Ухвала від 24.12.2009 по справі 9/201

ГОСПОДАРСЬКИЙ С У Д Кіровоградської області

УХВАЛА

"24" грудня 2009 р. справа № 9/201

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: управління у справах захисту прав споживачів у Кіровоградській області, м. Кіровоград, вул. Преображенська, 2

до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про стягнення 780,16 грн.

Представники сторін:

від позивача - головний спеціаліст-юрисконсульт Васильєва Н.О., довіреність №1070/9 від 05.11.2009 р.

від відповідача - участі не брав.

Управління у справах захисту прав споживачів у Кіровоградській області звернулось з позовом в порядку господарського судочинства про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 780,16 грн. витрат, пов'язаних з проведенням експертизи (випробування) зразків продукції. Обгрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на те, що управління у справах захисту прав споживачів у Кіровоградській області є тим територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, який звертається до суду з метою захисту інтересів споживачів на належну якість продукції та обслуговування в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року №1279.

Від відповідача до господарського суду надійшло клопотання про перенесення справи на іншу дату. Клопотання мотивоване тим, що відповідач не отримав позовну заяву та додані до неї документи, у зв'язку з чим останній просить зобов'язати позивача направити зазначені документи відповідачу з метою недопущення процесуальних прав останнього.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

У зв'язку з набранням чинності з 01.09.2005 року Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50 і 104 названого Кодексу).

За змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Пункт 4 статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Визначення суб'єкта владних повноважень наведено в пункті 7 статті 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 1 статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів та забезпечення реалізації державної політики щодо захисту прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Згідно з Положенням про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 23.06.2009 року №229 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 року за №636/16652, зокрема, обласні управління у справах захисту прав споживачів є територіальними органами Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, підпорядковуються йому та забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів у відповідному регіоні.

Управління у справах захисту прав споживачів у Кіровоградській області звернулось з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 780,16 грн. в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 року №1279.

Даною постановою затверджено Порядок відшкодування суб'єктом господарювання витрат, пов'язаних з проведенням експертизи (випробування) зразків продукції, яким встановлено механізм відшкодування суб'єктом господарювання витрат органу державного нагляду (контролю), пов'язаних з проведенням експертизи (випробування) зразків продукції (далі - експертиза), у разі підтвердження за результатами експертизи факту порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства.

У відповідності до пунктів 2, 4 вказаного Порядку орган державного нагляду (контролю) в тижневий строк після ознайомлення суб'єкта господарювання з висновком експертизи, під час проведення якої встановлено факт порушення вимог законодавства, готує документи, що підтверджують витрати, пов'язані з проведенням експертизи, та надсилає їх суб'єкту господарювання; суб'єкт господарювання в тижневий строк з моменту надходження зазначених документів зобов'язаний відшкодувати органу державного нагляду (контролю) витрати, пов'язані з проведенням експертизи; кошти, отримані органом державного нагляду (контролю) в результаті відшкодування суб'єктом господарювання пов'язаних з проведенням експертизи витрат, перераховуються до державного бюджету.

Таким чином, із наданих матеріалів справи та вищезазначених законодавчих актів вбачається, що позивач - управління у справах захисту прав споживачів у Кіровоградській області - виступає у даних спірних правовідносинах як суб'єкт владних повноважень у сфері захисту прав споживачів.

За викладених обставин, даний спір є публічно-правовим спором, який підлягає вирішенню за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Аналогічну правову позицію викладено в постановах Вищого господарського суду України від 13.11.2007 року №15/457, від 17.06.2008 року №5/723-06.

Оскільки даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, тому провадження у справі підлягає припиненню на підставі пункту 1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до частини другої статті 80 Господарського процесуального кодексу України у випадку припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається.

Керуючись статтями 12, 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Провадження у справі №9/201 припинити.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

Копію ухвали надіслати сторонам.

Суддя