Рішення від 24.12.2009 по справі 5020-3/367

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"24" грудня 2009 р. справа № 5020-3/367

За позовом Відділу Державної автомобільної інспекції

Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі

(99040, м. Севастополь, вул. Промислова, 1)

до Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1)

в особі Сімферопольської філії

(95000, м. Сімферополь, пр. Кирова/Леніна, 29/1)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Регіонального відділення Фонду державного майна України

в АР Крим та місті Севастополі

(99008, м. Севастополь, майдан Повсталих, 6)

про розірвання договору оренди та усунення перешкод в користуванні майном,

Суддя Головко В.О.,

Представники:

позивач (Відділ Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі) -Зиков В.О., представник, довіреність б/н від 07.09.2009, дійсна до 31.12.2009;

відповідач (Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк “Укргазбанк” в особі Сімферопольської філії) -Арнаутов Р.С., юрист, довіреність № 505 від 23.06.2009, дійсна до 17.06.2010;

третя особа (Регіональне відділення Фонду державного майна України в АР Крим та місті Севастополі) -Яковенко Ю.В., провідний спеціаліст-юрисконсульт відділу юридичного забезпечення, довіреність № 4 від 09.01.2009, дійсна до 31.12.2009.

Суть спору:

Відділ Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (далі -Відділ ДАІ УМС України в м. Севастополі, Позивач) звернувся до господарського суду міста Севастополя з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Укргазбанк" в особі Сімферопольської філії (далі - Відповідач) про розірвання договору оренди.

Позов обґрунтований порушенням з боку відповідача умов договорів оренди державного нерухомого майна №№ 639, 640 від 28.12.2007 в частині повного та своєчасного внесення орендної плати; належного виконання умов договору щодо укладення угод про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю; укладення договору страхування орендованого майна, а також виконання зобов'язань щодо здійснення заходів протипожежної безпеки.

Ухвалою господарського суду міста Севастополя від 24.11.2009 порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 03.12.2009; до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Регіональне відділення Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Розгляд справи неодноразово відкладався у порядку статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою суду від 03.12.2009 змінено назву відповідача з Відкритого акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" на Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" (арк.с.59-60).

У судовому засіданні 18.12.2009 представник позивача надав заяву про зміну (уточнення) позовних вимог, згідно з якою просить розірвати договори оренди державного нерухомого майна № 639 та № 640 від 28.12.2007 та усунути перешкоди в користуванні нерухомим майном шляхом виселення відповідача (арк.с.74-78).

Ухвалою від 18.12.2009 суд прийняв цю заяву до розгляду (арк.с.99-101).

Згідно з частиною 2 статті 16 Господарського процесуального кодексу України справи у спорах про право власності на майно або про витребування майна з чужого незаконного володіння чи про усунення перешкод у користуванні майном розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна.

Враховуючи те, що позовні вимоги містять вимогу про усунення перешкод у користуванні державним нерухомим майном, що розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1, суд розглядає справу за місцем знаходження майна за правилами виключної підсудності справ.

Третя особа надала письмові пояснення по суті спору, згідно з якими вважає договір оренди державного нерухомого майна таким, що підлягає розірванню, та зазначає, що порушення санітарних норм і правил протипожежної безпеки та неукладення договору щодо компенсації витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна і надання комунальних послуг свідчить про невиконання Орендарем зобов'язань, визначених договорами оренди від 28.12.2007 № 639 та № 640 (арк.с.81).

У судовому засіданні 23.12.2009 представник позивача висловив позовні вимоги, на задоволенні позову наполягає.

Представник третьої особи підтримав представника позивача, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Представник відповідача заявив клопотання про відкладення розгляду справи для надання йому можливості ознайомитися з матеріалами справи.

У зв'язку з заявленим клопотанням суд, в порядку частини третьої статті 77 Господарського процесуального кодексу України, оголосив перерву у судовому засіданні до 24.12.2009 до 15-00 год. (для надання можливості представнику відповідача ознайомитися з матеріалами справи).

Після перерви представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явилися.

Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідача та третьої особи.

Відповідач не скористався правом, наданим йому статтею 59 Господарського процесуального кодексу України: не надав господарському суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення проти позову.

Справа розглядалась за наявними у ній матеріалами у порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши надані докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2007 між Регіональним відділенням Фонду державного майна в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" -пункт 1.3 Статуту ПАТ АБ "Укргазбанк", арк.с.104-129) в особі Сімферопольської філії (Орендар) укладено договір № 639 оренди нерухомого майна, що належить до державної власності (далі -Договір № 639, арк.с.9-14).

Згідно з пунктом 1.1 цього Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове платне користування державне окреме індивідуально визначене нерухоме майно -вбудоване нежитлове приміщення першого поверху Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (далі -Майно), площею 6,2 м2, що розміщене за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1, та перебуває на балансі Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (Балансоутримувач). Майно передано для розташування Сімферопольської філії ВАТ АБ "Укргазбанк" для надання банківських послуг юридичним та фізичним особам.

28.12.2007 між Регіональним відділенням Фонду державного майна в Автономній республіці Крим та м. Севастополі (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк") в особі Сімферопольської філії (Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 640 (далі -Договір № 640, арк.с.16-21).

Згідно з пунктом 1.1 цього договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове платне користування державне окреме індивідуально визначене нерухоме майно -частину вбудованого нежитлового приміщення вестибулю будівлі МРЕВ Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (далі -Майно), площею 7,3 м2, що розміщене за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1, та перебуває на балансі Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (Балансоутримувач). Майно передано для розташування Сімферопольської філії ВАТ АБ "Укргазбанк" для надання банківських послуг юридичним та фізичним особам.

Відповідно до пунктів 3.1-3.5 Договорів № 639 та № 640, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, або за результатами конкурсу на право оренди державного майна. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Орендна плата перераховується до держаного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 50% до 50% щомісяця не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним.

Згідно з пунктом 3.7 Договорів № 639 та № 640, комунальні платежі не входять до орендної плати.

Відповідно до розділу 5 Договорів № 639 та № 640 Орендар зобов'язується, зокрема:

- використовувати орендоване майно відповідно до умов договору оренди, за його призначенням;

- своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату відповідно до умов договору (пункт 5.2 Договорів);

- забезпечувати збереження орендованого Майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, здійснювати заходи протипожежної безпеки (пункт 5.3 Договорів);

- протягом місяця після укладення Договору, застрахувати орендоване нерухоме майно від пожежі та/або землетрусу на суму не менше його балансової вартості на користь (Орендодавця) Балансоутримувача, у порядку, визначеному законодавством, і надати Орендодавцю та Балансоутримувачу копію страхового полісу і платіжного доручення про перерахування страхового внеску у 5-денний строк з моменту підписання договору страхування. Ризик випадкової гибелі несе Балансоутримувач (пункт 5.5 Договорів);

- протягом місяця після укладення Договору укласти з відповідними підприємствами угоди щодо обслуговування прилеглої території, компенсації податку на землю та іншого забезпечення об'єкта оренди, в тому числі: електро-, водозабезпечення, каналізування, вивезення сміття (пункт 5.6 Договорів);

- щомісячно, в строк до 12 числа кожного місяця надавати Орендодавцю копії платіжних доручень щодо перерахування орендної плати з обслуговуючого банку (пункт 5.7 Договорів);

- у разі припинення або розірвання Договору повернути Балансоутримувачу орендоване Майно в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу; у випадку припинення або розірвання Договору одночасно з підписанням акту приймання-передачі майна Орендар зобов'язаний звільнити займане орендоване майно (пункт 5.8 Договорів).

Орендар має право вносити зміни до складу орендованого майна, здійснювати його реконструкцію, технічне оздоблення та інші зміни, що підвищують його вартість, лише за згодою Орендодавця та Балансоутримувача (пункт 6.2 Договорів).

Орендодавець має право контролювати, шляхом проведення планових перевірок (один раз на рік) чи/або позапланових -наявність, стан, напрям та ефективність використання майна, переданого в оренду за Договором (пункт 8.1 Договорів).

Згідно з пунктом 9.2 Договорів за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором, сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

Договори № 639 та № 640 від 28.12.2007 укладені строком на 2 роки 364 дні та діють з моменту підписання до 27.12.2010 (пункт 10.1 Договорів).

Пунктом 10.9 Договорів встановлено, що взаємовідносини Сторін, які не врегульовані цими Договорами, регулюються чинним законодавством України.

Передача об'єктів оренди, згідно з розділом 2 Договорів та Актами приймання-передачі відбулася 28.12.2007 (арк.с.15, 22).

Відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 № 2269-ХІІ (з наступними змінами і доповненнями) контроль за використанням майна, переданого в оренду (крім іншого окремого індивідуального майна), покладається на органи, які згідно з цим Законом здійснюють державну політику у сфері оренди.

Листом № 15/14785 від 14.09.2009 позивач звертався до Орендодавця з повідомленням про численні порушення вимог діючого законодавства з боку Орендаря (арк.с.34-35).

З 15.10.2009 по 25.10.2009 Орендодавцем на підставі звернень Балансоутримувача та відповідно до графіку перевірок, затвердженого наказом начальника РВ ФДМ України в АР Крим та м. Севастополі, була проведена перевірка Балансоутримувача з питань виконання Орендарями ефективності використання державного майна та своєчасного надходження орендної плати до державного бюджету на об'єкті оренди за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1.

За результатами перевірки був складений Акт перевірки використання державного майна та своєчасного надходження орендної плати від 25.10.2009 № 19 (арк.с.23-31), відповідно до якого комісією виявлені наступні порушення законодавства:

- Договір страхування Майна між Орендарем та ЗАТ СК "Українська страхова група" № 05-1702-0116 від 01.07.2009 (дата страхового платежу 16.07.2009 платіжне доручення № 2152) був укладений значно пізніше строку, зазначеного у пункті 5.6 Договору;

- порушені вимоги пункту 3.3 Договорів в частині оплати рахунків Балансоутримувача -орендна плата надходить нерегулярно, в довільному порядку, розмірах та строки;

- порушені вимоги пункту 5.3 Договорів оренди щодо належного виконання заходів протипожежної безпеки. За даним порушенням органом Державного пожежного нагляду 11.09.2009 складений акт та винесено припис на усунення порушень вимог протипожежної безпеки;

- порушені вимоги пункту 5.6 Договорів щодо укладення відповідних угод про умови використання Орендарем прилеглої території, компенсації податку на землю та інших видах забезпечення об'єкта оренди, в тому числі електро-, водопостачання, каналізації, вивезення сміття тощо.

Також під час здійснення перевірки комісією встановлено, що крім майна, отриманого за договором оренди, Орендар використовує прибудову 3,85м*1,50м, висотою 2,70 м. Документів на прибудову та затвердженого згідно з чинним законодавством проекту у відповідача немає; в плані БТІ прибудова не значиться.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором і стало причиною для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Правові відносини сторін щодо оренди державного майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у державній власності, регулюються Законом України "Про оренду державного та комунального майна", власне договором оренди та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначений перелік істотних умов договору оренди, до яких, зокрема, належать:

- орендна плата з урахуванням її індексації;

- виконання зобов'язань;

- відповідальність сторін;

- страхування орендарем взятого ним в оренду майна;

- обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на несвоєчасне та неповне внесення Орендарем орендної плати; неукладення договору щодо відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю; несвоєчасне укладення договору страхування орендованого майна, неналежне виконання зобов'язань щодо здійснення заходів протипожежної безпеки, а також на самовільну (без погодження із Орендодавцем та Балансоутримувачем) реконструкцію об'єкта оренди.

Стаття 509 Цивільного кодексу України визначає зобов'язання як правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити кошти тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до частини першої статті 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За приписами частини першої статті 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України та статтею 174 Господарського кодексу України, зокрема, з договорів та інших правочинів (угод).

Стаття 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначає оренду як засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Згідно зі статтею 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Відповідно до абзацу четвертого статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями є підприємства -щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна, загальна площа яких не перевищує 200 кв. м на одне підприємство, а з дозволу органів, зазначених в абзацах другому та третьому цієї статті, -також щодо структурних підрозділів підприємств (філій, цехів, дільниць) та нерухомого майна, що перевищує площу 200 кв. м.

За змістом частини другої статті 640 Цивільного кодексу України, якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

Судом встановлено, що об'єкти оренди передані Орендарю 28.12.2007 (Акти приймання-передачі від 28.12.2007 -арк.с.15, 22), отже договори оренди № 639 та № 640 від 28.12.2007 є укладеними з 28.12.2007.

