10 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/467/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся в суд з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - відповідач, Луцьке об'єднане управління ПФУ), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив: визнати протиправними дії щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити з 01.03.2018 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.03.1993 року в редакції чинній на дату призначення позивачу пенсії, з урахуванням виплачених сум, згідно положень постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 21.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" щодо коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", а саме: перерахунок пенсії здійснити на підставі довідки Державної екологічної інспекції у Волинській області №15 від 06.03.2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, з урахуванням отримуваних з 01.05.2007 року по 30.04.2009 року сум надбавок за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, інших премій, в тому числі і матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати (з яких сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування), зазначених в довідках Державної екологічної інспекції у Волинській області за №№101 та 102 від 04.02.2016 року про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 44-49).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію, призначену на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, в розмірі 90% заробітної плати. У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році», якою з 01.05.2016 року підвищено заробітну плату державних службовців, виникли підстави для перерахунку його пенсії. Проте, листом від 03.03.2018 року Луцьким об'єднаним управлінням ПФУ у задоволенні його звернення щодо перерахунку пенсії відмовлено. Вважає, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 30.03.2018 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що правові підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ відсутні, оскільки на час підвищення посадових окладів державним службовцям та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії вказана стаття втратила чинність. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09.05.2009 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, у розмірі 90 % від заробітної плати, перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінню ПФУ.
06.03.2017 року Державною екологічною інспекцією у Волинській області видано позивачу довідку за № 15 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, відповідно до якої заробітна плата за посадою начальник відділу-старшого державного інспектора відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Волинської області, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію, для її перерахунку з 01.05.2016 року становить 6850,00 грн. (а.с. 14).
16.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького об'єднаного управління ПФУ із заявою, в якій у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01.05.2016 року просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки Державної екологічної інспекції у Волинській області №15 від 06.03.2017 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також довідок про складові заробітної плати про розміри надбавок, премії та інших виплат за період з 01.05.2007 року по 31.12.2008 року, а також за період з 01.01.2009 року по 30.04.2009 за №№101 та 102 від 04.02.2016 року.
Листом від 03.03.2018 року № 94/К-01 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» року № 3723-ХІІ. У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII скасовано, зокрема, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (а.с. 16-17).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступне.
Відповідно до частин другої, п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (в редакції, яка діяла станом на дату призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (у редакції до 01.01.2015 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VІІ статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ викладено в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України». Вказаний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01.01.2015 року.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 року делегував Кабінету Міністрів України.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01.01.2015 року по 01.12.2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015 року, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 не містила.
Крім того, на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» від 14.09.2016 року № 622, яка відповідно до її пункту 5 застосовується з 01.05.2016 року, постанова Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 втратила чинність.
Отже, з 01.12.2015 року по 01.05.2016 року чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ. Відповідно до пункту 2 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу).
Натомість, у статті 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
Суд звертає увагу на те, що Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VІІ, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ні стаття 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, не визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у Рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що з 01.12.2015 року, початку застосування постанови Кабінету Міністрів України № 1013, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв'язку з набранням у подальшому чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.
Аналогічний правовий висновок викладений і в постанові Верховного Суду України від 07.11.2017 у справі №398/4332/16 та в постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № 745/458/16-а.
Крім того, у рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року 1-рп/99 цей суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії (16.02.2018 року), не передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих державних службовців, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи те, що відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, відтак він не має підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачеві на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що право на перерахунок пенсії може бути реалізовано позивачем на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючих державних службовців на законодавчому рівні не встановлено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому Луцьке об'єднане управління ПФУ, відмовляючи в перерахунку пенсії позивача, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 243-246, 250, 262 КАС України, на підставі Закону України «Про державну службу», суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко