07 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/1480/18
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Попка Я.С., Онишкевича Т.В.
за участю секретаря судового засідання Торкот Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 січня 2018 року прийняте суддею Ковальчук В.Д. в місті Луцьк у справі № 803/2016/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області в якому просить:
- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області протиправною щодо неврахування окремих додаткових видів грошового забезпечення під час нарахування пенсії, невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством станом на 01.01.2016 року, та ненаправлення її до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад в розмірі 2700,00 грн.; оклад за спеціальним званням майор міліції в розмірі 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (35%) в розмірі 1645,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) в розмірі 3650,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) в розмірі 405,00 грн.; надбавка за оперативну та аналітичну роботу (40%) в розмірі 1080,00 грн.; надбавка за роботу в УБОЗ (44%) в розмірі 1188,00 грн.; щомісячна премія (60,02%) в розмірі 7338,36 грн., з дати виникнення права на перерахунок пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 січня 2018 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 10.05.2017 року №1603 щодо визначення премії ОСОБА_1 у розмірі 2,28 % - 153 грн. 90 коп. з показника щомісячної премії грудня 2015 року. Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 2000 грн.; надбавка за стаж служби (35%) - 1645 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405 грн.; щомісячна премія, визначена у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), тобто за січень 2016 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суд виходив з того, що підстав для включення до зазначеної довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань, завдань за оперативну та аналітичну роботу, за роботу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю з врахуванням вимог абз. 7 п. 5 Порядку № 45 - відсутні. Що стосується премій, то відповідно до вимог абзацу 5 п. 5 Порядку №45 розмір премії повинен бути визначений із урахуванням середніх розмірів щомісячної премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а саме за січень 2016 року.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, стороною позивача подано апеляційну скаргу, де вказується на порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги покликання маються на те, що згідно абз. 2 п. 15 Розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції зберігаються пільги, компенсації і гарантії передбачені цим Законом.
Крім того, постанови КМУ не можуть будь-яким чином обмежувати дію постанови ВР України, згідно якої йому була встановлена та виплачується надбавка за службу в спеціальних підрозділах.
Судом першої інстанції не враховано, що ні в Постанові КМУ № 45, ні в Законі 2262-ХІІ не передбачено врахування одних надбавок при призначенні пенсії та інших при перерахунку.
Не враховано, що має місце перерахунок пенсії, а не її перепризначення з «міліцейської» на «поліцейську».
Станом на момент виникнення права на перерахунок пенсії всі додаткові види грошового забезпечення і премія, що є складовими пенсії, та їх виплата жодним нормативно-правовим актом зокрема постановою КМУ за № 988 скасовані не були, тому вилучення їх зі складу пенсії при перерахунку є абсолютно безпідставним та протиправним.
Крім того, слід врахувати позицію Європейського суду з прав людини у справі «Бурдов проти Росії», рішення Конституційного Суду України.
Згідно ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач 16 грудня 2008 року звільнений з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Ковельського міжрайонного відділу по боротьбі з організованою злочинністю УБОЗ УМВС у Волинській області у званні майора міліції. ОСОБА_1 відповідно пенсійного посвідчення серії ААД №782250 від 14.01.2009 року є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідка №1603 від 10.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Зазначена довідка видана на виконання ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 за нормами чинними на 01.01.2016 за посадою старший оперуповноважений в ОВС відділу УБОЗ Ковельського МВ УМВС / старший оперуповноважений в ОВС у загальній сумі 6903,90 грн., з яких: посадовий оклад - 2700 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор - 2000 грн.; надбавка за стаж служби (35%) - 1645 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 405 грн., премія 2,28% - 153,90 грн. (а.с.33).
27 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою виготовити та направити Пенсійному органу нову довідку, в якій просив також зазначити надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, надбавку за оперативну та аналітичну роботу у розмірі 40%, надбавку за роботу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю у розмірі 44%, премії у розмірі 60,2% (а.с.20-23). Зазначену довідку позивач просив надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Листом від 01 грудня 2017 року №7/702 відповідач повідомив заявника, щодо відсутності підстав для надання нової довідки, оскільки до довідки включені види грошового забезпечення, які передбачені для поліцейських, тобто постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а відомості про щомісячну премію обраховано у середніх розмірах, що фактично виплаченого за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, тобто за грудень 2015 року за відповідними посадами, з урахуванням листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 року №5551/05/22-2017 (а.с.25-26). Крім того, відповідач повідомив позивача про те, що види грошового забезпечення, з яких розраховувалась його пенсія на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» до складу довідки не включались, оскільки вказана постанова на поліцейських не поширюється.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Стосовно вимог позивача щодо визнання протиправними дій Ліквідаційної комісії щодо видачі позивачу довідки про грошове забезпечення із зменшенням розміру премії та відсутністю надбавки за особливі важливі завдання, завдань за оперативну та аналітичну роботу, за роботу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю та врахування вказаних виплат при перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань завдань за оперативну та аналітичну роботу, за роботу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,28% замість 60,2%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі довело до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за відповідною посадою становить 2,28%.
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,28% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 60,2%, як отримував позивач, немає.
При розгляді даної апеляційної скарг, судом також враховані висновки рішень Верховного Суду від 15.02.2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 та від 12.03.2018 року у зразковій справі № Пз/9901/1/18.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також наявна невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст. ст. 308, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 січня 2018 року у справі № 803/2016/17 в частині задоволених позовних вимог та прийняти в цій частині нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, та оскарженню до Верховного Суду не підлягає, крім з підстав зазначених в частині 5 статті 291 КАС України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Я. С. Попко
Т. В. Онишкевич
Повне судове рішення складено 08.05.2018 року.