Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 травня 2018 р. Справа№805/1987/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «Завод Радар» про стягнення коштів,
22 березня 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) до Приватного акціонерного товариства «Завод Радар» (далі - ПАТ «Завод Радар», Товариство), у якому позивач просить стягнути з ПАТ «Завод Радар» штрафи у загальному розмірі 40 000,00 грн до Державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у відношенні Відповідача винесено постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у загальній сумі 40 000 грн. Оскільки протягом п'ятнадцяти днів суму штрафу не сплачено, просить суд стягнути з Товариства штраф у розмірі 40 000 грн.
Ухвалою суду від 27 березня 2018 року у справі відкрито спрощене провадження та призначено засідання на 12 квітня 2018 року.
12 квітня 2018 року судове засідання відкладено до 07 травня 2018 року.
До судового засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце засідання повідомлені належним чином.
Відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло.
На підставі статей 205, 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про розгляд справи у відкритому судовому засідання за відсутності представників сторін та без здійснення фіксування судового процесу.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Публічне акціонерне товариство «Завод Радар» (код ЄДРПОУ 23027906) зареєстровано 23 січня 2007 року, номер запису: 1 270 123 0000 002222, юридична адреса: 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, буд. 58.
01 грудня 2016 року Комісією винесено розпорядження №331-ЦА-УП-Е та №332-ЦА-УП-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, у якому Відповідач зазначає, що Товариство порушило вимоги пункту 5 глави 1 розділу ІІ Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Комісії від 03 грудня 2013 року №2826, в частині неподання до Комісії особливої інформації та нерозміщення в загальнодоступній базі даних Комісії про ринок цінних паперів особливої інформації (відомості про зміну складу посадових осіб емітента, дата вчинення дії - 26 квітня 2015 року). Встановлено строк для усунення порушень до 09 січня 2017 року.
З матеріалів справи вбачається, що уповноваженою особою НКЦПФР складено відносно відповідача акти про правопорушення на ринку цінних паперів, а саме:
- акт №597-ЦА-УП-Е від 10 листопада 2017 року, в якому встановлено, що відповідачем станом на 02 листопада 2017 року особлива інформація (відомості про зміну складу посадових осіб емітента, дата вчинення дії - 26 квітня 2015 року) до Комісії не подавалась, отже, Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №331-ЦА-УП-Е;
- акт №598-ЦА-УП-Е від 10 листопада 2017 року, в якому встановлено, що відповідачем станом на 02 листопада 2017 року особлива інформація (відомості про зміну складу посадових осіб емітента, дата вчинення дії - 26 квітня 2015 року) в загальнодоступній базі даних Комісії не подавалась, отже, Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №332-ЦА-УП-Е.
Постановами від 30 листопада 2017 року №565-ЦА-УП-Е та №566-ЦА-УП-Е про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №331-ЦА-УП-Е та №332-ЦА-УП-Е застосовано штрафу у загальному розмірі 40 000 грн.
Відомостей, щодо оскарження постанов про накладення штрафу суду не надано.
Відповідачем в добровільному порядку не було сплачено штрафні санкції, що зумовило звернення позивача з позовом до суду.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.
Так, відповідно до статей 5, 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія). Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Згідно пункту 14 частини першої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Суд зазначає, що відповідальність за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Згідно статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною першою статі 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 3 розділу 18 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 жовтня 2012 року № 1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 листопада 2012 року за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.
На момент розгляду справи, сума штрафу в розмірі 40 000 грн Відповідачем не сплачена, постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не скасовані, відповідних доказів до суду не надано.
Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
За таких обставин судовий збір з відповідача не стягується.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства, суд
Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, корп. 30; код ЄДРПОУ 37956207) до Приватного акціонерного товариства «Завод Радар» (84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дружби, буд. 58; код ЄДРПОУ 23027906) про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Завод Радар» (код ЄДРПОУ 23027906) штрафи на загальну суму 40 000 (сорок тисяч) грн 00 коп до Державного бюджету України на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України, за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 травня 2018 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.