00 грн. х 14%) = 3628,01грн + 170,82 грн. (додаткова пенсія ліквідатора 2 категорії) = 3798,83 грн.».
Не погоджуючись з відмовою відповідача у перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи дії та рішення відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з такого.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року, який набрав чинності 01.01.2004 року, передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року.
Згідно зі статтею 55 цього Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Також цією статтею передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Статтею 56 цього Закону встановлені пільги щодо обчислення стажу роботи (служби). Так, згідно з пунктом другим цієї статті, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11.10.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" №2148-VIII від 03.10.2017 року, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частину 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року, доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Абзацом 2 цієї частини встановлено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Системний аналіз вказаних правових норм свідчить на користь того, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, здійснюється за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року і з урахуванням додаткових пільг, встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року. Іншими словами, норми спеціального закону в даному випадку застосовуються субсидіарно із нормами загального закону, доповнюють і конкретизують їх.
З огляду на це для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина, визначена у абзаці 2 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року (понаднормовий страховий стаж) має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 року у справі №560/675/17 (провадження № К/9901/684/17).
Наявними матеріалами справи підтверджено, що позивач віднесений до потерпілих від Чорнобильської катастрофи (категорія 2), перебуває на обліку у Криворізькому північному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області
та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року із зниженням пенсійного віку згідно зі статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року.
Відповідно до цього, позивач має право на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж, встановлений в частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 років, тобто понад 15 років.
Відтак, суд вважає протиправною відмову відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
При цьому, суд зауважує, що за правилами частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обобов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. В даній справі відповідачем не доведено, що пенсія позивачу призначена на умовах, інших ніж передбачені у частині другій статті 27 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року.
Відповідно до статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 року заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 4 статті 45 цього Закону зазначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням пільг, встановлених частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 року не відповідають критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у частині другій статті 2 КАС України.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.
Згідно з вимогами статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності вчинених ним дій.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2017 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постарждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
.
Суддя О.С. Рябчук