Частиною шостою статті 283 Господарського кодексу України встановлено, що до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до частини першої статті 759, частини першої статті 762 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) одна особа (наймодавець) передає або зобов'язується передати іншій особі (наймачеві) майно у користування за плату на певний строк; розмір цієї плати встановлюється договором найму.

Статтею 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", статтями 284, 286 Господарського кодексу України визначено, що орендна плата -це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності, та є однією з істотних умов договору оренди.

Обов'язок орендаря своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлений також частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та частиною 3 статті 285 Господарського кодексу України.

Системний аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що на Балансоутримувача -Відділ ДАІ УМВС України в м. Севастополі -в повній мірі розповсюджуються права та обов'язки Орендодавця за договором, оскільки площа майна, яке передано в оренду, становить відповідно 6,2 м2 та 7,3 м2; а орендна плата сплачується Орендарем, в тому числі, на користь Відділу ДАІ УМВС України в м. Севастополі.

Згідно з частиною п'ятою статті 762 Цивільного кодексу України, плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

За умовами Договору, внесення орендної плати здійснюється щомісяця не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним (пункт 3.6 Договору).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідок про надходження грошових коштів (арк.с.36-38), Акту перевірки використання державного майна та своєчасного надходження орендної плати № 19 від 25.10.2009 (арк.с.23-31) Орендарем суттєво порушувались вимоги статті 762 Цивільного кодексу України та розділу 3 Договорів оренди № 639 та № 640 в частині своєчасного та в повному розмірі перерахування орендної плати Балансоутримувачу. Так, з порушенням встановлених строків та розмірів була внесена орендна плата за грудень 2007 року, січень-лютий, липень, вересень, листопад 2008 року, січень-лютий, квітень-травень, липень-серпень, жовтень 2009 року.

Щодо невиконання відповідачем пункту 5.6 Договорів, а саме: неукладення ним відповідних угод про умови використання прилеглої території, компенсації податку на землю та інших видах забезпечення об'єкта оренди, в тому числі електро-, водопостачання, каналізації, вивезення сміття тощо, суд зазначає наступне.

Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач не надав будь-яких доказів, які б підтверджували укладення вищевказаних угод згідно з вимогами пункту 5.6 Договорів № 639 та № 640 від 28.12.2007.

Зазначене свідчить про порушення відповідачем умов Договорів оренди.

Згідно з частиною 1 статті 999 Цивільного кодексу України законом може бути встановлений обов'язок фізичної або юридичної особи бути страхувальником життя, здоров'я, майна або відповідальності перед іншими особами за свій рахунок чи за рахунок заінтересованої сторони (обов'язкове страхування).

Аналогічно, частина друга статті 771 Цивільного кодексу України передбачає можливість встановлення обов'язку наймача укласти договір страхування речі, що передана у найм.

Також, відповідно до частини третьої статті 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендоване майно страхується орендарем на користь того учасника договору оренди, який бере на себе ризик випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди.

З аналізу наведених норм суд приходить до висновку, що страхування орендованого майна є обов'язком орендаря, встановленим законом.

Цей обов'язок орендаря закріплений сторонами в пункті 5.5 Договорів № 639 та № 640 від 28.12.2007, згідно з яким Орендар зобов'язаний протягом місяця після укладення цих договорів застрахувати орендоване нерухоме майно від пожежі та/або землетрусу на суму не менше його балансової вартості на користь (Орендодавця) Балансоутримувача, у порядку, визначеному законодавством, і надати Орендодавцю та Балансоутримувачу копію страхового полісу і платіжного доручення про перерахування страхового внеску у 5-денний строк з моменту підписання договору страхування.

Частина 1 статті 530 Цивільного кодексу України визначає, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи, що договори оренди укладені 28.12.2007, відповідач був зобов'язаний укласти відповідні договори страхування об'єктів оренди в строк до 29.01.2008.

Матеріалами справи, а саме Актом перевірки використання державного майна та своєчасного надходження орендної плати від 25.10.2009 № 19 (арк.с.23-31) підтверджується, що обов'язок Орендаря, передбачений пунктом 5.5 Договорів № 639 та № 640 від 28.12.2007, відповідачем своєчасно не виконаний -договір страхування орендованого майна укладений 01.07.2009, що є порушенням умов Договорів та чинного законодавства в частині строків виконання зобов'язань.

