23 квітня 2018 року Справа № 804/543/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого суддіЦарікової О.В.
секретаря судового засіданняБезрученко К.В.,
за участі:
представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 Пухлія В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
16 січня 2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення (форми "Ф") №1695-13-04/9/10 від 09.11.2017.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області 09.11.2017 винесено податкове повідомлення-рішення №1695-13-04/9/10, згідно з яким ОСОБА_5 визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000,00 грн.. На момент отримання зазначеного податкового повідомлення-рішення позивачу було невідомо, за який саме транспортний засіб відповідачем накладено транспортний податок з фізичних осіб за 2017 рік. З урахуванням зазначених обставин, позивач звернувся із запитом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з проханням надати інформацію, за який саме автомобіль нараховано транспортний податок згідно податкового повідомлення-рішення від 09.11.2017 №1695-13-04/9/10. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області надано відповідь позивачу, в якій зазначено, що податкове повідомлення-рішення від 09.11.2017 №1695-13-04/9/10 винесено у зв'язку з наявністю у позивача транспортного засобу марки Toyota, моделі Land Cruiser 200, 2015 року випуску, об'ємом циліндра двигуна 4 461 куб.см., державний номер НОМЕР_1. Зазначене податкове повідомлення - рішення (форми "Ф") №1695-13-04/9/10 від 09.11.2017 позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню судом, оскільки у його власності протягом 2017 року не перебувало зазначеного автотранспортного засобу.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву (від 06.02.2018 вх.№ 5752/18), в якому заперечив проти позову та зазначив, що ОСОБА_5 є власником транспортного засобу марки Toyota, моделі Land Cruiser 200, 2015 року випуску, об'ємом циліндра двигуна 4 461 куб.см., державний номер НОМЕР_1, середньоринкова вартість якого станом на 2018 рік становить 1 130 872,05 грн. Тому означений автомобіль є об'єктом оподаткування в розумінні ст. 267 Податкового кодексу України, а отже підстави для скасування податкового повідомлення-рішення від 09.11.2017 №1695-13-04/9/10 (форми "Ф") відсутні.
16 лютого 2018 року представником позивача надано до суду відповідь на відзив, в якій вказано, що ОСОБА_5 не мав у власності жодних транспортних засобів у 2017 році, що є об'єктами оподаткування транспортним податком, в тому числі автомобіля марки Toyota, моделі Land Cruiser 200, 2015 року випуску, об'ємом циліндра двигуна 4 461 куб.см., державний номер НОМЕР_1.
Також, представником позивача надано до суду заперечення на відзив (від 06.03.2018 вх.№ 11798/18), в якій зазначено, що позивач 27.02.2018 звернувся із інформаційним запитом до Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області про надання інформації щодо наявності у власності ОСОБА_5 всіх можливих автотранспортних засобів у період з 01.01.2017 по 31.12.2017.
27.02.2018 від Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області надійшла відповідь № 31/4-12, з якої видно, що у період з 01.01.2017 по 31.12.2017 у громадянина ОСОБА_5 перебував у власності автомобіль марки Toyota, моделі Land Cruiser 200, 2016 року випуску, державний номер НОМЕР_2. Позивач наголошує на тому, що у його власності відсутній будь-який інший автомобіль марки Toyota, моделі Land Cruiser 200, окрім вказаного. Таким чином, позивач вважає, що з огляду на відсутність у його власності об'єкта оподаткування, податковий орган позбавлений повноважень нараховувати транспортний податок за 2017 рік.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2018 відкрито провадження в адміністративній справі № 804/543/18 та призначено підготовче засідання на 07 лютого 2018 року.
У судовому засіданні 07 лютого 2018 року розгляд справи відкладено до 12.03.2018.
У судовому засіданні 12.03.2018 судом ухвалою від 12.03.2018 продовжено строк підготовчого провадження у справі №804/543/18 до 23.04.2018.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 зобов'язано Регіональний сервісний центр МВС у Дніпропетровській області (49000, м.Дніпро, проспект Праці, 16) надати суду: відомості щодо наявності у ОСОБА_5 (і.к. НОМЕР_3) зареєстрованих транспортних засобів у період з 01.01.2017 по 31.12.2017; відомості щодо того, чи мав ОСОБА_5 у період з 01.01.2017 по 31.12.2017 у власності автомобіль з номерним знаком НОМЕР_1, або за ким у вказаний період автомобіль із таким номерним знаком був зареєстрований.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року закрито підготовче провадження у справі № 804/543/18 за позовом ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення. Призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 23.04.2018 о 13:12.
