Рішення від 08.05.2018 по справі 642/5974/17

"08" травня 2018 р.

Справа №642/5974/17

Провадження №2-а/642/8/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2018 року Ленінський районний суд м. Харкова у складі: головуючого - судді Шрамко Л.Л., з участю секретаря- Бондаренко В.П., представника відповідача - Ібрагімова Ф.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання рішення протиправним, зобов'язати вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача - ОСОБА_2 у листопаді 2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати п. 1 протоколу №88 від 01.09.2017 рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) з урахуванням раніше виплаченої суми та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату (доплату) ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (в редакції Закону № 2004-VІІІ від б квітня 2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014; зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання перерахунок та призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 №2011-ХІІ (в редакції Закону № 2004-VIІІ від 6 квітня 2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013, та Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014, з урахуванням раніше виплаченої суми; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до ст. 267 КАС України подати у 15 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення; зобов'язати Міністерство оборони України відповідно до ст. 267 КАС України волати у 45 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням Міністерства оборони України (п. 1 протоколу №88 від 01.09.2017) неправомірно відмовлено ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги, однак жодних підстав для відмови такої допомоги, передбаченої ст. 16-4 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та п. 19 Порядку затвердженим Постанови КМУ №975 від 25.12.2013 немає. Окрім того, постановою Ленінського районного суду м. Харкова та ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №642/1877/17, які не були скасовані, набрали законної сили та є остаточними, встановлено, що позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги та, що ним був наданий повний перелік документів згідно п. 11 Порядку 975 для призначення одноразової грошової допомоги.

Представник позивача Уманець А.І. в судовому засіданні позов підтримав.

Представник відповідача - Міністерства оборони України Ібрагімов Ф.Б. проти позову в судовому засіданні заперечував, надав письмові заперечення, просив відмовити в позові, посилаючись на те, що Харківський облвійськкомату формально залучений до справи, будь-який спір про право між позивачем та Харківським облвійськкоматом відсутній. До позивача не можуть бути застосовані норми Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» після 01.01.2014. Зазначив , що постанова Ленінського районного суду м. Харкова від 22.05.2017 по справі №642/1877/17 повністю виконана відповідачами, тому позовні вимоги є необьгрунтованими.

В письмових запереченнях представник Харківського облвійськкомату проти позову заперечував, зазначив, що при вирішенні справи слід керуватись законодавством, яке діяло у 2013р. коли позивачу було встановлено інвалідність при первинному огляді, а саме: ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» (в редакції станом на 05.11.2015) та Порядком №975 в редакції станом на 25.12.2013, тому підстави для задоволення позову відсутні..

Суд, опитавши представника позивача та представника Міністерства оборони України, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

22 травня 2017 року постановою Ленінського районного суду м. Харкова адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання бездіяльності, дії та рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволений повністю, ухвалено визнати протиправним та скасувати п. 4 протоколу №31 від 31.03.2017р. комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України; визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні і виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей) та Порядку «Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги…..» затвердженого постановою КМУ №975 від 25 грудня 2013р.; зобов'язати ОСОБА_3 повторно подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги передбаченої ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та Постановою КМУ 975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплат одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори для проходження служби у військовому резерві» (далі- Порядок) та Наказу Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року; зобов'язати Міністерство оборони України повторно розглянути висновок та документи подані ІНФОРМАЦІЯ_3 та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку «від 25 грудня 2013р. та Наказу Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 ; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до ст. 267 КАС України подати у 15 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення; зобов'язати Міністерство оборони України відповідно до ст. 267 КАС України подати у 45 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2017 постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 22.05.2017 було залишено без мін.

На виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 22 травня 2017 року та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2017комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (п. 1 Протоколу засідання комісії від 01.09.2017 № 88) прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 200 кратного прожиткового мінімуму.

Згідно листа ХОВК №2432/ВСЗ від 29.09.2017 на рахунок позивача у Приватбанку була перерахована одноразова грошова допомога у сумі 275600,00 грн. (платіжне доручення №1623 від 22.09.2017).

Позивач зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» від 06.04.2017 № 2004-VII, були внесені зміни до статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до яких було збільшено розміри одноразової грошової допомоги. Тому, при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач повинен був керуватися Законом № 2004-VII в редакції від 06.04.2017.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 04.07.2012 року №5040-VI, який набрав чинності з 01.01.2014 року, ст. 16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» викладено в новій редакції, відповідно до підпункту п.4 п.2 якої встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії: травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби, чи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

На виконання зазначеної редакції ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 25.12.13р. №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення Інвалідності військовослужбовців, військовозобов”язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі - Порядок №975), яка набрала законної сили 01.01.14.

У абзаці 3 пункту 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України № 975 встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до абз.3 п.3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Таким чином, законодавством України з питань призначення, виплати, перерахунку чи доплати, одноразової грошової допомоги військовослужбовцям та звільненим з військової служби особам встановлено, що день встановлення групи інвалідності є днем виникнення права на отримання одноразової допомоги, тому застосовуванню підлягає порядок, який діяв на дату встановлення первинної відповідної групи інвалідності, в тому числі при визначенні розміру одноразової грошової допомоги.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» від 06.04.2017 №2004-VII, були внесені зміни до статті 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до яких було збільшено розмір одноразової грошової допомоги.

Відповідно до п.2 ст.16-2 в редакції цього Закону визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5-9 пункту 2 статті 16 цього Закону призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.2 Прикінцевих положень цього Закону, встановлено, що дія цього Закону не поширюється на осіб, стосовно яких до набрання чинності цим Законом прийнято рішення про призначення та виплату їм одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності або які отримали замість зазначеної допомоги інші компенсаційні виплати відповідно до законодавства.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень цього Закону, Кабінету Міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Отже, враховуючи вищевикладене, на позивача також розповсюджується вимога про те, що допомога призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року (в редакції від 24.05.2017 року) встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до абз.3 п.3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, навіть за новими редакціями Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»та постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, останні зобов'язують керуватися тими нормами законодавства, які діяли на момент встановлення позивачу інвалідності.

Отже, позивач помилково трактує прикінцеві положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей» від 06.04.2017 №2004-VII та помилково прийшов до висновку, що п.2 Прикінцевих положень цього Закону вказує, що на нього повинні розповсюджуватися суми виплат цього закону, однак це не так, оскільки п.2 Перехідних положень вказує на те, на кого розповсюджується дія Закону, а не суми відшкодування одноразової грошової допомоги, що є зовсім різними за своїм правовим змістом поняттями.

Отже, розміри одноразової грошової допомоги визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку №975 не можуть бути розповсюджені на позивача, оскільки цими ж нормативно-правовими актами встановлені відсилочні норми щодо застосування тих редакцій Закону та постанови, які діяли на момент встановлення особі інвалідності.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 94, 243 - 246, 250 КАС України,ст.. 16-2 Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року (в редакції від 24.05.2017 року), суд -

ВИРІШИВ:

У позові ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування п.1 протоколу № 88 від 01.09.2017 рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум, зобов'язання Харківського обласного військкомату подати висновок за формою (додаток 13 Наказу № 530) з урахуванням раніше виплаченої суми та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства оборони України про виплату (доплату) ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з урахуванням раніше виплаченої суми, зобов'язання Міністерства оборони України вирішити питання про перерахунок та призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплаченої суми, зобов'язання подати звіт про виконання про виконання судового рішення - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду Харківської області через Ленінський районний суд м. Харкова шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/sud2024.

Суддя Л.Л.Шрамко