Відповідно до пункту 5.3 Договорів, орендар зобов'язаний забезпечити схоронність орендованого майна, запобігати його ушкодженню та псуванню, вживати заходів протипожежної безпеки.

Проте, протягом тривалого часу відповідач здійснював експлуатацію орендованих приміщень без дозволу компетентних органів Державного протипожежного нагляду та з порушенням норм та правил пожежної безпеки, про що Гагарінським районним відділом ГУ МНС України у місті Севастополі був складений відповідний акт (арк.с.32-33).

Пункт 2 частини сьомої статті 7 Закону України "Про пожежну безпеку" від 17.12.1993 № 3745-ХІІ (з наступними змінами і доповненнями) надає право державним інспекторам з пожежного нагляду давати (надсилати) керівникам центральних органів виконавчої влади, структурних підрозділів Ради Міністрів Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого та регіонального самоврядування, керівникам та іншим посадовим особам підприємств, установ та організацій, а також громадянам обов'язкові для виконання розпорядження (приписи) про усунення порушень і недоліків з питань пожежної безпеки.

Відповідач не надав будь-яких доказів, які б свідчили про вжиття заходів протипожежної безпеки та усунення виявлених органами Державного протипожежного нагляду порушень і недоліків.

Згідно зі статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", однією з істотних умов договору оренди є обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.

Частина 2 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачає обов'язок орендаря використовувати та зберігати орендоване майно відповідно до умов договору, запобігати його пошкодженню, псуванню.

Суд вважає, що невжиття Відповідачем заходів протипожежної безпеки та порушення норм і правил пожежної безпеки, зокрема, відсутність дозволу державного пожежного нагляду на оренду спірних приміщень суперечить вимогам Закону України "Про оренду державного і комунального майна" та умовам пунктів 5.1, 5.3 Договорів № 639 та № 640 від 28.12.2007.

Як зазначалося вище, основними обов'язками Орендаря, серед іншого, є використання орендованого майна відповідно до умов Договору (пункт 5.1 Договорів № 639 та № 640 від 28.12.2007); здійснення ремонтів (поточного, капітального та інших) за погодженням з Орендодавцем (пункт 5.4 Договорів). Так само Орендар має право вносити зміни до складу орендованого майна, здійснювати його реконструкцію, технічне переоздоблення та інші зміни, які тягнуть підвищення його вартості за згодою Орендодавця та Балансоутримувача (пункт 6.2 Договорів).

Відповідно до статті 773 Цивільного кодексу України наймач зобов'язаний користуватися річчю відповідно до її призначення та умов договору.

Якщо наймач користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

Наймач має право змінювати стан речі, переданої йому у найм, лише за згодою наймодавця.

Частиною 1 статті 778 Цивільного кодексу України встановлено, що наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця.

Перевіркою, проведеною Орендодавцем 15-25.10.2009 (Акт перевірки використання державного майна та своєчасного надходження орендної плати від 25.10.2009 № 19, арк.с.23-31) встановлено, що відповідач в порушення наведених приписів чинного законодавства та умов Договорів № 639 та № 640 від 28.12.2007 без погодження із Орендодавцем і Балансоутримувачем та без відповідного дозволу і оформлення необхідних документів здійснив прибудову до приміщення площею 6,2 м2. Прибудова має чотирьохкутову форму 3,85 м * 1,50 м, висота 2,70 м; бетонний фундамент 4,20 м * 1,55 м * 0,2 м облицьований плиткою. Конструкція прибудови виготовлена із склопакетів, південна сторона -з металевого профілю. Даний факт також підтверджується Актом обстеження фасаду будівлі ДАІ м. Севастополя по вул. Промислова, 1 (арк.с.139).

Зазначене свідчить про порушення відповідачем умов Договору оренди № 639 від 28.12.2007 та наведених норм чинного законодавства.

Відповідно до статті 783 Цивільного кодексу України наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі.

За приписами статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

В силу статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок розірвання договору.

З аналізу діючого законодавства вбачається, що договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. Статтею 291 Господарського кодексу України передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених Цивільним кодексом України для розірвання договору найму в порядку, встановленому статтею 188 Господарського кодексу України.

Статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути розірвано на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частина 3 статті 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачає, що за рішенням суду договір може бути розірвано у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законом.

