Рішення від 16.12.2009 по справі 38/385

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 38/38516.12.09

За позовомДержавної екологічної інспекції м. Києва

ДоТовариства з обмеженою відповідальністю “Центр -Інвест”

Третя особаТовариство з обмеженою відповідальністю “Лакілайн”

Простягнення 99965, 85 грн.

Суддя Власов Ю.Л.

Представники:

Від позивачаГробов А.І.

Від відповідачаПавловська О.О.

Від третьої особиПавловська О.О.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Відповідача про стягнення 99965,85 грн. збитків, завданих державі внаслідок засмічення земельних ресурсів по вул. Солом'янській, 11 у Солом'янському районі міста Києва та зобов'язання Відповідача привести земельну ділянку по вул. Солом'янській, 11 у придатний для використання стан, видаливши розміщені на ділянці відходи.

Заявлені позовні вимоги Позивач обґрунтовує наступним. Відповідно до ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм.

04.02.09р. Позивачем складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, в якому зафіксовано факт засмічення і забруднення земельних ресурсів по вул. Солом'янській, 11 у Солом'янському районі міста Києва будівельними та побутовими відходами без відповідного дозволу у кількості близько 7,2 м.куб. на земельній ділянці загальною площею 18 м.кв. внаслідок чого Відповідач зобов'язаний сплатити збитки та очистити дану земельну ділянку

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив мотивуючи тим, що між Відповідачем та Третьою особою був укладений договір №13/05-08 генерального підряду на капітальне будівництво та реконструкцію від 14.08.08р. та Третьою особою був отриманий дозвіл на розміщення відходів у 2009 році та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2009р.

Вказане будівельне сміття було вивезене з будівельного майданчика 06.02.09р., а земельна ділянка приведена в первісний стан.

Третя особа у поданих поясненнях пояснила, що між Третьою особою та Відповідачем був укладений договір генерального підряду 13/05-08 від 14.08.08р. на капітальне будівництво та реконструкцію об'єкту по вул. Солом'янській, 11 у Солом'янському районі міста Києва. Будівельні відходи згідно Класифікатора відходів ДК005-96, відносяться до IV класу відходів, є мало небезпечними, та не можуть завдати шкоди навколишньому середовищу.

Третьою особою був отриманий дозвіл на розміщення відходів у 2009 році та ліміт на утворення та розміщення відходів на 2009р. Вказане будівельне сміття було вивезене з будівельного майданчика 06.02.09р., а земельна ділянка приведена в первісний стан.

Ухвалою від 11.09.09р. провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи був призначений на 13.10.09р. Цією ж ухвалою сторони було зобов'язано подати суду документи вказані в цій ухвалі.

Ухвалою від 13.10.09р. розгляд справи був відкладений на 27.10.09р. в зв'язку з неподанням Відповідачем всіх витребуваних судом доказів у справі та необхідністю витребування нових доказів.

Ухвалою від 27.10.09р. розгляд справи був відкладений на 26.11.09р. в зв'язку з неявкою представника Третьої особи та необхідністю витребування нових доказів.

Ухвалою від 26.11.09р. розгляд справи був відкладений на 16.12.09р. в зв'язку з неподанням витребуваних доказів.

Судом заслухані пояснення сторін, досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання сторін суд

ВСТАНОВИВ:

21.04.08р. між Київською міською радою та Відповідачем був укладений договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 11 площею 10863 кв.м. для реконструкції об'єкта незавершеного будівництва -виробничого корпусу під оздоровчо-спортивний і офісний центри, їх подальших експлуатації та обслуговування та для будівництва, експлуатації та обслуговування будинку готельного типу для тимчасового проживання.

14.08.08р. між Відповідачем та Третьою особою був укладений договір генерального підряду на капітальне будівництво та реконструкцію. На час перевірки на земельній проводились будівельні роботи.

04.02.09р. Позивачем був складено акт перевірки дотримання Відповідачем вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 11 на земельній ділянці площею 10863 м.кв. проводяться будівельні роботи за дозволом, виданим Відповідачу. На момент перевірки на території будівельного майданчика виявлено засмічення земельної ділянки побутовими та будівельними відходами розміром 6х3 м об'ємом 7,2 м.куб., що є порушенням вимог ст.55 Закону України “Про охорони навколишнього природного середовища” та ст.17 Закону України «Про відходи».

04.02.09р. на підставі вказаного акту Відповідачу приписано ліквідувати звалище відходів, вжити заходів для виключення забруднення території в подальшому, дотримуватись вимог природоохоронного законодавства.

13.03.09р. Державним управління охорони навколишнього середовища був виданий Третій особі дозвіл на розміщення відходів у 2009 році з лімітом 600 куб.м. відходів змішаного будівництва.

22.04.09р. Позивач направив Відповідачу претензію про сплату збитків в сумі 99965, 88 грн. та розрахунок даних збитків.

19.11.09р. Головне управління земельних ресурсів листом №07-387/32505 повідомило Позивача, що нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 11 складає у разі використання, як землі комерційного використання 1851,22 грн., у разі використання, як землі промисловості -779,78 грн., у разі використання, як інші землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво -370,25 грн.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно з ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: порушенні екологічних вимог при проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції, введенні в дію, експлуатації та ліквідації підприємств, споруд, пересувних засобів та інших об'єктів; допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище; перевищенні лімітів та порушенні інших вимог використання природних ресурсів; порушенні природоохоронних вимог при зберіганні, транспортуванні, використанні, знешкодженні та захороненні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних, радіоактивних речовин та відходів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з ст.17 Закону України «Про відходи»суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства України; виконувати інші обов'язки, передбачені законодавством, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Відповідно до ст.42 Закону України «Про відходи» особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності за: порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків; самовільне розміщення чи видалення відходів.