Представник позивача в судове засідання 23.04.2018 з'явився. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання 23.04.2018 з'явився, проти задоволення позовних вимог заперечив, просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області сформовано та направлено позивачу податкове повідомлення-рішення від 09.11.2017 №1695-13-04/9/10, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік в сумі 25000,00 грн. за автомобіль марки Toyota, моделі Land Cruiser 200, 2015 року випуску, об'ємом циліндра двигуна 4 461 куб.см., державний номер НОМЕР_1.
Надаючи оцінку правомірності винесення оскарженого податкового повідомлення - рішення від 09.11.2017 №1695-13-04/9/10 (форми "Ф"), суд виходить з такого.
У відповідності до положень ст. 267 Податкового кодексу України ( далі - ПК України), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
У відповідності пп. 267.6.2. пп.267.6. ст. 267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.
Згідно пп. 267.6.3. пп.267.6. ст. 267 ПК України органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.
З 1 квітня 2015 року органи внутрішніх справ зобов'язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відтак, об'єктом оподаткування транспортним податком є легковий автомобіль, що перебуває у власності платника: фізичної та юридичної особи, в тому числі нерезидента, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
На виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 з Регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській області 16 квітня 2018 року надійшла відповідь (вх. № 18766/18), в якій зазначено, що в період часу з 01.01.2017 по 31.12.2017 за громадянином ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_3) зареєстровано:
- автомобіль марки «FORD F 150» з номерним знаком НОМЕР_2, 2015 року випуску, чорного кольору, номер шасі НОМЕР_10, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_11 від 20.12.2017;
- 24.01.2017 було зареєстровано автомобіль марки «TOYOTA LAND CRUISER 200» з номерним знаком НОМЕР_2, 2016 року випуску, чорного кольору, номер шасі НОМЕР_6, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5 від 24.01.2017. 20.12.2017 вказаний транспортний засіб було знято з обліку для реалізації та 10.01.2018 з іншим номерним знаком зареєстровано за новим власником;
- причіп марки «ПГМФ 8904» з номерним знаком НОМЕР_7, 2017 року випуску, сірого кольору, номер шасі НОМЕР_8, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_9 від 01.09.2017;
- 08.07.2016 було зареєстровано автомобіль марки «LEXUS LX 450» з номерним знаком НОМЕР_2, 2015 року випуску, чорного кольору, номер шасі НОМЕР_12, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_13 від 08.07.2016. 20.01.2017 вказаний транспортний засіб з іншим номерним знаком зареєстровано за новим власником;
- причіп марки «EZWV 1000» з номерним знаком НОМЕР_14, 2008 року випуску, сірого кольору, номер шасі НОМЕР_15, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_16 від 18.09.2012;
- автомобіль марки «MERCEDES-BENZ 420SE» з номерним знаком НОМЕР_17, 1992 року випуску, бежевого кольору, номер кузова НОМЕР_18, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_19 від 09.12.2004.
Додатково суд повідомлено, що в період часу з 01.01.2017 по 31.12.2017 за громадянином ОСОБА_5 на території Дніпропетровської області з номерним знаком НОМЕР_1 транспортні засоби не реєструвались.
Таким чином, судом під час розгляду справи встановлено, що ОСОБА_5 у період часу з 01.01.2017 по 31.12.2017 не належав автомобіль марки Toyota, моделі Land Cruiser 200, 2015 року випуску, об'ємом циліндра двигуна 4 461 куб.см., державний номер НОМЕР_1, який відповідач прийняв за базу оподаткування та нарахував транспортний податок за 2017 рік.
Як зазначено в листі Регіонального сервісного центру МВС у Дніпропетровській області від 11.04.2018 №31-4-1432 за номерним знаком НОМЕР_1 зареєстровано автомобіль марки «VOLKSWAGEN POLO», 2008 року випуску, синього кольору, номер кузова НОМЕР_4, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_20 від 27.02.2016, власником якого є громадянка ОСОБА_6.
У відповідності до статті 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
На підставі викладеного, суд, перевіривши оскаржене податкове повідомлення-рішення №1695-13-04/9/10 від 09.11.2017 на відповідність вимогам частини 2 статті 2 КАС України, доходить висновку, що воно прийняте не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, а отже є таким, що підлягає скасуванню судом.
Витрати, пов'язані з розглядом справи позивачем не заявлялись, а тому не стягуються.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 139, 194, 242 - 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_3) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд.17-а, м. Дніпро, 49005, і.к. 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №1695-13-04/9/10 від 09.11.2017 (форми "Ф").
Стягнути з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд.17-а, м. Дніпро, 49005, і.к. 39394856) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_5 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_3) судові витрати з оплати судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Відповідно до ст. 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297, пп.15.5 пп.15 п.1 розділу VI КАС України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 02.05.2018 року.
Суддя О.В. Царікова