Постанова від 02.05.2018 по справі 450/2986/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 рокуЛьвів№ 876/2423/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Гудима Л.Я., Судової-Хомюк Н.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1,

на рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 03 березня 2018 року (суддя - Мусієвський В.Є., час ухвалення - 11:19 год., місце ухвалення - м.Пустомити, дата складання повного тексту - не вказана),

в адміністративній справі №450/2986/17 за позовом ОСОБА_1 до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області,

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У жовтні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом до відповідача Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області, в якому просила: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо розроблення детального плану території с. Лапаївка (ДПТ) в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ, з заходу - ліс с. Лапаївка за порушення ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та постанови КМ України від 25.05.2011 року №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення містобудівної документації на місцевому рівні»; 2) зобов'язати відповідача провести громадські слухання щодо врахування громадських інтересів до Проекту Детального плану території в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ, з заходу - ліс с. Лапаївка та затвердити даний Проект ДПТ після: - отримання рішення Пустомитівського районного суду Львівської області по справі №450/1236/17 щодо правомірності розроблення, погодження та затвердження Генерального плану (основне креслення) с.Лапаївка та с.Холодновідка Лапаївською сільською радою №083 від 16.02.2017 року; - отримання результатів проведених слідчих дій у кримінальному провадженні №12015140270000502 за ознаками правопорушення по факту підроблення містобудівних документів посадовими особами Лапаївської сільської ради, передбаченого ч.1 ст.358 КК України; - отримання результатів перевірки містобудівних документів та планувальних рішень в Лапаївській сільській раді Державною інспекцією сільського господарства у Львівській області; - отримання результатів проведення землевпорядної та топогеодезичної експертизи та інших слідчих і процесуальних дій у кримінальному провадженні №12015140270000502 за ознаками правопорушення по факту підроблення містобудівних документів посадовими особами Лапаївської сільської ради, передбаченого ч.1 ст.358 КК України.

Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 03.03.2018 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.

З цим рішенням суду першої інстанції від 03.03.2018 року не погодилась позивач та оскаржила його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржене рішення суду незаконне та необгрунтоване, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що суд першої інстанції однобічно розглянув справу, зокрема задовольняв клопотання відповідача та відмовляв в задоволенні клопотань позивача. Вказує апелянт, що сільський голова с. Лапаївка як представник відповідача при наданні пояснення у судовому засіданні не вказав ні номера рішення, ні дати, ні року на підставі якого розробником КП «Архітектурно-планувальне бюро» Пустомитівської р-ної ради Львівської області розроблявся даний ДПТ. Судом, не було враховано, що відповідачем разом з КП «Архітектурно-планувальне бюро» було розміщено на Детальному плані території с. Лапаївка проектовані вулиці, які не відповідають проектованим вулицям розміщеним на Генеральному плані с. Лапаївка та с. Холодновідка. Нанесення земельних ділянок на ДПТ з визначеними площами по 0.07 га., як для села, є порушенням ст.121 Земельного кодексу України. Відповідачем подано оголошення про проведення Громадських слухань про розроблення детального плану території с. Лапаївка з порушенням п.5 постанови КМУ від 25.05.2011 р. №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні», а також було порушено відповідачем ч.3 ст.21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду від 03.03.2018 р. та прийняти нове рішення з визнанням протиправними дії відповідача щодо розроблен ня та затвердження детального плану території с. Лапаївка в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ, з заходу - ліс, за порушення ч.3 ст.21 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», п.5, п.7 п/п 1 постанови КМУ від 25.05.2011 р. №555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблен ня містобудівної документації на місцевому рівні» та ст.9 3У «Про охорону навколишнього середовища».

Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, з врахуванням наступного.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що згідно протоколу №3 від 22.03.2017 р. засідання земельної комісії с. Лапаївка, комісією після обговорення вирішено рекомендувати сільському голові внести пропозиції для виготовлення детального плану території (а.с. 68).

У газеті «Голос народу» №38 (1642) від 23.09.2017 року було опубліковано оголошення про проведення Лапаївською сільською радою громадських слухань щодо обговорення «Детального плану території в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ у власності громадян, з заходу - ліс» в с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області, розробленого АПБ Пустомитівської районної ради, з метою детального планування території, замовник - Лапаївська сільська рада, місце для ознайомлення - приміщення сільської ради, термін подачі пропозицій - до 20.10.2017 року (а.с. 74).

Детальний план території в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ у власності громадян, з заходу - ліс в с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області, було розроблено КП «Архітектурно-планувальне бюро» за замовленням виконкому Лапаївської сільської ради, на підставі рішення Лапаївської сільської ради №084 від 16.02.2017 року (копія ДПТ міститься у матеріалах справи).

Рішенням Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області № 161 від 20.12.2017 р. затверджено Детальний план території в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ у власності громадян, з заходу - ліс с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області. Контроль за виконанням цього рішення та обов'язок оприлюднення цього рішення покладено на сільського голову (а.с. 40, 56).

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Згідно частин 1, 3 ст.8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року (в редакції на час розглядуваних правовідносин), планування територій здійснюється на державному, регіональному та місцевому рівнях відповідними органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.

