Рішення від 10.05.2018 по справі 806/1710/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1710/18

категорія 10.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації про зобов'язання донарахувати та виплатити грошову компенсацію вартості втраченого домоволодіння,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації донарахувати та виплатити грошову компенсацію вартості втрачено домоволодіння по АДРЕСА_2, застосувавши індекс 1,24; 1,18; 1,34.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до постанови Народицького районного суду від 11.12.2006 по справі №2а-2066/06 зобов'язано Управління праці і соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації поставити позивача на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в сумі 24 111 грн. Вказана компенсація ОСОБА_1 отримана не була. Наголошує, що з моменту постановки на чергу вартість житлового фонду індексувалась, а тому позивач не отримає вказаної компенсації у повному обсязі. За твердженнями позивача, він звертався із відповідною заявою до відповідача, однак, Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації відмовило у донарахуванні індексації. На думку позивача, вказана відмова є протиправною, а він має право на отримання донарахування компенсації із застосуванням індексації.

Ухвалою суду від 30.03.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із проведенням судового засідання та повідомленням (викликом) сторін та учасників справи. Судовий розгляд справи призначено на 18.04.2018 о 10:30.

В судове засідання призначене на 18.04.2018 сторони не з'явилися.

Позивач в прохальній частині позовної заяви просить розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив. Про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлений вчасно та належним чином, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (Р№1001498520251). Відзив на позовну заяву у строк, встановлений ч. 1 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та ухвалою суду від 30.03.2018 не надіслав.

Зважаючи на неявку сторін та керуючись приписами ч.3 ст. 194, ч.9 ст. 205, ч.4 ст. 229 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Постановою Народицького районного суду Житомирської області від 11.12.2006 по справі №2а2066/2006 зобов'язано Управління праці і соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації поставити на чергу ОСОБА_1 для виплати компенсації вартості житлового будинку по АДРЕСА_2 в сумі 24 111,00 грн. (а.с. 9).

Позивач звертався до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації із заявою про виплату компенсації за втрачене домоволодіння із донарахуванням індексації.

Так, Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації листом від 05.03.2018 №01-51/04/645 повідомило позивачу, що компенсація за втрачене нерухоме майно не виплачена, номер позивача у черзі 43 від 16.02.2007, нарахування грошової індексації вартості домоволодінь до сум, визначених судом не передбачено (а.с. 8).

Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив позивачу у проведенні донарахування індексації невиплаченої компенсації, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 58 Конституції передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.

Відповідно до частини 1 пункту 8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997 (редакція на час перебування позивача у черзі) у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.

Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №76 від 05.03.2007 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,24 станом на 01.01.2007.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №100 від 27.02.2008, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 01.01.2008.

Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №133 від 31.03.2009, проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 01.01.2009.

Як встановлено судом, позивач з 16.02.2007 перебувала на обліку в управлінні праці в черзі для отримання грошову компенсацію за житловий будинок.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Так, до 18.11.2009 порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно було урегульовано Положенням "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №755 від 15.07.1997.

Постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 затверджено новий Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території, дія якого поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.

Як встановлено судом, позивач став на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території, під час дії норм Положення №755 від 15.07.1997 Постанова Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 набрала чинності з 28.11.2009 і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.

Позивач перебуває на черзі для отримання компенсації з 16.02.2007, що відповідачем не заперечується, і її не отримала після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №1243 від 18.11.2009 з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.2009 слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.

Порядком 2009 року не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, який почав діяти з 28.11.2009.

Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її не отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.2009.

На підставі викладеного, суд вважає, що отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.2009.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, не подав та про причини не подання відзиву суд не повідомив, а тому у відповідності до приписів ч.4 с.159 КАС України судом ці дії кваліфікуються як фактичне визнання позову.

Враховуючи те, що наявність у позивача права на отримання та виплату індексації вартості житлового будинку з коефіцієнтом 1,24; 1,18 та 1,34 встановлена законодавчо та відповідачем не спростована, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, тому задовольняє його у повному обсязі.

Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 194, 205, 229, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд,

вирішив:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації ( вул. Свято - Миколаївська, 136, смт. Народичі, Житомирська область, 11401, код ЄДРПОУ 03192750) донарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) грошову компенсацію вартості домоволодіння у АДРЕСА_2, застосувавши індекси 1,24; 1,18 та 1,34.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя Л.А.Шуляк

Повний текст складено 10.05.2018