Судом встановлено, що Відповідач протягом всього часу дії договорів оренди № 639 та № 640 від 28.12.2007 порушував і порушує його умови: орендну плату, передбачену Балансоутримувачу, сплачував несвоєчасно і не в повному обсязі; договори про умови використання прилеглої території, компенсації податку на землю та інших видах забезпечення об'єкта оренди, в тому числі електро-, водопостачання, каналізації, вивезення сміття тощо не уклав; здійснює експлуатацію об'єкта оренди із порушенням норм протипожежної безпеки; самовільно (без погодження із Орендодавцем та Балансоутримувачем) вніс зміни до об'єкта оренди.

Вказані обставини є підставою для дострокового розірвання Договору згідно зі статтею 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Статті 15 та 16 Цивільного кодексу України надають кожній особі право на захист її цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. При цьому захист цивільних прав та інтересів здійснюється судом.

Згідно з пунктом 7 частини другої статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є припинення правовідношення.

З наведеною нормою кореспондує стаття 20 Господарського кодексу України, частина друга якої також відносить до способів захисту прав і законних інтересів господарюючих суб'єктів припинення господарських правовідносин.

Враховуючи те, що недодержання відповідачем умов договору оренди порушує законні права Відділу ДАІ УМВС України в м. Севастополі як власника об'єкта оренди на праві оперативного управління та Балансоутримувача цього майна, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до частини другої статті 202 Господарського кодексу України господарське зобов'язання припиняється, зокрема, в разі його розірвання.

Згідно з частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Аналогічне положення міститься і в статті 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна". Так, у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до статті 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

За викладених обставин позовні вимоги про розірвання договору оренди та усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення відповідача з орендованих приміщень підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, покладає на нього витрати по сплаті державного мита у розмірі 85,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн.

Керуючись статтями 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 639 від 28.12.2007 -вбудованого нежитлового приміщення першого поверху Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, площею 6,2 м2, що розташовано за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк") з дати набрання рішенням у цій справі законної сили.

3. Розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 640 від 28.12.2007 -частини вбудованого нежитлового приміщення вестибулю будівлі Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, площею 7,3 м2, що розташоване за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі та Відкритим акціонерним товариством акціонерним банком "Укргазбанк" (правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк") з дати набрання рішенням у цій справі законної сили.

4. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, ідентифікаційний код 23697280, відомості про наявність поточних рахунків в установах банку в матеріалах справи відсутні) в особі Сімферопольської філії (95000, м. Сімферополь, пр. Кирова/Леніна, 29/1, ідентифікаційний код 23697280, відомості про наявність поточних рахунків в установах банку в матеріалах справи відсутні) усунути Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (99040, м. Севастополь, вул. Промислова, 1, ідентифікаційний код 24523139, п/р 3226002000810 в ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509) перешкоди у користуванні вбудованим нежитловим приміщенням першого поверху Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, площею 6,2 м2, що розташовано за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1, шляхом виселення.

5. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, ідентифікаційний код 23697280, відомості про наявність поточних рахунків в установах банку в матеріалах справи відсутні) в особі Сімферопольської філії (95000, м. Сімферополь, пр. Кирова/Леніна, 29/1, ідентифікаційний код 23697280, відомості про наявність поточних рахунків в установах банку в матеріалах справи відсутні) усунути Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (99040, м. Севастополь, вул. Промислова, 1, ідентифікаційний код 24523139, п/р 3226002000810 в ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509) перешкоди у користуванні частиною вбудованого нежитлового приміщення вестибулю будівлі МРЕВ Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, площею 7,3 м2, що розташовано за адресою: м. Севастополь, вул. Промислова, 1, шляхом виселення.

6. Стягнути з Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1, ідентифікаційний код 23697280, відомості про наявність поточних рахунків в установах банку в матеріалах справи відсутні) в особі Сімферопольської філії (95000, м. Сімферополь, пр. Кирова/Леніна, 29/1, ідентифікаційний код 23697280, відомості про наявність поточних рахунків в установах банку в матеріалах справи відсутні) на користь Відділу Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі (99040, м. Севастополь, вул. Промислова, 1, ідентифікаційний код 24523139, п/р 3226002000810 в ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509) державне мито в розмірі 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.).

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя підпис В.О. Головко

Рішення оформлено відповідно

до вимог статті 84 Господарського

процесуального кодексу України

і підписано 29.12.2009.