Статтею 16 вказаного Закону встановлено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Відповідно до ст.19 даного Закону, детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції. Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.

Стаття 21 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» регулює питання громадських слухань щодо врахування громадських інтересів. Так, громадським слуханням підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій. Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється.

Апелянт (позивач) покликається на те, що дії відповідача Лапаївської сільської ради щодо розроблен ня та затвердження детального плану території с. Лапаївка являються протиправними, оскільки суперечать вимогам частини 3 ст.21 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності».

З цього приводу суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до ч.3 ст.21 вказаного Закону, сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов'язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення); 4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення проектів генеральних планів, планів зонування територій, детальних планів територій здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості до відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється у двотижневий строк з дня їх прийняття шляхом опублікування в засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення таких рішень на офіційних веб-сайтах цих органів (частини 4, 5, 9 ст.21 Закону).

Частиною 11 цієї статті 21 Закону передбачено, що Порядок проведення громадських слухань визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою КМ України №555 від 25.05.2011 р. затверджено Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні (надалі Порядок). Цей Порядок визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні - генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій (далі - містобудівна документація).

Апелянт (позивач) покликається також і на те, що дії відповідача Лапаївської сільської ради щодо розроблен ня та затвердження детального плану території с. Лапаївка являються протиправними, оскільки суперечать вимогам пунктів 5, 7 вказаного Порядку №555.

З цього приводу суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до п.4 Порядку, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації має містити: 1) інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі; 2) основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації; 3) відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення; 4) інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації; 5) інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій; 6) відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій; 7) інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).

Підставою для подання пропозицій до проектів містобудівної документації відповідному органу місцевого самоврядування є повідомлення про початок процедури їх розгляду (п.6 Порядку).

Пункт 7 Порядку містить перелік осіб, які мають право подавати пропозиції до проектів містобудівної документації.

Судом першої інстанції вірно враховано, і уже було вказано колегією суддів вище, що у газеті «Голос народу» №38 (1642) від 23.09.2017 року було опубліковано оголошення про проведення Лапаївською сільською радою громадських слухань щодо обговорення «Детального плану території в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ у власності громадян, з заходу - ліс» в с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області, розробленого АПБ Пустомитівської районної ради, з метою детального планування території, замовник - Лапаївська сільська рада, місце для ознайомлення - приміщення сільської ради, термін подачі пропозицій - до 20.10.2017 року.

Такий Детальний план території було розроблено КП «Архітектурно-планувальне бюро» за замовленням виконкому Лапаївської сільської ради, на підставі рішення Лапаївської сільської ради №084 від 16.02.2017 року.

На даний час ситуація така, що рішенням Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області № 161 від 20.12.2017 р. затверджено Детальний план території в межах: з півдня - меліоративна канава, з півночі - земельні ділянки для ведення ОСГ у власності громадян, з заходу - ліс с. Лапаївка Пустомитівського району Львівської області. Пунктом 2 цього рішення контроль за його виконанням та обов'язок оприлюднення цього рішення покладено на сільського голову.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що в матеріалах адміністративної справи немає, позивачем не надано і судом не отримано доказів того, що відповідачем Лапаївською сільською радою при розробленні Детального плану території с. Лапаївка було вчинено протиправні дії, зокрема дії, які суперечать вимогам статті 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку № 555 від 25.05.2011 року.

Також являються необґрунтованими і бездоказовими вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача провести громадські слухання щодо врахування громадських інтересів до Проекту Детального плану території після отримання рішення Пустомитівського районного суду Львівської області по справі №450/1236/17, отримання результатів проведених слідчих дій у кримінальному провадженні №12015140270000502, отримання результатів перевірки містобудівних документів та планувальних рішень, отримання результатів проведення землевпорядної та топогеодезичної експертизи та інших слідчих і процесуальних дій у кримінальному провадженні №12015140270000502.

При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи. Позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду. Відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Статтею 5 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Із змісту наведених правових норм видно, що при розгляді адміністративної справи обов'язковою повинна бути наявність публічно-правового спору між конкретним позивачем та конкретним відповідачем, з метою судового захисту прав, свобод чи інтересів такого позивача від порушень з боку такого відповідача як суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій. Задоволення адміністративного позову є можливим в разі встановлення судом фактів того, що оскаржені позивачем рішення, дії чи бездіяльність відповідача вчинені з порушенням ознак, передбачених частиною 2 статті 2 КАС України та порушують права, свободи чи законні інтереси позивача.

Таким чином, оскільки в матеріалах адміністративної справи немає доказів того, що діями відповідача Лапаївської сільської ради щодо розроблен ня та затвердження Детального плану території с.Лапаївка порушено права, свободи чи законні інтереси позивача ОСОБА_1, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Також колегія суддів зазначає, що згідно ч.5 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржене рішення суду винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому немає підстав для його скасування.

Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 03 березня 2018 року в адміністративній справі №450/2986/17 за позовом ОСОБА_1 до Лапаївської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи чи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Л.Я. Гудим

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст постанови складено 07.05.2018 року