Справа № 591/2255/18
Провадження № 1-кс/591/1877/18
07 травня 2018 року слідчий суддя Зарічного районного суду м. Суми ОСОБА_1 за участю секретаря - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання заступника начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів-
Слідчий звернулася суду з погодженим прокурором клопотанням про тимчасовий доступ до документіву зв'язку із розслідуванням кримінального провадження №12016200110000707 від 25.05.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.
Слідчий у судове засідання не з'явилася, про розгляд справи повідомлена належним чином. Від неї надійшла письмова заява про розгляд справи у її відсутність, клопотання підтримує.
У своєму клопотанні слідчий просила розглянути його без виклику представників володільця документів, до яких вона просить надати тимчасовий доступ, з метою недопущення їх знищення.
Суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі, а також на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України, не здійснювати фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.
Розглянувши клопотання, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим управлінням ГУНП в Сумській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12016200110000707 від 25.05.2016, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України.
Підставою для початку досудового розслідування, відповідно до вимог ст. 214 КПК України виступило повідомленням УСБУ в Сумській області щодо можливої протиправної діяльності з боку службових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » СМР ЄДРПОУ НОМЕР_1 , пов'язаної з нанесенням збитків територіальній громаді м. Суми під час використання коштів терифу, передбачених на виконання інвестиційної програми розвитку комунального підприємства. Відповідно до постанови НКРЕКП України № 381 від 14.12.2012 «Про затвердження Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційної програми суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення» суб'єкти господарювання, що здійснюють ліцензійну діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення» суб'єкти господарювання, що здійснюють ліцензійну діяльність з централізованого водопостачання і водовідведення, зобов'язані на кожний рік розробляти та затверджувати інвестиційні програми. Метою формування вказаних програм є обґрунтування запланованих витрат ліцензіата, які спрямовуються на капітальні інвестиції в будівництво, реконструкцію, модернізацію об'єктів водопостачання і водовідведення, придбання матеріальних та нематеріальних активів тощо. Джерелами фінансування інвестиційної програми є кошти, отримані ліцензіатом від провадження ліцензійної діяльності, зокрема амортизаційні відрахування, виробничі інвестиції з прибутку, кошти в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційної програми та інші надходження. У той же час, за результатами проведеної протягом вересня-жовтня 2016 планової перевірки КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що на 2015 рік комунальне підприємство не мало схваленої інвестиційної програми, тобто НКРЕКП не погодила економічне обґрунтування заходів інвестплану. Окрім того, згідно п. 1.4 «Порядку..» - перерахування коштів в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестпрограми, проводиться на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання для проведення ліцензіатом розрахунків виключно на виконання заходів інвестиційних програм згідно з графіком на плановий та прогнозний періоди. Відповідно до п. 6 Постанови КМУ № 750 від 09.10.2013 «Про затвердження Порядку зарахування коштів на поточні рахунки зі спеціальним режимом використання для проведення розрахунків за інвестиційними програмами, використання зазначених коштів і здійснення контролю за їх витрачанням у сфері централізованого водопостачання і водовідведення»,ліцензіати з коштів, що надходять на їх поточні рахунки, щоденно перераховують на спеціальний рахунок кошти в обсязі, передбаченому в установлених тарифах для виконання інвестиційних програм. За результатами проведеного заходу державного контролю встановлено, що протягом 2015 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » СМР, в порушення вимог п. 6 постанови КМУ № 750 від 09.10.2013, не перерахувало кошти на спеціальний рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Сумська обласна дирекція АБ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Однак, інвестиційна складова у структурі тарифу була передбачена та кошти, визначені як джерела фінансування інвестиційної програми, в обсязі понад 8млн.грн. на поточні рахунки підприємства надійшли. В подальшому, вказані фінансові надходження службовими особами комунального підприємства, всупереч інтересам служби були використані не за цільовим призначенням, без їх економічного обґрунтування та відповідного передбачення в розділах інвестпрограми. Вказані дії призвели до збільшення фактичних витрат КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » СМР, не пов'язаних із здійсненням ліцензійної діяльності у сфері централізованого водопостачання і водовідведення, у т.ч. за статтями «інші витрати». Таким чином, вказана інформація вказує, що службові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » СМР, зловживаючи службовим становищем, безпідставно отримали кошти із структури тарифу, які мали бути спрямовані на виконання розділів інвестпрограми та самостійно визначити напрямки їх використання, що призвело до нанесення матеріальної шкоди інтересам територіальної громади на загальну суму понад 8млн.грн.
13.04.2018 слідчим у кримінальному провадженні надано запит до ІНФОРМАЦІЯ_4 про отримання інформації щодо розрахункових рахунків у банківських установах КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 , а саме: номера рахунків, дата відкриття та закриття рахунку за період часу з 01.01.2015 до 01.04.2018.
20.04.2018 від ІНФОРМАЦІЯ_4 надано відповідь про неможливість надання інформації щодо номерів рахунків, а отримання такої інформації можливе лише за рішенням судді про тимчасовий доступ.
Таким чином, для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, встановлення події кримінального правопорушення та встановлення кола винних осіб, є необхідним отримання та вивчення стороною обвинувачення копій документів та інформації, з правом їх вилучення, у ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 за період часу з 01.01.2015 до 01.04.2018, а саме: щодо розрахункових рахунків у банківських установах КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; даних про всіх пов'язаних з платником податків осіб, які брали участь у ланцюгу купівлі-продажу товарів і послуг (контрагентів); електронних копій реєстрів податкових накладних та електронних копій податкових накладних про всіх пов'язаних з платником податків осіб, які брали участь у ланцюгу купівлі-продажу товарів, послуг (контрагентів); документальної звітності в друкованому або електронному вигляді;податкові перевірки дотримання податкового законодавства вказаного підприємця, з приводу своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених законодавством податків, зборів та інших обов'язкових платежів, а також дотримання валютного та іншого законодавства.
Беручи до уваги викладене вище, а також неможливість отримати відомості в інший спосіб, та, крім того, враховуючи, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та з метою проведення судових експертиз, у ході досудового розслідування виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до інформації та документації та її вилученні.
З метою повного, усестороннього та об'єктивного досудового розслідування, а також встановлення істини у справі, наявності або відсутності складу злочину, суд вважає, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 85, 91, 99, 107, 131, 132, 159-166, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати слідчому у кримінальному провадженні - заступнику начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 тимчасовий доступ до копій документів та/або інформації, з правом їх вилучення, за період часу з 01.01.2015 до 01.04.2018 щодо КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 , яка перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
-даних щодо рахунків у банківських установах, а саме: відкриті та закриті рахунки в будь-якій валюті, назва та МФО банківської установи;
-даних про всіх пов'язаних з платником податків осіб, які брали участь у ланцюгу купівлі-продажу товарів і послуг (контрагентів); інформацію щодо господарських операцій, які проведені між контрагентами;
-електронних копій реєстрів податкових накладних та електронних копій податкових накладних про всіх пов'язаних з платником податків осіб, які брали участь у ланцюгу купівлі-продажу товарів, послуг (контрагентів);
-документальної звітності в друкованому або електронному вигляді;
-податкові перевірки дотримання податкового законодавства вказаних підприємства, з приводу своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених законодавством податків, зборів та інших обов'язкових платежів, а також дотримання валютного та іншого законодавства.
Встановити строк дії ухвали в 30 днів з дня її постановлення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на заступника начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 .
У разі невиконання вимог ухвали, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку, з метою відшукування та вилучення зазначених речей та документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1