Постанова від 18.12.2009 по справі 2-а-671/09

Справа № 2-а-671/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2009 року суддя Рокитнянського районного суду Київської області Литвин О.В., розглянувши в письмовому провадженні матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі

про визнання протиправною відмови щодо виплати доплати до пенсії, зобов»язання провести нарахування щомісячної доплати до пенсії та стягнення недоотриманих сум доплати до пенсії як «Дитині війни», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що вона є дитиною війни, а тому згідно із ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» їй щомісячно, починаючи з 01.01.2006 року, повинна була виплачуватися соціальна допомога в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку та виплаті вказаної соціальної допомоги за 2006-2008 роки.

Вважає такі дії відповідача протиправними і такими, що суперечать вимогам Конституції України та Законам України про Державний бюджет на 2006, 2007 та 2008 роки, «Про соціальний захист дітей війни».

Також посилається в обґрунтування своїх вимог на положення рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-РП, яким були визнані неконституційними окремі Положення ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік», зокрема Положення п. 12 ст. 71, якою було припинено на 2007 рік дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» та положення рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-РП.

Просить визнати відмову відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком протиправною та зобов'язати останнього здійснити нарахування такої допомоги у вказаному розмірі за весь період чинності ст.6 ЗУ «Про соціальну допомогу дітям війни».

Позивач, будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з»явилася, натомість подала до суду заяву, якою підтримала позов у повному обсязі та просила провести розгляд справи у порядку письмового провадження у її відсутності на підставі наявних у справі доказів.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце проведення попереднього судового засідання, свого представника не направив, подавши заяву, якою позов не визнав та просив розглянути справу у відсутності свого представника в порядку письмового провадження. Також подав до суду письмове заперечення проти позову, яким позовні вимоги не визнає в повному обсязі на тій підставі, що позивач посилається на рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, яким визнано неконституційними положення пункту 12 статті 71 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» і яким було припинено на 2007 рік дію статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням статті 111 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік», яка передбачала що підвищення до пенсії, довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії відповідно до статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», виплачується особам, які є інвалідами, окрім тих, на яких розповсюджується дія ЗУ «Про статус ветеранів війни. Гарантії їх соціального захисту», в розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Так у позивача не було інвалідності? то і відповідно у нього не виникало права на надбавку. З 2008 року підвищення до пенсії або довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачувалися в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що передбачено ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

З ухваленням Закону від 28.12.2007 року № 107-6 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджено зміни до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» щодо встановлення дітям війни підвищення до пенсії або довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Так як ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» набрав чинності з 1 січня 2008 року, а ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» набрав чинності з 1 січня 2006 року, відповідно позивач неправомірно спирається на підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, так як стаття, що встановлює 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на даний час втратила чинність.

Зазначає також, що Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України у 2008 році реалізував бюджетну програму КПКВ 3513020 «Дотація Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищення до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами». Державним бюджетом України на 2008 рік були виділені асигнування у сумі 4142374-60 грн.

Дотація на виплату підвищення, призначених згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» зі змінами відповідно до пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» складає 3646361-50 грн.

Чисельність осіб, які мали статус «Діти війни», у 2008 році складала 6293775 чоловік. Суму необхідних видатків з бюджету для виплати підвищення «Дітям війни» розраховано виходячи з положень пункту 41 розділу II статті ЗУ "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", з розрахунку 48,28 грн на одну особу (у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, а саме: 10 % прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність).

Просить також застосувати положення ст.100 КАС України щодо пропущення строку звернення позивача до адміністративного суду, не поновлювати такий та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Пунктом 10 ст. 3 КАС України передбачено, що письмове провадження це розгляд і вирішення адміністративної справи в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених КАС України.

За викладеного, суд ухвалив провести розгляд спору по суті у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується з вимогами ст.122 КАС України.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1., ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Рокитнянському районі як дитина війни, одержує доплату до пенсії як дитина війни і що у свою чергу підтверджується паспортними даними, пенсійним посвідченням та довідками відповідача.

Відповідно до довідки відповідача позивачу виплачено доплату у 2008 році в сумі 579-30 грн. За 2006-2007 роки позивач вказану допомогу не отримувала.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України.

Частина перша статті 9 КАС України визначає, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов”язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 41 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10 - рп/2008 положення п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Відповідач, всупереч вимог вказаного рішення Конституційного Суду України, починаючи з 01.01.2008 року виплачує позивачці надбавку до пенсії «Дитині війни» в розмірі 10 % прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність, встановленому неконституційними положеннями п. 14 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Статтею 58 ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» затверджено прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність з 1 січня - 470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 грн..

Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд вважає, що при прийнятті Законів України «Про державний бюджет» на відповідні роки, були значною мірою звужені, гарантовані Конституцією України та Законом України «Про соціальний захист дітей війни», права позивачки на соціальний захист, зокрема на отримання щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, а тому суд приходить до висновку про застосування при вирішенні даного спору саме положень Конституції України та Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

У відповідності до ч.5 ст.55, ч.1 ст.57, ч.1 ст.68 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Кожному гарантується право знати свої права і обов»язки.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Статтею 102 КАС України передбачено поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку, встановленого законом. Поважними визнаються лише ті обставини, які є об»єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов»язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Як вбачається з доводів позивача і що не оспорюється відповідачем та не викликає сумнівів у суду, про порушення свого права вона дізналася 22.05.2009 року з публікації в газеті Селянська правда» № 59 від 22.05.2009 року та з листа відповідача від 27.11.2009 року, яким останній відмовив їй у проведенні перерахунку та виплати доплати до пенсії.

Відповідач просить застосувати строк позовної давності до спірних правовідносин. Разом з тим, зважаючи на викладене та у відповідності до положень ч.2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту порушеного права позивачки суд приходить до висновку, що причина пропуску строку звернення до суду позивача є поважною та приймає рішення про поновлення позивачу строку звернення до суду, починаючи з 22.05.2008 року, а також вважає за необхідне з метою повного захисту порушеного права позивачки вийти за межі позовних вимог.

Зважаючи на викладене, суд знаходить протиправними дії відповідача в частині відмови проведення перерахунку та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії, як «Дитині війни», виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 22.05.2008 року та вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу соціальної допомоги в законодавчо визначених розмірах з врахування раніше отриманих сум такої допомоги. Вимога про стягнення з відповідача недоотриманих сум допомоги в сумі 2734-90 грн. не може бути задоволена судом, оскільки в компетенцію суду не входить проведення перерахунків пенсії, а відтак у суду відсутня можливість провести перевірку правильності проведеного позивачем розрахунку.

За викладеного позов підлягає до часткового задоволення.

Позивач підлягає звільненню від сплати судового збору, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідач підлягає звільненню від сплати судового збору на підставі п. 34 ст. 4 Декрету КМУ „Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 3, 6, 9, 11, 14, 17, 89, 99, 100, 122, 158-163 КАС України, ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст. ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі про визнання протиправною відмови щодо виплати доплати до пенсії, зобов»язання провести нарахування щомісячної доплати до пенсії та стягнення недоотриманих сум доплати до пенсії як «Дитині війни» задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, як «Дитині війни», виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 22.05.2008 року протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Рокитнянському районі здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомiсячної доплати до пенсії як «Дитинi війни» вiдповідно до ст.6 Закону України «Про соцiальний захист дiтей війни», виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком та починаючи з 22.05.2008 року з урахуванням виплачених сум вказаної щомiсячної доплати.

В задоволенні решти частин позовних вимог відмовити.

Звільнити сторони від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Рокитнянський районний суд Київської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Суддя