Згідно з п.5 Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.97р. N171, 5.1. розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення. Основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена. Відходи, що спричинили засмічення земельної ділянки, класифікуються за 4 класами небезпеки згідно з ДСанПіН 2.2.7.029-99 "Державні санітарні правила і норми. Віднесення відходів, що спричинили засмічення земельної ділянки, до категорії небезпечних (токсичних) відходів здійснюється у відповідності до чинних нормативних документів у сфері поводження з відходами, затверджених у встановленому порядку, переліків небезпечних (токсичних) відходів тощо. Розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою РШЗ = А х Б х ГОЗ х ПДЗ х КЗЗ х КНВ х КЕГ, де РШЗ - розмір шкоди від засмічення земель, грн.; А - питомі витрати на ліквідацію наслідків засмічення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5; Б - коефіцієнт перерахунку, що при засміченні земельної ділянки побутовими, промисловими та іншими відходами дорівнює 10, а небезпечними (токсичними) відходами - 100. ГОЗ - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала засмічення, грн./м2; ПДЗ - площа засміченої земельної ділянки, м2; КЗЗ - коефіцієнт засмічення земельної ділянки, що характеризує ступінь засмічення її відходами, який визначається за додатком 6; КНВ - коефіцієнт небезпеки відходів, який визначається за додатком 5; КЕГ - коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2. Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення, надають територіальні органи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Як встановлено судом 21.04.08р. між Київською міською радою та Відповідачем був укладений договір оренди земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 11 площею 10863 кв.м. для реконструкції об'єкта незавершеного будівництва -виробничого корпусу під оздоровчо-спортивний і офісний центри, їх подальших експлуатації та обслуговування та для будівництва, експлуатації та обслуговування будинку готельного типу для тимчасового проживання. 14.08.08р. між Відповідачем та Третьою особою був укладений договір генерального підряду на капітальне будівництво та реконструкцію. На час перевірки на земельній проводились будівельні роботи. 19.11.09р. Головне управління земельних ресурсів листом №07-387/32505 повідомило Позивача, що нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 11 складає у разі використання, як землі комерційного використання 1851,22 грн., у разі використання, як землі промисловості -779,78 грн., у разі використання, як інші землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво -370,25 грн.

Як встановлено судом 04.02.09р. Позивачем був складено акт перевірки дотримання Відповідачем вимог природоохоронного законодавства, яким встановлено, що за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 11 на земельній ділянці площею 10863 м.кв. проводяться будівельні роботи за дозволом, виданим Відповідачу. На момент перевірки на території будівельного майданчика виявлено засмічення земельної ділянки побутовими та будівельними відходами розміром 6х3 м об'ємом 7,2 м.куб., що є порушенням вимог ст.55 Закону України “Про охорони навколишнього природного середовища” та ст.17 Закону України «Про відходи». 04.02.09р. на підставі вказаного акту Відповідачу приписано ліквідувати звалище відходів, вжити заходів для виключення забруднення території в подальшому, дотримуватись вимог природоохоронного законодавства. 22.04.09р. Позивач направив Відповідачу претензію про сплату збитків в сумі 99965, 88 грн. та розрахунок даних збитків.

Як встановлено судом 13.03.09р. Державним управління охорони навколишнього середовища був виданий Третій особі дозвіл на розміщення відходів у 2009 році з лімітом 600 куб.м. відходів змішаного будівництва.

З наведеного вбачається, що Відповідач як землекористувач під час використання земельної ділянки шляхом будівництва та реконструкції об'єктів виробничого корпусу під оздоровчо-спортивний і офісний центри та будинку готельного типу допустив без відповідного дозволу (який був виданий значно пізніше) розміщення побутових та будівельних відходів.

За таких обставин суд вважає позовну вимогу Позивача про стягнення з Відповідача шкоди обгрунтованою, проте розмір даної шкоди вирахуваний Позивачем неправильно, оскільки для розрахунку Позивачем бралась нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки, як землі комерційного використання в розмірі 1851,22 грн., в той час, як Відповідач не використовує на даний час вказану земельну ділянки з комерційною метою, бо здійснює на ній будівництво та реконструкцію певних об'єктів, які ще не введені в експлуатацію, тому нормативну грошову оцінку 1 кв.м. земельної ділянки слід розраховувати, як використання інші земель, зайнятих поточним будівництво в розмірі 370,25 грн. За таким розрахунком розмір шкоди, який зобов'язаний відшкодувати Відповідач складе 49983,75 грн.

Враховуючи вищевикладене вимога Позивача про стягнення з Відповідача шкоди підлягає задоволенню частково в сумі 49983,75 грн., вимога Позивача про зобов'язання Відповідача привести земельну ділянку по вул. Солом'янській, 11 у придатний для використання стан, видаливши розміщені на ділянці відходи задоволенню не підлягає, оскільки на час вирішення спору Третя особа має дозвіл на розміщення відходів, а Позивачем в свою чергу не доведено суду наявність цих відходів на час вирішення спору.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Центр -Інвест” (03124, м. Київ, вул. Миколи Василенка, 7-а; 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська, 9/2, оф. 1; код 32820420) в доход Державного бюджету України шкоду в сумі 49983 (сорок дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят три) грн. 75 коп., державне мито в сумі 499 (чотириста дев'яносто дев'ять) грн. 83 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп.

3. В іншій частині у позові відмовити.

Суддя Ю.Л. Власов

Рішення підписане 28.12.09р.