Справа №461/3372/18
10 травня 2018 року суддя Галицького районного суду м. Львова Городецька Л.М. розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, українця, непрацюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2/8а
за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення Серії АА № 912507 від 07.05.2018 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП, останній 04.04.2018 року в період часу з 15:00 год. до 16:00 год. перебуваючи під адміністративним наглядом, не прибув на відмітку в Галицький ВП ГУ НП у Львівській області, чим порушив правила адміністративного нагляду.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що дану адміністративну справу слід повернут з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відтак, вивчивши матеріали справи, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, зокрема у ньому відсутні відомості про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності; відсутня постанова про встановлення адміністративного нагляду.
Поряд з тим, відповідно до ч. 2 ст. 268 КУАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 187 цього Кодексу розглядаються в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Органом поліції не забезпечено явку ОСОБА_1 у судове засідання.
У зв'язку з викладеним, приходжу до висновку, що матеріали адміністративної справи слід повернути до Галицького відділу поліції ГУ НП у Львівській області (м.Львів, вул.Мартовича, 2) для додаткового оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 260, 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для додаткового оформлення до Галицького відділу поліції ГУ НП у Львівській області (м.Львів, вул.Мартовича, 2).
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Л.М.Городецька