Рішення від 28.03.2018 по справі 804/13/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2018 року Справа № 804/13/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Скупейко І.М.

за участю:

представника позивача Іванус О.А.

представника відповідача Ковальчук В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут гірничого машинобудування з Дослідним заводом" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

02.01.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут гірничого машинобудування з Дослідним заводом", в якому, з урахуванням уточнень, просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 1 601 609,48 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем допущено заборгованість з невідшкодованої різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право його наукові працівники за періоди з 01.01.2007 року по 01.03.2009 року та з 01.09.2015 року по 11.10.2017 року. Відповідачу надсилались повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за вказаний період, які не оскаржувались, заперечень щодо сум в повідомленнях не було. Проте, сума заборгованості залишається не погашеною, що зумовило звернення до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.01.2018 р. відкрито провадження у адміністративній справі та призначено її розгляд в судовому засіданні.

31.01.2018 року на адресу суду від Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут гірничого машинобудування з дослідним заводом" надійшов письмовий відзив на позовні заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову, вважає позовні вимоги не обґрунтованими.

В судове засідання з'явились сторони.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та надала пояснення аналогічні тим, що зазначені в позові.

Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити, з огляду на те, що відповідачем було порушено порядок надіслання відповідних розрахунків, крім того підприємство є збитковим, отже коштів на відповідні відшкодування не має.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Публічне акціонерне товариство «Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут гірничого машинобудування з Дослідним заводом» є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На зазначеному підприємстві працювали та займалися науково-технічною діяльністю особи, які набули науковий стаж, що дає право на отримання пенсії згідно із Законом України № 848 «Про наукову і науково-технічну діяльність».

З матеріалів справи вбачається, що відповідач має заборгованість з невідшкодованої різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право його наукові працівники за періоди з 01.01.2007 року по 01.03.2009 року та з 01.09.2015 року по 11.10.2017 року в сумі 1 601 609,48 грн.

Повідомлення про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за вказаний період, що мають бути відшкодовані відповідачем, направлені підприємству та отримані.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 13.02.2009 року за № Б/15/35-09 порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут гірничого машинобудування з дослідним заводом".

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2017 року провадження у вказаній справі припинено.

На момент звернення до суду та розгляду справи по суті заявлених позовних вимог відповідних проплат, в тому числі часткових, на погашення суми боргу відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» № 1977-XII від 13.12.1991 (в редакції після внесення змін Законом України № 1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000), вперше було запроваджено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

26 листопада 2015 року прийнятий новий Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII, який також врегулював питання фінансування різниці між сумами пенсій.

Так, згідно з п. 5 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

У відповідності до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII (в редакції, чинній з 01.01.2017 року) різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Зазначена норма закону кореспондується з приписами ч. 2 п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 р. № 472 «Про реалізацію пункту 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» установлено, що до 1 січня 2017 р. різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 р. № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372 «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи».

Тобто, з 01.01.2017 року норми Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, діють та мають застосовуватися в частині, що не суперечить приписам ст. 37 нового Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII від 26.11.2015 р., отже, застосування процедурних норм Порядку № 372 при направленні повідомлень тим суб'єктам, які повинні проводити відповідні відшкодування, є правомірним.

Водночас, 03 жовтня 2017 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VШ (далі - Закон №2148-VШ), яким внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та п. 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом викладення у новій редакції.

Згідно зі ст. 37 Закону №848 (у редакції Закону №2148) пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Питання фінансування різниці між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України «про наукову та науково - технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи регулювалася пунктом 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з п. 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 - застосовується з 1 жовтня 2017 року) визначено, що у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону №848, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яку має право науковий працівник, було чітко унормовано з 01 січня 2017 року, а саме: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VШ внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», відповідно до якої питання фінансування різниці між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України «про наукову та науково - технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи регулювалася пунктом 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за рахунок коштів Державного бюджету України.

При цьому, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року набув чинності 11 жовтня 2017 року з урахуванням особливо порядку набрання чинності, передбаченого самим актом.

Відповідно до розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України N 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Таким чином, з 11 жовтня 2017 року різниця між розміром пенсії, на яку має право особа відповідно до вимог Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та розміром пенсії із солідарної системи фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, відповідно до вимог чинного законодавства на відповідача було покладено обов'язок здійснювати відшкодування органам Пенсійного фонду України різниці між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, до 11 жовтня 2017 р.

Проте, факт невиконання зазначених норм в межах визначеного строку за період з 01.01.2007 року по 01.03.2009 року та з 01.09.2015 року по 11.10.2017 року не спростований товариством.

Повідомлення про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.01.2007 року по 01.03.2009 року та з 01.09.2015 року по 11.10.2017 року направлені відповідачу, що підтверджується матеріалами справи.

Докази їх оскарження відсутні. За таких обставин, сума, що визначена до відшкодування згідно з повідомленнями, набула статусу заборгованості.

На підтвердження понесення витрат позивачем надано довідки про розмір нарахованої та фактично сплаченої пенсії.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, у даній справі судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут гірничого машинобудування з Дослідним заводом" про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут гірничого машинобудування з Дослідним заводом" (вул.. Харитонова, 1а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50024, код ЄДРПОУ 04819211) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Наб. Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) заборгованість в сумі 1 601 609,48 грн. (один мільйон шістсот одна тисяча шістсот дев'ять гривень, 48 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тесту судового рішення.

Рішення суду набуває законної сили у відповідності до положень ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 03.04.2018р.

Суддя О.С. Рябчук